Co ile lat przesadzać lilie. Na co zwrócić uwagę przy ich sadzeniu i przesadzaniu

 

Co ile lat przesadzać lilie

Lilie to piękne kwiaty, ale po kilku latach uprawy w tym samym miejscu przestają kwitnąć. Owszem lilie rosną, mają bujne liście, ale próżno szukać na nich kwiatów. Rozwiązaniem tej sytuacji, jest częste ich przesadzanie.

Lilie zaleca się przesadzać co 3-4 lata, ale warto robić to nawet częściej, co 2-3 lata. Gleba w miejscu, gdzie mamy posadzone te kwiaty, bardzo szybko robi się zmęczona. Poza tym po kilku latach uprawy cebule w glebie się zagęszczają, bo podobnie jak w przypadku innych kwiatów cebulowych, pojawiają się cebule potomne. To są dwa główne powody, dlaczego lilie bardzo szybko przestają kwitnąć.

Co ile lat przesadzać lilie

Uprawa lilii odbiega trochę od uprawy innych kwiatów cebulowych. Cebule lilii zbudowane są wielu mięsistych łusek i nie posiadają żadnej suchej łuski okrywającej. Praktycznie nie przechodzą w sezonie w stan spoczynku, który pozwalałby je po wykopaniu przechować przez dłuższy czas. Nie jest tak jak np. z cebulami tulipanów, które po wykopaniu można przechować przez kilka miesięcy aż do czy sadzenia na jesień. Dlatego zaraz po wykopaniu cebule lilii należy posadzić w nowym miejscu. Jeśli jest konieczność, aby cebule gdzieś przenieść dalej lub przewieźć i będą sadzone dopiero po kilku godzinach, to należy je zabezpieczyć przed wysychaniem. Można np. owinąć je w gazetę, okryć mchem, trocinami itp. Najbardziej newralgiczną częścią lilii w tym przypadku są mięsiste korzenie i w żadnym wypadku nie należy dopuścić do ich przesuszenia. 

Dzień, w którym lilie będą sadzone lub przesadzane, powinien być suchy, bezdeszczowy. Nie można dopuścić, aby krople wody dostały się pomiędzy łuski. Jeśli trafi tam wilgoć, cebule łatwo potem gniją.

Co ile lat przesadzać lilie

Stanowisko przeznaczone pod lilie powinno być słoneczne a gleba żyzna, próchniczna i przepuszczalna. Lilie słabo rosną na glebach zimnych, zlewnych i nieprzepuszczalnych. Woda powinna mieć zawsze swobodny odpływ, aby nie tworzyć w miejscu uprawy zastoisk wodnych, co może powodować gnicie cebul. Miejsce, gdzie będą sadzone cebule warto wcześniej przygotować. Nie należy jednak stosować obornika, zwłaszcza świeżego, a i nawet dobrze już rozłożony obornik powinien trafić na tylko na dno dołka, powinien zostać wymieszany z glebą i powinien być dostępny tylko i wyłącznie dla korzeni. Obornik nie może mieć kontaktu z cebulami. Dlatego też najbezpieczniejszą opcją jest zaprawienie dołka kompostem, który także powinien zostać wymieszany z glebą. Najkorzystniej jest sadzić i przesadzać lilie od połowy września do połowy października, jeśli pogoda pozwala, nie pojawiają się na horyzoncie większe chłody, to można sadzić nawet do końca października. Późniejsze sadzenie nie gwarantuje już dobrego ukorzenienia się roślin przed zimą. Podobnie jak inne kwiaty cebule także i lilie sadzi się na głębokość odpowiadającą potrójnej wysokości cebul.

Na koniec warto lilie, czy też raczej miejsce, gdzie zostały posadzone cebule wyściółkować. Kwiaty te dobrze rosną jeśli mają ocienioną glebę. W naturalnych środowisku zbytniemu nagrzewaniu się gleby wokół lilii zapobiegają rosnące obok, dające trochę cienia rośliny. Często w ogrodzie nie jesteśmy w stanie stworzyć takich podobnych do naturalnych warunków, dlatego glebę warto wyściółkować. Najlepszą ściółką jest torf, kompost, lub kompost z liści.

Komentarze