Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych

  


Maliny możemy podzielić na dwa rodzaje, owocujące latem i owocujące jesienią (często nazywa się je powtarzającymi owocowanie). 
Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację, że kupujemy działkę i na tej działce rosną już maliny. Jak rozpoznać, z którym rodzajem malin mamy do czynienia? A ta wiedza jest istotna, bo maliny letnie i jesienne przycina się zupełnie inaczej.

Kluczową różnicą między malinami jest termin i sposób owocowania. Maliny letnie owocują na pędach dwuletnich, czyli tych, które wyrosły z zeszłym roku. Maliny jesienne zaś owocują na pędach jednorocznych, czyli tych, które wyrosły tego roku.

Jak odróżnić maliny w zależności od pory roku:

  • Wiosna. Jeśli maliny mają sporo rozgałęzionych pędów, jeśli te pędy wyglądają na martwe, są mocno zbrązowiałe i nie pojawiają się na nich wiosną nową pąki, a do tego są kruche, tak, że można je bez problemu ręką wyłamać u nasady to znaczy, że mamy do czynienia z malinami letnimi. A te martwe pędy to pędy, na których w zeszłym roku latem były owoce.
  • Lato. Akurat latem najłatwiej jest określić rodzaj malin. Jeśli maliny owocują obficie, to znaczy, że są to maliny letnie. Te jesienne nadal rosną i dopiero będą szykowały się do wiązania owoców. Jeśli jednak maliny jesienne nie były przycinane to i latem mogą pojawić się na nich owoce. W takim przypadku najlepiej poczekać do wczesnej jesieni.
  • Jesień. Jeśli na przełomie sierpnia i września maliny owocują i to owocowanie trwa aż do przymrozków, to mamy do czynienia z malinami jesiennymi. Natomiast pędy malin letnich, na których latem były owoce, już obumierają i zasychają.
  • Zima. O tej porze roku najtrudniej jest określić rodzaj malin. Najlepiej poczekać do wiosny aż maliny rozpoczną wzrost.

maliny letnie (pędy owocujące bardziej rozgałęzione)

Jakie są jeszcze różnice pomiędzy malinami:

  • Pędy malin letnich, szczególnie te dwuletnie, na których są lub były owoce, bardziej się rozkrzewiają i osiągają spore rozmiary: 180 cm a czasami i ponad 2 metry. Maliny odmian jesiennych rosną mniej energicznie, pędy słabiej się rozkrzewiają i osiągają mniejsze rozmiary: 120-140 cm. 
  • Przez swoje rozmiary maliny letnie wymagają przywiązywania. Maliny jesienne powinny poradzić sobie bez podpór (Zobacz Jak uprawiać maliny przy drutach)
  • U malin  jesiennych owoce często rozmieszczone są na całej łodydze, podczas gdy na malinach letnich owoce w większości znajdują się na wierzchołkach. 
  • Korzenie malin mogą różnić się kolorem. Maliny letnie mają korzenie ciemne, brązowe, natomiast kolor korzeni malin jesiennych, jest jaśniejszy, jasnobrązowy.

maliny jesienne (pędy mniej rozgałęzione)

Jeśli już wiemy jakie maliny rosną w naszym ogrodzie, to można przystąpić do ich cięcia.

  • W przypadku malin letnich zaraz po zakończeniu zbiorów wycina się pędy, na których były owoce. Zostawia się tylko nowe, młode, zielone pędy.
  • W przypadku malin jesiennych po zakończeniu zbiorów, czyli praktycznie późną jesienią, po przymrozkach, kiedy opadną już liście (lub ewentualnie w lutym), wycina się wszystkie pędy równo z ziemią. Dlaczego warto wycinać wszystkie pędy malin jesiennych w filmie poniżej.

Komentarze