Kiedy i jak zbierać jarmuż

 


Jarmuż to łatwe w uprawie, zimowe warzywo. Bez problemu zimuje w gruncie, co więcej właśnie zimowe, niskie temperatury poprawiają smak liści.

Sezon na jarmuż zwykle rozpoczyna się od października i trwa do lutego. Jak widać są to miesiące, kiedy pojawiają się przymrozki, a potem już mróz. Im niższa temperatura, tym lepszy staje się smak jarmużu. Dzieje się tak, bo pod wpływem niskich temperatur metabolizm roślin ulega spowolnieniu i zaczynają się kumulować cukry w liściach. Czyli smak jarmużu wraz ze spadkiem temperatury staje się delikatniejszy i bardziej słodki. Aczkolwiek nie oznacza to, że ze zbiorami trzeba czekać do syberyjskich mrozów, wystarczy, że jarmuż zostanie lekko przemrożony.


Oczywiście na smak wpływają indywidualne cech danej odmiany. A tych odmian jest sporo. Różnią się kształtem liści, kolorem, wysokością, a także smakiem. Niektóre, najnowsze odmiany dobrze smakują nawet kiedy nie zostaną przemrożone. 

Dużo zależy od odmiany, ale jarmuż jest najczęściej gotowy do zbioru około 3-4 miesiące po posadzeniu. Najczęściej sadzi się go w okresie letnim (u mnie w lipcu w miejsce wykopanego czosnku), więc około listopada można przystąpić do większych zbiorów. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli liście są już dostatecznie duże, aby zbierać go wcześniej, aczkolwiek smak może być wtedy gorszy.


Jarmuż zbiera się od dołu do góry, zaczynając od największych liści, liście stare i pożółkłe najlepiej odrzucić. Najlepiej liście odcinać ostrym nożem tuż przy łodydze, ale przy odrobinie wprawy można je także odrywać. Trzeba jednak wtedy uważać, aby nie złamać łodygi. Wierzchołek jarmużu się pozostawia, przy sprzyjającej pogodzie roślina dalej będzie rosła i tworzyła nowe liście.

Jarmuż najlepszy jest po przemarznięciu, aczkolwiek najlepiej liście zbierać w dni bezmroźne.  Podczas mrozu roślina może mieć problem z zagojeniem ran powstałych po odcięciu liści.


Pojawia się teraz pytanie, czy można imitować wpływ niskich temperatur, zamrażając zebrane liście jarmużu? Niestety nie, gdyż cukier gromadzi się tylko w roślinach aktywnych, wystawionych na działanie naturalnych niskich temperatur.

Oprócz walorów smakowych jarmuż docenią także właściciele kur. Bo jednak zimą tej zieleniny zwierzętom brakuje, a jarmuż jest wtedy jak znalazł. Poza tym, zanim liście zostaną przemrożone, to można kurom je dawać, aby się nie zestarzały i nie pożółkły.



Komentarze