Jakie warzywa wysiewać na rozsadę i do gruntu w marcu


 Marzec to czas siewu wielu gatunków warzyw, zarówno na rozsadę, a jak pogoda pozwoli, to i do gruntu. Jakie warzywa można siać w marcu i w której dekadzie najlepiej to robić?

Na rozsadę

Brokuł (siew 1 i 2 dekada marca). Uprawa brokułów jest podobna do uprawy kalafiorów. Choć najlepiej sprawdza się uprawa tych warzyw na zbiór jesienny, to i wczesną wiosną można pokusić się o wysiew nasion na rozsadę. Rośliny sadzi się na miejsce stałe po 4-5 tygodniach od siewu, kiedy mają po 4-5 liści. Brokuły sadzi się w rozstawie 50 × 50 cm, a na pierwsze zbiory można liczyć po 90 dniach od posadzenia.

Kalafior wczesny (siew 1, 2 i 3 dekada marca). Wysiewając nasiona kalafiora w połowie marca, otrzymujemy rozsadę gotową do posadzenia pod koniec kwietnia. Siewkom należy zapewnić dobre warunki świetlne oraz temperaturę w granicach 14-16 stopni Celsjusza. Nie należy opóźniać sadzenia kalafiorów na miejsce stałe, gdyż wyciągnięta rozsada wykształci małą różę. Kalafiory sadzi się w rozstawie 40 × 40 cm.

Kalarepa wczesna (siew 1, 2 i 3 dekada marca). Produkcja rozsady trwa 35-45 dni. Kalarepę przeznaczoną na wczesny zbiór sadzi się w rozstawie 20 × 25 cm. Długość wegetacji odmian wczesnych (od sadzenia do zbioru) trwa 30-40 dni.

Kapusta głowiasta wczesna (siew 1, 2 i 3 dekada marca). Nasiona umieszczamy w pojemnikach w odległości około 2 cm od siebie. Do czasu wschodów pojemnik z nasionami trzymamy w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, a po wchodach w temperaturze około 14 stopni Celsjusza. Rośliny można popikować w rozstawie 5 × 5 cm, a kiedy rozsada będzie miała 3-4 liście właściwe (czyli po około 40-50 dniach od siewu) sadzimy ją do gruntu w rozstawie 40 × 40 cm.

Papryka (siew 1 i 2 dekada marca). Rozsada papryki rośnie trochę wolniej od pomidorów, dlatego też wysiewa się ją trochę wcześniej. Nasiona wysiewamy do wspólnego pojemnika, który trzymamy w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Wschody powinny się pojawić po około 11-14 dniach. Kiedy rośliny rozłożą liścienie, siewki pikujemy do osobnych doniczek. Mniej więcej po 8 tygodniach od siewu rośliny nadają się do posadzenia na miejsce stałe. Paprykę sadzi się w rzędy oddalone od siebie o 40-60 cm, a odległość pomiędzy roślinami w rzędzie powinna wynosić 30-50 cm. Na pierwsze zbiory można na ogół liczyć po 120-130 dniach od siewu.


Pomidory
(siew 2 i 3 dekada marca). Nasiona wysiewamy do wspólnego pojemnika, który trzymamy w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Wschody pojawiają się po 5-6 dniach, należy wtedy temperaturę obniżyć do 18 stopni. Po ukazaniu się pierwszych liści właściwych siewki pikujemy do osobnych doniczek. Czas produkcji rozsady trwa 50-60 dni. Pomidory sadzimy, w zależności od odmiany, w rozstawie minimum 50 × 50 cm (odmiany silnie rosnące szerzej).

Por (siew 1 i 2 dekada marca). Rośliny wysiewamy do wspólnego pojemnika niezbyt gęsto. Wschodzą po około 12-14 dniach. Czas produkcji rozsady trwa 50-60 dni. Aby młode siewki nadmiernie się nie wyciągały, trzymamy je w temperaturze około 12 stopni Celsjusza. Teoretycznie pory nie wymagają pikowania (można jedynie przerzedzić zbyt gęste wschody). Jednak pory przepikowane do osobnych doniczek lepiej rosną, są większe i lepiej się przyjmują po posadzeniu na miejsce stałe. Pory sadzi się do gruntu w rzędy odległe od siebie o 25-30 cm, natomiast rośliny w rzędzie rozmieszczamy co 15-20 cm. Na zbiory można liczyć po 5-7 miesiącach od siewu.

Seler (siew 1 dekada marca). Ze względu na długi czas produkcji rozsady (około 80 dni), selery wysiewa się już w lutym. Można siać je także w marcu, ale najlepiej do połowy miesiąca. Aby przyspieszyć kiełkowanie, można nasiona selera namoczyć przed siewem w wodzie. Temperatura do wschodów powinna wynosić 22-24 stopnie Celsjusza, natomiast po wschodach należy ją obniżyć do 15-18 stopni. Uwaga, nie należy młodych roślin poddawać działaniu temperatury poniżej 10 stopni, gdyż prowadzi to do wybijania selera w pędy kwiatostanowe. Po 4-5 tygodniach od siewu, kiedy siewki wytworzą 3 liście, pikuje się w je rozstawie 5 × 5 cm, a najlepiej przepikować od razu dom osobnych doniczek. Gotową rozsadę sadzimy w rzędy oddalone od siebie o 40-50 cm, natomiast rośliny w rzędzie umieszczamy co 40-30 cm.

