Kiedy latem sadzić truskawki - im wcześniej tym lepiej

 


Ledwo truskawki zakończyły owocowanie, a tu już przychodzi dobry czas, aby posadzić nowe sadzonki. Wydawać by się mogło, że letni czas, przełom lipca i sierpnia, to nie jest dobry moment na sadzenie roślin. Jednak truskawki na takie letnie sadzenie reagują bardzo korzystnie.

Najkorzystniejszy do sadzenia truskawek jest termin letni, od połowy lipca do około połowy sierpnia. Truskawki posadzone w tym czasie bardzo dobrze się ukorzeniają, do zimy zdążą się świetnie rozkrzewić, zimą nie przemarzną, a co najważniejsze dadzą wysoki plon w nowym sezonie. Opóźnienie sadzenia i sadzenie truskawek jesienią sprawi, że niestety ten plon będzie niższy. (Zobacz również: Z których krzaczków truskawek pobierać sadzonki)

Przeprowadzono nawet badania (w latach 70.) na ten temat. Sprawdzono, jak termin sadzenia wpływa na system korzeniowy i na owocowanie. Efekty tych badań widoczne są poniżej na dwóch grafikach. (grafiki pochodzą z książki  "Truskawki i poziomki" autorstwa Zofii Rebandel)



Poddana badaniu została dość popularna odmian Senga Sengana. Truskawki posadzone w pierwszej dekadzie sierpnia potrafiły wykształcić rozbudowany i bardzo długi system korzeniowy. Natomiast system korzeniowy truskawek posadzonych pod koniec sierpnia i na początku września był już praktycznie o połowę krótszy. Sadzonki posadzone 20 września wytworzyły już bardzo mało nowych korzeni. A właśnie dla takich późno posadzonych truskawek, ze słabo rozwiniętym systemem korzeniowym niebezpieczna jest zima z małą ilością śniegu i z silniejszym mrozem, który może się pojawić w grudniu, czy jeszcze gorzej w listopadzie. Badania są z lat 70. kiedy zimy były jednak dłuższe i bardziej srogie, ale w lipcu czy sierpniu nikt nie zagwarantuje, że tegoroczna zima znów będzie łagodna, a ciepły okres jesienny potrwa do grudnia. W dobie zmiana klimatycznych wszystko jest możliwe i nieprzewidywalne. Ale jest jeszcze jedna rzecz. Jesienią dzień bardzo szybko się skraca, co przecież również negatywnie wpływa na tempo wzrostu roślin, nie tylko truskawek.

Na drugiej grafice mamy zależność między terminem sadzenia a plonowaniem truskawek. Jak widać, truskawki sadzone na początku sierpnia bardzo dobrze plonowały. Jednak wraz z upływem czasu, opóźnieniem sadzenia, ten plon się zmniejszał. Praktycznie w ciągu miesiąca plon ze 100 metrów kwadratowych zmniejszył się o prawie 90 kg.

Widać więc, że termin sadzenia wpływa znacząco na system korzeniowy i owocowanie. Jest jeszcze jedna zaleta wczesnego sadzenia. Mianowicie, kiedy truskawki się przyjmą, można je bez obaw zasilić nawozem azotowym, aby pobudzić wzrost nowych liści. Przy późnym jesiennym sadzeniu zasilanie nawozami azotowymi nie jest już wskazane. Nawozy azotowe pod truskawki nie mogą być stosowane później niż w pierwszej połowie września.

Przejdźmy więc do sadzenia. Co jest najważniejsze podczas sadzenia truskawek? Głębokość, bo truskawek nie należy sadzić ani za płytko, ani za głęboko. Zbyt płytkie sadzenie przyczynia się do przesychania systemu korzeniowego, co jednak latem jest dość istotne. Poza tym płytko posadzone rośliny słabiej rosną. Natomiast truskawki posadzone zbyt głęboko giną z powodu gnicia pąka wierzchołkowego.


Dołek, w który będziemy sadzić truskawki, powinien być dostatecznie głęboki i szeroki, aby swobodnie zmieściły się tam korzenie truskawek. Przy sadzeniu trzeba uważać, aby korzenie się nie podwinęły. Samych korzeni nie należy skracać.

Latem ważna jest pielęgnacja truskawek zaraz po posadzeniu. Przełom lipca i sierpnia to przecież często czas upałów, więc najlepiej sadzić w dzień pochmurny lub wieczorem. Truskawki posadzone w tym okresie będą potrzebować obfitego i regularnego podlewania minimum przez dwa tygodnie. Jak ważne jest podlewanie, niech świadczy fakt, że przy odpowiedniej ilości wody w glebie truskawki zaczynają tworzyć nowe korzenie już po 2 dniach od posadzenia. Jeśli po posadzeniu przychodzą upały i intensywne słońce, to warto truskawki cieniować np. poprzez okrycie ich włókniną czy siatką cieniującą. Trzeba pamiętać, aby takie okrycia, kiedy już truskawki się przyjmą, zdejmować przy pochmurnej pogodzie, aby nie narażać młodych roślin od razu na silne słońce.

Należy również zadbać, aby nie posadzić truskawek za gęsto. Dobry rozstaw to np. truskawki w rzędzie co 25 cm a rzędy oddalone od siebie co 30-40 cm. Zbytnie zagęszczenie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Przy takim sadzeniu między rzędami zostaje sporo wolnego miejsca, więc póki truskawki są małe, można pomiędzy nie sadzić np. latem sałatę na zbiór jesienny, w październiku posadzić czosnek (znakomite sąsiedztwo dla truskawek) a na wiosnę np. cebulę (również dobre sąsiedztwo).

Podsumowując letnie, wczesne sadzenie przynosi korzyści, ale trzeba pamiętać, aby po posadzeniu o truskawki odpowiednio zadbać.

Komentarze