Jak odmłodzić cukinię

 

odmładzanie cukinii

Druga połowa lata to czas, kiedy z grządek zaczynają znikać warzywa. Nie musi się jednak dziać tak z cukinią, o ile odpowiednio o nią zadbamy i przede wszystkim odmłodzimy.

Cukinia nie jest wymagającą rośliną i o ile pielęgnujemy ją prawidłowo, to będzie długo owocowała. Jednak wraz z upływem czasu ilość owoców się zmniejsza. Dlatego w sierpniu warto o cukinie zadbać, aby owocowała aż do jesiennych przymrozków.

Zacząć warto od regularnego i przede wszystkim obfitego podlewania, tym bardziej że lato to przecież czas upałów i tej wody roślinom może brakować. W sierpniu rośliny cukinii są już mocno rozrośnięte, więc będą potrzebowały sporo wody, jednorazowo około 10 litrów na jedną roślinę. Do nawadniania cukinii, tak jak i innych warzyw dyniowatych, nie należy stosować zimnej wody. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę co najmniej 20 stopni Celsjusza, więc warto napełnić pojemniki i ustawić je na słońcu, aby woda się ogrzała. Częstotliwość podlewania w dużej mierze zależy od rodzaju gleby. Na glebach piaszczystych trzeba będzie podlewać częściej, na glebach cięższych i gliniastych rzadziej. Więdniecie roślin będzie oznaczało, że wody w glebie brakuje.

odmładzanie cukinii

Teraz coś, o czym często się zapomina, czyli regularne zbiory. Nie należy dopuścić, aby owoce cukinii przerosły. Duże owoce zabierają składniki pokarmowe tym mniejszym, a także sprawiają, że nowe owoce się nie zawiązuje, a kwiaty opadają. Najlepsze i najsmaczniejsze są owoce mające około 20 cm długości.


W sierpniu cukinia ma już mnóstwo liści, nie wszystkie są roślinie potrzebne. Usuwanie liści można robić raz w tygodniu, aby cukinia nie doświadczała stresu. Usuwa się liście najstarsze, pożółkłe, zaschnięte, uszkodzone, ze śladami chorób (najczęściej pojawia się mączniak prawdziwy w postaci białego nalotu na liściach, Zobacz również Oprysk z sody na mącznika). Liście najlepiej wycinać ostrym sekatorem, nożyczkami, ewentualnie nożem tuż przy głównej łodydze. Usuwanie liści najlepiej robić przy słonecznej i suchej pogodzie, przed południem, tak aby wszelkie rany mogły do wieczora zaschnąć. Wycinanie liści ma wiele zalet: ograniczamy ryzyko chorób, poprawiamy przepływ powietrza czy polepszamy dostęp owadów zapylających do kwiatów. Uwaga pędy i liście cukinii mają kłujące włoski, więc warto przy usuwaniu liści założyć dłuższy rękaw.

W sierpniu cukinii może już brakować składników pokarmowych w glebie, dlatego nawożenie jest dość istotne. Oczywiście warto wykorzystać naturalne środki np.:

  • drożdże — roztwór drożdży to popularny środek poprawiający aktywność mikroorganizmów glebowych i sprawiający, że rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe z gleby. 100 gramów drożdży dopuszcza się w 1 litrze letniej wody z dodatkiem odrobiny cukru. Całość odstawia się na kilka godzin w cieple, aby drożdże zaczęły pracować. Preparat wlewa się do 10 litrów wody i można podlewać cukinię w ilości około 5 litrów na jedną roślinę. Takim samym roztworem można także cukinię opryskiwać przeciwko chorobom grzybowym. (Zobacz także Oprysk z drożdży)
  • gnojówka z pokrzyw — znakomity, naturalny nawóz, który dobrze będzie stymulował wzrost cukinii. Gnojówkę rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:10 i podlewa rośliny.
  • gnojówka z obornika — obornik zwierzęcy (kurzy, bydlęcy) wrzuca się do wiaderka (około 1/3 objętości wiadra) i zalewa do pełna wodą. Przygotowanie gnojówki trwa około 1-2 tygodnie, warto zawartość od czasu do czasu przemieszać. Do podlewania gnojówkę rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:10.

Przy okazji nawożenia płynnymi preparatami warto pamiętać o jednej zasadzie: Najpierw podlewamy rośliny wodą, czekamy, aż woda wsiąknie i dopiero wtedy podlewamy nawozem.

Na konic pozostaje rośliny zaściółkować. Jeśli ściółkowaliśmy cukinię zaraz po posadzeniu, to ściółka może być już rozłożona i trzeba dołożyć świeżej. Do ściółkowania świetnie sprawdzi się trawa, poza tym siano, słoma czy karton lub tektura. Ściółka ogranicza rozwój chwastów, zapobiega szybkiemu parowaniu wody z gleby, a także minimalizuje kontakt dolnych liści i owoców z glebą. Pod warstwą ściółki ziemia długo pozostaje spulchniona.

Jeśliby przymrozki miały pojawić się wcześniej, już we wrześniu, to warto zawczasu przygotować okrycie w postaci folii czy np. włókniny, aby ochronić cukinię przed negatywnym skutkiem niskich temperatur.

Komentarze