Siew do gruntu

Bób (siew 3 dekada marca). Nasiona siejemy w rzędy oddalone od siebie o 40 cm, natomiast odległość pomiędzy nasionami w rzędzie powinna wynosić około 15 cm. Głębokość siewu wynosi 4-6 cm. Wschody ukazują się zazwyczaj po 10-12 dniach.


Cebula dymka (sadzenie 3 dekada marca). Uprawa cebuli z dymki pozwala na osiągnięcie wcześniejszego zbioru. Dymkę sadzi się płytko, tak, aby jej wierzchołek był tylko lekko przykryty. Cebule sadzi się co 7-10 cm, zachowując odległość między rzędami wynoszącą 25 cm. 

Cebula z nasion (siew 2 i 3 dekada marca). Nasiona siejmy na głębokość 1-1,5 cm w rzędy oddalone od siebie o 25-30 cm. Rośliny wschodzą długo, dopiero po 2-3 tygodniach. przed siewem warto nasiona zaprawić (szczególnie przeciwko śmietce). Nasiona są drobne, wiec po wschodach, konieczne może być przerywanie roślin, aby nie rosły za gęsto.

Groch (siew 3 dekada marca). Groch siejemy, kiedy tylko ziemia obeschnie, gdyż wczesne siewy zapewniają większy plon, wcześnie wysiany groch jest także mniej atakowany przez szkodniki. Nasiona siejemy w rzędy oddalone od siebie o 20-30 cm, odległość pomiędzy nasionami w rzędzie powinna wynosić 4-5 cm. Głębokość siewu na glebach cięższych powinna wynosić 2-3 cm, a na glebach lżejszych około 4 cm. Wschody ukazują się zazwyczaj po 8-12 dniach.


Marchew (siew 3 dekada marca). Długość okresu wegetacji dla odmian wczesnych wynosi 3,5-4 miesiące, dla późnych 5-6 miesięcy. Marchew sieje się na głębokość 1-2 cm w rzędy oddalone od siebie o 20 cm. Nasiona kiełkują około 3 tygodni. Po wschodach zbyt gęsto rosnące rośliny należy przerwać, zachowując odległość od 3 do 5 cm pomiędzy marchewkami.

Pietruszka (siew 3 dekada marca). Okres wegetacji trwa 5-7 miesięcy. Wysiewa się ją podobnie jak marchew, czyli w rzędy oddalone od siebie o 20 cm i na głębokość 1-2 cm. Wschodzi nawet jeszcze dłużej od marchwi, dlatego poleca się w rzędy wsiewać nasiona szybko kiełkującej rzodkiewki, aby wyznaczała rządek. Po wschodach także należy pietruszkę przerwać.

Rzodkiewka (siew 3 dekada marca). Termin siewu powinien być wczesny, ze względu na wrażliwość rzodkiewki na długi dzień i wysoką temperaturę. Optymalna temperatura wzrostu rzodkiewki to 12-14 stopni Celsjusza i już powyżej 18 stopni obserwuje się szybkie wybijanie roślin w pędy kwiatostanowe. Rzodkiewkę sieje się w rzędy co 10-15 cm. Wschody w dobrych warunkach pojawiają się już po 5-6 dniach. Zbyt gęsto rosnące rośliny przerywamy tak, aby odległość między nimi wynosiła 2-3 cm. Chcąc uzyskać bardzo wczesne zbiory, warto rzodkiewki wysiewać do inspektów lub pod niskie tunele foliowe.


Sałata
(siew 2 i 3 dekada marca). Sałatę można uprawiać z rozsady, ale w marcu śmiało można wysiewać ją bezpośrednio do gruntu. Do pierwszego siewu wybieramy miejsce słoneczne i osłonięte. Sałatę siejmy w rzędy oddalone od siebie co 15 cm. Gęste wschody przerywamy tak, aby odległość między roślinami wynosiła 15-20 cm, wtedy rośliny swobodnie będą się rozrastać i wiązać główki. Usunięte przy przerywaniu rośliny, można traktować jak rozsadę i posadzić je w nowe miejsce. Taką sałatę (jak i również gotową rozsadę) sadzimy nie głębiej niż rosła uprzednio, gdyż posadzona zbyt głęboko gorzej tworzy główki i szybciej gnije.

Szpinak (siew 3 dekada marca). Szpinak, podobnie jak rzodkiewka źle znosi wysokie temperatury i szybko wybija wtedy w pędy kwiatostanowe. Nasiona sieje się w rzędy oddalone od siebie o 20 cm i na głębokość 2-3 cm. Wschody pojawiają się po 10-12 dniach. Siewki przerywamy tak, aby pomiędzy roślinami zachować odstęp 4-5 cm. Szpinak nadaje się do zbioru, kiedy wytworzy 5-6 liści, co najczęściej następuje po 40-55 dniach.

Komentarze