Dlaczego owoce truskawek rosną małe i drobne

 


Czerwiec, sezon truskawkowy w pełni, jednak przy zbiorach okazuje się, że owoce są małe, drobne, nie ma owoców dużych. Jakie są tego przyczyny.

Dużo może zależeć od odmiany, są odmiany o owocach małych, są odmiany o owocach dużych. Często właśnie te o owocach małych są bardziej odporne na choroby i szkodniki, a wielu uważa też, że są smaczniejsze, słodsze. Mniejsze owoce mają także odmiany powtarzające owocowanie. W ich przypadku roślina musi tracić energię przez cały sezon na tworzenie owoców kosztem ich wielkości. Przed zakupem sadzonek warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi danej odmiany. Tak czy inaczej, w ogrodzie warto zawsze mieć kilka odmian, chociażby na lepsze wzajemne zapylanie.

À propos zapylania. Długotrwałe opady deszczu, silny wiatr, niska temperatura, sprawiają, że owady zapylające są mniej aktywne i nie zapylają kwiatów truskawek. A zapylanie to w tym przypadku istotna sprawa, bo to nie jest tak, że owad np. pszczoła wystarczy, że raz odwiedzi kwiat truskawki i już dojdzie do zapylenia. Aby doszło do pełnego zapylenia, owady muszą jeden kwiat odwiedzić nawet kilkanaście razy (11-15 razy!). Jeśli zapylenie nie będzie pełne, owoce nie osiągną dużych rozmiarów, a dodatkowo mogą być zniekształcone.

Gigantyczne znaczenie ma woda i podlewanie. Pędy truskawek nie są zdrewniałe tylko zielne i na wszelkie niedobory wody w glebie, szczególnie podczas suszy i upałów reagują więdnięciem. Jeśli temperatura wzrośnie na tyle, aby ogrzać korzenie truskawek, ciepło będzie stresować rośliny i powodować zmniejszenie owoców. Dlatego po każdym zbiorze owoców warto truskawki podlać, aby nowe rosnące i dojrzewające owoce mogły wodę wykorzystać, być soczyste, jędrne i duże. Aby ograniczyć parowanie wody z gleby i aby zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się korzeni, warto truskawki ściółkować np. słomą.

Małe owoce mogą być spowodowane zbytnim, zagęszczeniem. Podczas sadzenia warto zachować prawidłowe odstępy np. sadzić truskawki w rzędy oddalone od siebie o 30-40 cm, natomiast rośliny w rzędzie umieszczać co około 25 cm. Ale nie tylko prawidłowy odstęp ma tutaj wpływ. Zagęszczenie powodują rosnące pomiędzy truskawki chwasty, które zabierają składniki pokarmowe i wodę a dodatkowo także cieniują krzaczki truskawek. Również truskawki mogą się same zagęszczać poprzez rozłogi. Jeśli nie będziemy rozłogów kontrolowali, plantacja zarośnie, a owoce będą małe. Dlatego jeśli nie planujemy truskawek rozmnażać, to warto większość rozłogów usunąć. Poza tym rozłogi połączone z rośliną mateczną wyciągają z niej składniki pokarmowe i wodę, przez co owoce na tej roślinie matecznej rosną niewielkie i jest ich mniej.

biała plamistość liści

Na drobne owoce wpływ mają także choroby i szkodniki porażające i atakujące truskawki. Osłabione przez patogeny krzaczki nie mają sił i energii na tworzenie dużych owoców. Na co zwrócić uwagę? Wśród chorób m.in.:

  • szara pleśń
  • biała plamistość liści
  • mączniak prawdziwy
  • werticylioza

Wśród szkodników np.:

  • nicienie np. węgorek niszczyk
  • roztocz truskawkowy
  • przędziorek chmielowiec

Warto także zwrócić uwagę na nawożenie. Częstym błędem jest przenawożenie azotem. Owszem rośliny są wtedy bujnie ulistnione, ale owoców jest na nich niewiele i są drobne. Dodatkowo w takim bujnym ulistnieniu owady zapylające mają problem ze znalezieniem kwiatów. Dlatego podczas kwitnienia i owocowania warto stosować nawozy zawierające potas.

Wraz z wiekiem roślin owoce truskawek zaczynają drobnieć. Najlepiej owocują rośliny w 2 i 3 roku od posadzenia, a potem plon stopniowo się zmniejsza tak jak i wielkość owoców. Dlatego co 3-4 lata warto plantację zlikwidować i posadzić nowe sadzonki w całkowicie innym miejscu. Gleba  w miejscu, gdzie rosły truskawki jest już zmęczona (brak składników pokarmowych), a także może zawierać groźne patogeny np. w postaci chorób glebowych.

Komentarze