Czy można uprawiać obok siebie cukinię, dynię, ogórki, arbuzy?

 


Warzywa dyniowate, a więc dynia, cukinia, ogórek, arbuz, mogą w pewnych przypadkach się między sobą krzyżować. I tutaj pojawia się problem, czy można uprawiać te rośliny blisko siebie? Jak to w rzeczywistości wygląda.

Na roślinach dyniowatych występują zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Aby doszło do zapylenia i zawiązania owocu, owad zapylający (np. pszczoła, trzmiel) musi przenieść pyłek z kwiatu męskiego na kwiat żeński (Zobacz również Dlaczego cukinia słabo owocuje). Co stanie się jeśli owad przeniesie pyłek z kwiatu męskiego np. dyni na kwiat żeński cukinii. Czy taki owoc będzie miał cechy cukinii, czy cechy dyni? A co w innym przypadku, czyli przykładowo jeśli pyłek zostanie przeniesiony z cukinii na ogórka. 


A więc po kolei. Mimo że, te wymienione rośliny należą do rodziny dyniowatych, to jednak należą do innych gatunków. I w większości przypadków zapylenie krzyżowe zachodzi tylko w obrębie jednego gatunku:

  • cukinia, dynia, tykwa, patison należą do gatunku "Cucurbita pepo"
  • ogórki to gatunek "Cucumis sativus"
  • arbuzy należą do gatunku "Citrullus

Czyli nie powinno być obawy, że ogórek skrzyżuje się z cukinią, czy dynia z arbuzem. Ale już dynia może się skrzyżować z cukinią, albo odwrotnie cukinia zapyli dynię i co wtedy. Kiedy dojdzie do takiego skrzyżowania, to w tym sezonie z owocami nie powinno się nic dziać, owoc dyni pozostanie owocem dyni, owoc cukinii owocem cukinii. Jeśli jednak zebralibyśmy z takich zapylonych krzyżowo owoców nasiona (mimo iż owoce wyglądają normalnie), to w następnym sezonie po wysianiu wyrosną z nich rośliny będące krzyżówką dyni i cukinii. Mogą mieć liście, pokrój, czy owoce, które będą mieć cechy albo cukinii, albo dyni. Przykładowo jeśli dojdzie do skrzyżowania cukinii z dynią, owad przeniesie pyłek z kwiatu męskiego dyni na kwiat męski cukinii, to owoc cukinii, który powinien być podłużny, może być bardziej zbliżony wyglądem do owocu dyni i być bardziej owalny jak na zdjęciu poniżej. Powstaną po prostu "mutanty", których cech (w tym smaku) i wyglądu nie da się przewidzieć.

Czy można uprawiać obok siebie cukinię, dynię, ogórki, arbuzy?
po prawej cukinie skrzyżowane z dynią

Pozostaje także nadmienić, że różne odmiany mogą się krzyżować w obrębie jednego gatunku. Przykładowo mogą się skrzyżować dwie różne odmiany cukinii, dwie różne odmiany dyni, czy dwie różne odmiany ogórków. I tutaj również w tym samym sezonie owoce tych warzyw będą wyglądały normalnie. Dopiero po zebraniu nasion i wysianiu ich w przyszłym sezonie ujawnią się cechy, które nie będą typowe dla danej odmiany. Przykładowo ogórek, który powinien być gładki, będzie miał brodawki, bo skrzyżował się z taką odmianą, gdzie ta cecha występowała.


Jaką odległość pomiędzy roślinami dyniowatymi jednego gatunku uznaje się za bezpieczną, aby nie doszło pomiędzy nimi do zapylenia krzyżowego? Ponad 800 metrów. Sporo, ale pamiętajmy, że do zapylenia krzyżowego może dojść, ale wcale nie musi. To nigdy nie jest pewnik, choć jednak dość często tak się dzieje.


Podsumowując, warzywa dyniowate można uprawiać obok siebie, o ile nie będziemy zbierać z nich nasion i próbować wyhodować z nich w przyszłym sezonie roślin. W tym sezonie nic w wyglądzie zapylonych krzyżowo roślin się nie zmieni. Choć z drugiej strony można przecież poeksperymentować i zobaczyć co z takich krzyżówek wyrośnie.

Komentarze