5 oznak, że przyszedł czas na pikowanie siewek

 


Różne gatunki roślin rosną w różnym tempie. Jedne siewki będą gotowe do pikowania już po 2 tygodniach, inne dopiero po miesiącu. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na ten ważny zabieg.

Pikowanie to przesadzenie młodych roślin ze wspólnego pojemnika do osobnych doniczek. Co daje pikowanie:

  • zapewnia roślinom więcej miejsca. Przesadzone do doniczek nie konkurują już o światło, pokarm i wodę tak jak dzieje się kiedy rosną we wspólnym pojemniku
  • rośliny przesadzamy do świeżego podłoża, wiec poprawia się dostęp do składników odżywczych
  • po przesadzeniu rośliny tworzą silniejsze korzenie, ich system korzeniowy ulega wzmocnieniu
  • już na etapie pikowania rośliny są przygotowywane do posadzenia na miejsce stałe. Pikowanie hartuje rośliny

Kiedy przychodzi czas na pikowanie?

1. Główna oznaka to pojawienie się liści właściwych. Tuz po wykiełkowaniu rośliny mają tzw. liścienie, które pomagają młodej roślinie rosnąć, do momentu aż zacznie pobierać składniki pokarmowe z gleby. Liścienie są proste w budowie, gładkie, często zaokrąglone, bez wyraźnego unerwienia. Są krótkotrwałe, bo po pewnym czasie, kiedy już nie są potrzebne, żółkną i opadają. Natomiast liście właściwe pojawiają się dopiero po liścieniach i są to prawdziwe liście rośliny, które rosną i rozwijają się w miarę wzrostu i rosną przez dłuższy czas. Mają różne kształty (najczęściej zbliżone do dorosłych liści rośliny danego gatunku), są bardziej złożone i unerwione. Najczęściej zaleca się pikować rośliny, kiedy mają 2-3 pary liści właściwych.

2. Jednak pikowanie można przyspieszyć, kiedy rośliny rosnące we wspólnym pojemniku powschodziły zbyt gęsto i zaczynają się wyciągać. Wtedy nie czekamy, aż pojawią się 2-3 pary liści właściwych, tylko w momencie kiedy pojawi się pierwsza para takich liści, wybieramy z pojemnika rośliny największe, najsilniejsze i sadzimy do doniczek. Pozostałe w pojemniku siewki będą miały wtedy więcej miejsca i będą mogły dalej się swobodnie rozwijać.


3. Oznaką, że czas na pikowanie jest szybkie przesychanie podłoża. W miarę wzrostu roślin ich korzenie zajmują coraz więcej miejsca w pojemniku. Z jednej strony, wypełniają w glebie puste przestrzenie i zmniejszają w ten sposób zdolność gleby do zatrzymywania wody. A z drugiej strony im większe rośliny, tym więcej wody potrzebują i częściej trzeba je podlewać. 

4. Kiedy korzenie będą już mocno rozrośnięte, to mogą przerastać otwory drenażowe w pojemniku, to kolejna oznaka, że czas na pikowanie. Najlepiej jednak do takiej sytuacji nie dopuścić, bo potem może być problem z wyciągnięciem pojedynczych siewek z pojemnika. Bo nie dość, rośliny mają splątane korzenie, to jeszcze te korzenie przerosły przez otwory. W takiej sytuacji bardzo łatwo o uszkodzenie siewek przy ich wyciąganiu z ziemi.


5. Jeśli zauważymy, że ładnie wyglądające siewki zaczynają wolniej rosnąć i z czasem gorzej wyglądać, to także będzie znaczyło, że czas na pikowanie. Rośliny nie tylko mają już mało miejsca, ale także wykorzystały składniki pokarmowe w glebie, ziemia staje się jałowa. Przesadzenie do osobnych doniczek zapewni sadzonkom więcej przestrzeni a przede wszystkim świeże, żyzne podłoże.

Pikowanie siewek to ważny etap, którego nie należy opóźniać i który pozwala zapewnić roślinom odpowiednie warunki do dalszego wzrostu i rozwinięcia silnego systemu korzeniowego.

Komentarze