Co zrobić z narcyzami i żonkilami po przekwitnięciu. Kiedy przycinać ich liście. Kiedy wykopywać i dzielić

 


Narcyzy i żonkile to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów cebulowych, zaraz za tulipanami. Co zrobić z nimi po przekwitnięciu, aby i w przyszłym sezonie zdobiły ogród.

Po pierwsze należy usunąć przekwitłe kwiatostany. Zamierające i więdnące kwiaty nadal korzystają z energii zgromadzonej w cebuli. Cebula, zamiast zbierać siły na przyszłoroczne kwitnienie, marnuje energię na zawiązywanie nasion. Kwiaty cebulowe gromadzą energię do kwitnienia na długo przed faktycznym kwitnieniem, pozostawienie więc przekwitłych kwiatostanów powoduje, że zamiast gromadzić siły w cebuli, narcyzy i żonkile bezpowrotnie ją tracą. Dlatego usuwając na bieżąco więdnące, zasychające kwiaty, wzmacniamy rośliny na przyszły rok.


Po przekwitnięciu nie należy od razu usuwać liści. Owszem liście zaczynają powoli żółknąć, więdnąć i zamierać, ale dopóki nawet tylko część liścia jest zielona, zachodzi proces fotosyntezy, dzięki któremu rośliny gromadzą energię w cebuli. Liście należy więc usunąć dopiero kiedy całkowicie zbrązowieją i obumrą. Usuwając przedwcześnie liście, cebule będą słabsze co może osłabić przyszłoroczne kwitnienie. Takie żółknące liście będą przedstawiały raczej mało atrakcyjny wygląd, dlatego warto pomyśleć, aby w pobliżu żonkili i narcyzów posadzić inne kwiaty, rośliny, które zamaskują taki widok.


W przeciwieństwie do tulipanów, narcyzy i żonkile nie wymagają corocznego wykopywania i rozdzielania cebul. W jednym miejscu mogą rosnąć od 4 do 6 lat, a znane są przypadki, kiedy nawet po 10 latach rośliny te jeszcze w miarę dobrze kwitły. Wiek roślin to jedno, o tym, że czas już rośliny wykopać i podzielić informuje także osłabienie kwitnienia i zbytnie zagęszczenie roślin. Wykopać cebule najlepiej w chwili, kiedy będziemy usuwali stare zaschnięte całkowicie liście. Bo raz, że takie liście wskazują, w którym miejscu są cebule, a dwa, że po zaschnięciu liści rośliny zgromadziły już całą energię w cebulach. Po wykopaniu najlepiej położyć cebule w przewiewnym miejscu, a kiedy obeschną rozdzielić. Po wykopaniu cebule narcyzów i żonkilów nie mogą być zbyt długo przechowywane, średnio tylko dwa miesiące. Ale sadzi się je ponownie także dość wcześnie, bo już w sierpniu.

Komentarze