6 błędów podczas sadzenia czosnku


Jedna z ostatnich prac ogrodniczych w sezonie to sadzenie jesienią czosnku. Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia, aby uniknąć błędów i cieszyć się później dobrymi plonami.

Błąd nr 1. Sadzenie zbyt małych ząbków. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość ząbków czosnku przeznaczonych do sadzenia. Przed sadzeniem warto sobie materiał posortować, wybierając do posadzenia te największe ząbki, ewentualnie te średnie. Najmniejsze ząbki lepiej odłożyć. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wielkością ząbków posadzonych a wielkością główek potem zbieranych. Im większe ząbki się sadzi, tym większe główki będzie można wykopać. Przy takim sortowaniu warto zwrócić uwagę na ogólną zdrowotność ząbków. Jeśli przykładowo leżały w wilgotnym i mało przewiewnym miejscu, to mogła pojawić się na nich pleśń. Takie chore ząbki również należy odrzucić.

Błąd nr 2. Zbyt wczesne lub zbyt późne sadzenie. Czosnku nie powinno się sadzić ani za wcześnie, ani za późno. Przed nadejściem zimy powinien się dobrze ukorzenić, ale niezbyt rozrosnąć, tak że pojawią się długie zielone pędy. Najlepiej jakby w ogóle przed zimą nie powschodził. Z jednej strony takie zimy jak są ostatnio, nie powinny takim młodym pędom dużej szkody zrobić. Jednak gdyby przyszła sroższa zima, mroźna i bez śniegu to już może pojawić się problem, szczególnie w mało osłoniętym miejscu. Czosnek mógłby wtedy wymarznąć, czy też wymagać dodatkowo okrycia. Wydaje się, że koniec października i początek listopada to właśnie odpowiedni moment, aby czosnek sadzić, choć dużo może też zależeć od lokalnych warunków klimatycznych.


Błąd nr 3. Brak nawożenia gleby przed sadzeniem
. Czosnek najlepiej rośnie na żyznej glebie o sporej zawartości próchnicy, dobrze zatrzymującej wodę, ale jednocześnie nie na stanowisku podmokłym. Na słabszych glebach niestety plony mogą być mało zadowalające. Dlatego miesiąc przed sadzeniem warto glebę pod czosnek wzbogacić o obornik i kompost. Czosnek bardzo dobrze reaguje właśnie na nawożenie materią organiczną, ale w przypadku obornika trzeba stosować tylko ten dobrze już rozłożony. Dodany do gleby obornik i kompost należy dość głęboko przekopać, najlepiej na głębokość szpadla. (Zobacz również Kiedy i jak przygotować stanowisko pod czosnek)

Błąd nr 4. Zbyt płytkie sadzenie. Glebę należy głęboko przekopać, bo i dość głęboko sadzi się ząbki czosnku. Głębokość sadzenia powinna wynosić 5-8 cm, płycej na glebach ciężkich (gdzie czosnek mógłby mieć potem problem, aby przebić się na powierzchnię), a głębiej na glebach lekkich. Głębokie sadzenie chroni nie tylko przed niskim temperaturami, ale również przed zmieniającymi się warunkami wczesną wiosną, kiedy ziemia rozmarza, a potem zamarza. W takich warunkach może dojść do tego, że czosnek zostanie wypchnięty bliżej powierzchni, czy wręcz na powierzchnię, gdzie mógłby przemarznąć, lub ulec wysuszeniu.


Błąd nr 5. Sadzenie bokiem lub do góry nogami
. Ząbki należy w ziemi starannie umieścić, w pozycji pionowej piętką do dołu i obcisnąć ziemią, aby ząbek podczas zasypywania się nie przekrzywił. Czosnek wypuszcza korzenie tylko w jednym miejscu, właśnie z piętki. Posadzenie go bokiem, czy wręcz do góry nogami sprawi, że ukorzenienie się opóźni, a potem główka będzie się nieprawidłowo rozwijać. Do sadzenia mogą przydać się pikowniki, które pozwolą ząbek umieścić w glebie pionowo. Trzeba tylko pamiętać słynne hasło "Zielonym do góry".

Błąd nr 6. Zbyt mała odległość pomiędzy ząbkami. Prawidłowa odległość pomiędzy ząbkami powinna wynosić około 6-10 cm, w zależności od wielkości ząbków (te większe szerzej). Odległość pomiędzy rzędami powinna wynosić 30-40 cm (co ułatwi pracę pomiędzy czosnkami przy użyciu narzędzi). Posadzone zbyt blisko siebie rośliny będą korzeniami konkurować o składniki pokarmowe a liśćmi o światło. Jeśli główki będą zbyt blisko siebie, to nie będą miały miejsca, aby się prawidłowo rozwijać, nawet na żyznej i urodzajnej glebie. Na pewno na samym początku warto sobie skorzystać z jakiejś miarki, aby zobaczyć, jak powinna wyglądać prawidłowa odległość.

Komentarze