Jakie warzywa można siać i sadzić w lipcu

 


W lipcu z warzywnych grządek zaczynają powoli znikać rośliny. Warto, aby te grządki nie były puste, tylko obsiane. Co można siać i sadzić w lipcu, aby cieszyć się jesiennymi zbiorami.

Zanim zaczniemy letnie siewy, warto zwrócić uwagę na płodozmian. Nie należy siać i sadzić po sobie roślin z tej samej rodziny. Dobrym przykładem są tutaj warzywa z rodziny kapustnych, nie należy np. siać rzodkwi po zebranej już wczesnej kapuście. Nie chodzi tu tylko o zubożenie i zmęczenie gleby, ale przede wszystkim o szkodniki i choroby, które atakują konkretną grupę roślin. Należy także zwrócić uwagę na czas dojrzewania warzyw, bo im później siejemy, tym rośliny powinny mieć krótszy okres wegetacyjny.


Lipcowe siewy warto zacząć od fasolki szparagowej, bo tutaj termin goni. Zaleca się siać fasolę do 15 lipca, fasola siana po tej dacie może już nie wydać plonów. Fasola nie ma specjalnych wymagań co do gleby, sama jednak stanowi znakomity przedplon dla innych warzyw, a to z powodu, że wiąże w korzeniach azot z powietrza i w ten sposób wzbogaca glebę w ten pierwiastek. Dlatego po zbiorach nie należy wyrywać roślin, tylko przyciąć łodygi tuż nad ziemią a korzenie zostawić w glebie. Kiedy fasola urośnie do około 15 cm centymetrów, warto ją obsypać, będzie wtedy stabilniejsza i nie będzie się przewracać.

Lipiec to dobra pora na wysianie kopru na świeżą zieleninę. U mnie właśnie ten koper wysiewany latem jest zbierany do mrożenia. Jeśli sialiśmy koper wiosną, to warto rozejrzeć się po ogrodzie, bo z dużą dozą prawdopodobieństwa pojawiły się już jego samosiewy. A taki koper z samosiewów jest najlepszy, bo rzadko jest porażany przez choroby i atakowany przez szkodniki, rośnie bezproblemowo.


Wysiewać warto także sałatę. Choć tutaj należy wybierać te odmiany przystosowane do letnich warunków, aby nam czasami zaraz nie zakwitły. Żeby sałata tworzyła główki, warto dać roślinie sporo przestrzeni. Prawidłowy odstęp pomiędzy roślinami to 25 × 25 cm. Sałatę sadzimy dość płytko, nie należy przyspawać jej liścieni, a jeśli mamy rozsadę w doniczkach to tylko 2/3 bryły korzeniowej powinno znaleźć się pod powierzchnią gruntu.

Pozostając przy warzywach liściowych, to w lipcu można wysiewać szpinak na zbiór jesienny (będzie go można zbierać już we wrześniu). Jednak, jako że jest to roślina, która przy wysokich temperaturach i długim dniu szybko zakwita, to siew najlepiej wykonać pod koniec lipca. Przed siewem dobrze jest glebę obficie podlać, aby uzyskać potrzebną do kiełkowania nasion wilgotność.

Podobnie pod koniec lipca można wysiewać roszponkę. To wartościowe warzywo zimowe, wysiane na przełomie lipca i sierpnia będzie można zbierać już od października. Roszponka jest wytrzymała na niską temperaturę i dopóki nie wystąpią silne mrozy, można ją zbierać przez całą zimę. Roszponkę można wysiewać w rzędy oddalone do siebie o 15 cm. Warto zwrócić uwagę na głębokość siewu, nasiona nie powinny być wysiane głębiej niż 1-1,5 cm.


Lipiec to dobry moment na posadzenie jarmużu. To proste w uprawie warzywo ma niewielkie wymagania glebowe i klimatyczne. Termin sadzenia jarmużu rozciąga się od końca czerwca do początku sierpnia. Sadzony w późniejszym terminie może już nie wydać zadowalających plonów, ale dużo tu będzie zależało od jesiennej pogody. Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 40-50 cm. Jednak im później sadzimy jarmuż, tym ta odległość może być mniejsza, bo jarmuż już tak duży i rozłożysty nie urośnie. Warto uważnie obserwować jego liście, bo podobnie jak na kapuście mogą się na nich pojawić gąsienice bielinka kapustnika. A oprócz niego także "biała muszka", czyli mączlik warzywny.


Sadzimy na miejsce stałe rozsadę kalarepy. Dobrym stanowiskiem będą dla tego warzywa grządki po wczesnych ziemniakach i po grochu. Warto wybierać odmiany przeznaczone do uprawy letniej i jesiennej, bo ich korzenie tak szybko nie drewnieją. Zwracamy uwagę na głębokość sadzenia. Kalarepę sadzi się płytko, gdyż w przeciwnym razie hamowany jest wzrost zgrubienia, które staje się wydłużone. W odróżnieniu od innych warzyw kalarepę należy podlewać często, ale niezbyt obficie, aby uniknąć częstych i dużych wahań wilgotności gleby, co może prowadzić do pękania kalarepy. Kalarepę najlepiej zbierać kiedy zgrubienia osiągną średnice 5-6 cm.

Na początku lipca można jeszcze wysiać buraczki ćwikłowe z przeznaczeniem na przetwory lub do przechowywania. Buraki wysiewa się w rzędy oddalone od siebie o 30 cm a po wschodach, kiedy rośliny osiągną wysokość 5 cm, trzeba je przerwać.


W lipcu nie jest zalecany siew rzodkiewki, gdyż latem jej korzeń szybko parcieje, a sama roślina wybija w pędy kwiatostanowe, natomiast można siać rzodkiew odmian jesiennych i zimowych (np. odmiana "Murzynka"). Rzodkiew warto siać w rzędy oddalone od siebie o 30 cm, natomiast odstęp pomiędzy roślinami w rzędzie najlepiej gdyby wynosił około 15 cm. W uprawie rzodkwi ważne jest częste spulchnianie gleby, gdyż jest to warzywo wrażliwe na zaskorupienie gleby. Jakość rzodkwi może być obniżona przez suszę i upał, dlatego należy ją regularnie i obficie podlewać. Zbiór rzodkwi najlepiej opóźnić aż do nadchodzących mrozów, bo zebrana zbyt wcześnie nie przechowuje się zbyt dobrze.


Nie zapominajmy także o wysianiu roślin na zielony nawóz. Takie poplony po przekopaniu poprawiają strukturę gleby, wzbogacają ją o materię organiczną, hamują rozwój chwastów oraz odstraszają szkodniki glebowe. Żyto i owies to uniwersalne poplony, które można wysiewać po zbiorze dowolnych roślin. Natomiast poplonów takich jak gorczyca, rzepak, rzodkiew oleista nie należy wysiewać po warzywach kapustnych (ani w miejscu, gdzie w przyszłym sezonie planujemy sadzić te warzywa), bo należą do tej samej rodziny. Można je za to wysiewać po ziemniakach, cebuli i czosnku, gdyż ograniczają rozwój chorobotwórczych patogenów w glebie, a także odstraszają szkodniki glebowe np. drutowce, które uszkadzają ziemniaki.

Siejąc i sadząc w lipcu warzywa, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim pogodę. To przecież czas upałów i często suchych okresów, więc regularne podlewanie to podstawa, aby rośliny mogły wykiełkować a rozsada dobrze się przyjąć.


Komentarze