Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Warto jednak dobrze uprawę rozplanować, bo sąsiedztwo niektórych roślin jest dla truskawek niewskazane. (Kiedy latem sadzić truskawki - im wcześniej tym lepiej)
Podczas planowania warto zwrócić uwagę na cztery rzeczy:
- nie warto sadzić truskawek obok roślin, które mają podobne wymagania co do składników odżywczych, bo będą nawzajem zakłócały swój wzrost
- nie należy sadzić truskawek obok roślin, które są podatne na takie same choroby i szkodniki
- nie warto sadzić truskawek obok roślin, które mają odmienne zapotrzebowanie na wodę
- nie należy sadzić truskawek obok roślin, które będą zasłaniały dostęp do światła słonecznego
To teraz kilka przykładów złego sąsiedztwa. Pomidory, papryka, ogórki, inne warzywa dyniowate, ziemniaki to w większości rośliny owocujące, więc pobierają z gleby te same składniki pokarmowe co truskawki, i niestety mogą te składniki truskawkom zabierać. Często na nich goszczą choroby grzybowe, które mogą się w mniejszym lub większym stopniu na truskawki przenosić. Szczególnie niebezpieczne mogą być warzywa psiankowate (pomidory, ziemniaki, itd.), z których na truskawki może się przenosić np. werticilioza, choroba powodująca zamieranie roślin. Zarodniki tej choroby zimują w glebie, więc zaleca się, aby nie sadzić truskawek po roślinach psiankowatych przez około 3 lata. Jeśli chodzi jeszcze o warzywa dyniowate, to wiadomo, że takie ogórki czy dynie bardzo się rozrastają i czasami nie sposób ocenić jak silnie się rozrosną. Mogą wtedy zarastać truskawki i je zagłuszać.
Kiepskim sąsiadem jest kapusta. Potrzebuje w sezonie dużo wody, zdecydowanie więcej niż truskawki. Takie sąsiedztwo, obfite podlewanie kapusty, duża wilgoć, może sprawić, że na truskawkach zaczną pojawiać się choroby grzybowe, np. szara pleśń na owocach.
Chyba najgorszym sąsiedztwem dla truskawek są krzewy malin (zobacz również Jak uprawiać maliny przy drutach), chociaż czasami chciałoby się założyć jagodnik, gdzie obok malin będą rosły truskawki. A to duży błąd.
- maliny silnie rozrastają się korzeniami na boki, mogą przez to wysuszać glebę wokół truskawek i zabierać im z gleby składniki pokarmowe
- między truskawkami pojawia się mnóstwo odrostów malin, które trzeba usuwać
- maliny są wysokie więc zasłaniają truskawkom dostęp do światła słonecznego
- i najważniejsze obie rośliny są atakowane przez podobne choroby i szkodniki. Wśród chorób znów można wymienić werticiliozę a ze szkodników kwieciaka malinowca, który niszczy pąki kwiatowe i zawiązki owoców malin i truskawek
Dostęp do słońca truskawkom mogą zasłaniać inne wysokie rośliny: drzewa, krzewy, słoneczniki, kukurydza. Ograniczony dostęp światła wpływa na wybarwienie owoców, a także na ich smak, w cieniu są bardziej kwaśne. Chociaż wysokie rośliny (np. żywopłoty) posadzone od wschodniej strony mogą chronić truskawki zimą przed mroźnym wschodnim wiatrem.
Warto więc posadzenie truskawek dobrze zaplanować, aby później nie mieć problemów z chorobami i szkodnikami i aby cieszyć się obfitymi zbiorami.
Komentarze
Prześlij komentarz