Kiedy wykopywać czosnek?


Czosnek rośnie głębiej w ziemi niż cebula i z tego powodu czasami jest trudno stwierdzić, czy już jest gotowy do zebrania. Jedynym wskaźnikiem są jego liście. Zależnie od pogody, zbiory przeprowadza się od czerwca do sierpnia. Jeśli przeważa sucha, słoneczna i upalna aura, zbiory wypadają wcześniej.
Każdy liść potencjalnie stanowi jedną „papierową” osłonę główki czosnku. Dzięki dobrze rozwiniętym warstwom owijki czosnek będzie się dłużej przechowywał i zachowa swój aromat. Sztuką jest pozwolić dolnej części rośliny zacząć obumierać, ale rozpocząć zbiory zanim wszystkie liście staną się brązowe.
Najwyższe zielone liście ciągną się w głąb ziemi do główki czosnku. Kiedy dolne 2/3 liści zaschnie, a górne pozostaną zielone, wtedy jest najlepszy czas na jego wykopanie. Ponieważ górne liście pozostają zielone, czosnek będzie zawierał jeszcze sporo wilgoci.

Czosnek najlepiej wykopywać widłami. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić i nie przebić główki i jej warstw ochronnych. Najlepiej najpierw rozluźnić trochę glebę wokół rośliny. Później łapiemy za liście i delikatnie wyciągamy czosnek z ziemi, równocześnie podważając go od spodu widłami.
Cebulę po wykopaniu najczęściej zostawiamy do wyschnięcia na zagonie w pełnym słońcu. Z czosnkiem postępujemy inaczej. Nie należy go suszyć na słońcu. Główki układamy więc jedną warstwą w suchym i przewiewnym miejscu bez dostępu słońca. Pozostawiamy je na przynajmniej tydzień, co kilka dni obracając główki i czekamy aż górne liście zaschną. Jeśli główka czosnku zawiera w sobie sporo wilgoci, schnięcie i zasychanie liści może zająć nawet kilka tygodni.
Po zaschnięciu liści należy oczyścić główkę z ziemi, najlepsza będzie do tego miękka szczoteczka do zębów (aby nie uszkodzić owijki). Przycinamy także korzenie. Łodygę przycinamy na około 7-8 cm. Jeśli nadal będzie giętka i wilgotna, lepiej zostawić jeszcze na tydzień czosnek do wyschnięcia. Najlepiej będzie się przechowywał, jeśli podobnie jak cebule, zapleciemy go w warkocz. Takie warkocze po kilka-kilkanaście główek można powiesić w kuchni i mieć do nich stały dostęp. Można kilka główek również włożyć do siatki.



    

Komentarze

Prześlij komentarz