Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni ?

Marzeniem wielu ogrodników jest mieć własny tunel foliowy czy szklarnię. Wiadomo jakie są z takich konstrukcji korzyści. Świetnie sprawdzają się wiosną i jesienią, problem pojawia się jednak podczas letnich upałów, gdy temperatura w szklarni czy tunelu często jest wyższa niż na zewnątrz. Nawet ciepłolubne warzywa mają swoje termiczne ograniczenia, np. pomidory kiepsko się zapylają, kiedy temperatura powietrza przekracza 30ºC. Dlatego warto postarać się obniżyć temperaturę w uprawach pod osłonami.
pomidory więdną

Na początek powinniśmy zawiesić w szklarni termometr, aby na bieżąco kontrolować temperaturę. Pierwsze oznaki przegrzania zaobserwujemy oczywiście na roślinach, które nawet kiedy będą miały wilgotne podłoże, mogą zacząć więdnąć.
Przede wszystkim powinniśmy zapewnić w szklarni czy tunelu odpowiednią wentylację. Budując konstrukcję czy kupując gotowca, pamiętajmy o oknach. Tunel powinien być otwarty minimum z dwóch stron, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Idealnie gdyby miał jakieś okna czy otwory wentylacyjne z każdej strony. A jeszcze lepiej gdyby miał okna nawet w suficie, bo jak wiadomo z fizyki ciepłe powietrze ucieka do góry. Dobra wentylacja ogranicza również rozwój chorób grzybowych, np. brunatnej plamistości na pomidorach. Okien i drzwi nie zamykamy nawet na noc. Jeśli boimy się, że nasze rośliny mogą poniszczyć psy czy koty, warto w drzwi wstawić jakieś siatki. Bardziej profesjonalnym, ale też i droższym sposobem jest montaż wentylatorów, które wyciągają ciepłe powietrze.  
najważniejsze jest wietrzenie

Sama wentylacja jednak nie wystarczy. Najprostszym sposobem obniżenia temperatury jest pomalowanie szklarni. Najczęściej stosuje się do tego wapno. Jak wiadomo biały kolor odbija światło. Tutaj nie ma dużej różnicy czy będzie to wapno ogrodowe, czy budowlane. Wapno rozpuszczamy w wodzie. Do 10 litrowego wiaderka wsypujemy około 1/3 wapna i zalewamy wodą. Dokładnie mieszamy, najlepiej użyć mieszadła, takiego jak do mieszania zaprawy budowlanej czy kleju do płytek. Bierzemy szeroki pędzel i spryskujemy tunel. Dlaczego nie malujemy jak ścian w domach?
bielimy
najlepiej tylko spryskiwać wapnem

Chodzi o to, aby nie ograniczyć całkowicie dostępu światła. Rośliny cierpią z powodu wysokiej temperatury, ale słońce jest im przecież niezbędne. Najlepiej bielić po opadach, kiedy deszcz zmyje zanieczyszczenia, ale powierzchnia powinna być sucha. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność powtórzenia wapnowania po większych opadach. W sprzedaży dostępne są również specjalne preparaty do bielenia, które są odporniejsze na zmywanie.  
siatka założona wewnątrz

Kolejnym sposobem jest założenie siatek cieniujących. Kupując taką siatkę powinniśmy zwrócić uwagę na jej procent przepuszczania światła. Nie powinien on przekraczać 60%. Gęstsze siatki zbyt ograniczą dopływ słońca. Siatki można zakładać na szklarnię od zewnątrz lub jeśli mamy taką możliwość wewnątrz, pod sufitem. Siatkę na zewnątrz trzeba lepiej zabezpieczyć przed wiatrem. Z drugiej strony siatka położona na zewnątrz w razie gradu w jakimś stopniu uchroni szyby czy folię.
agrowłóknina wiosenna

Podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie białej agrowłókniny. Również możemy ją umieścić na zewnątrz lub wewnątrz. Agrowłóknina powinna być cienka, wiosenna, która nie zatrzymuje całkowicie światła.
Innym sposobem na poradzenie sobie z wysoką temperaturą jest polewanie wodą ścieżek. Woda parując powinna obniżyć temperaturę w tunelu. Taką czynność najlepiej wykonywać w najcieplejszym momencie dnia. Jednak powinniśmy uważać, gdyż zbyt wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. 
Na koniec powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Rośliny chłodzą się przez transpirację, po prostu się „pocą”. Taka utrata wilgoci schładza powierzchnię liści. Jeśli rośliny nie będą miały dostarczonej wody, nie będą transpirować i kiepsko sobie poradzą z wysoko temperaturą.     

Komentarze