Cukinie do przechowywania zbiera się dopiero jesienią, przed nadejściem przymrozków. Owoce, które zostaną nawet lekko przemrożone, nie będą się długo przechowywać. Warzywa chore, uszkodzone i przerośnięte również się nie nadają.
Do sałatek i leczo najlepiej nadają się lekko niedojrzałe cukinie, które mają 15-25 cm długości. Takie owoce mają miękką skórkę i kilka małych nasion w środku. Niestety takie cukinie nie nadają się do długiego przechowywania. Do tego celu nadają się późne odmiany o dojrzałych owocach i grubszej, twardszej skórce, dobrze wybarwione, o zdrowej łodydze i znacznie dłuższe (do ok. 45 cm). Przy lekkim stuknięciu w owoc, powinien być słyszalny głucha dźwięk.
Takie cukinie odcinamy od łodygi nożem lub sekatorem. Nie szarpiemy i nie odrywamy owoców rękami, szczególnie, że te bardziej dojrzałe trudniej się oddzielają od łodygi. Odcięta końcówka łodygi, czy też szypułka, powinna mieć przynajmniej 5 cm długości. Z czasem taki kikut zacznie wysychać i będzie ochroną przed infekcjami. Jeśli będzie zbyt krótki, nie poradzi sobie z tym zadaniem i patogeny zaczną przenikać do wnętrza owocu. Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko gnicia, można szypułkę zanurzyć w stopionej parafinie. Po odcięciu cukinię należy ostrożnie, aby nie uszkodzić skórki, oczyścić z ziemi suchą szmatką i wysuszyć przez jeden dzień na słońcu. Nie wolno jej myć.
Kilka cukinii można przechować nawet w domu, w szafie czy pod łóżkiem, lub obok okna. Ważne, aby było to miejsce suche, ciemne i stosunkowo chłodne (nie należy umieszczać cukinii obok urządzeń grzewczych). Każdą cukinię można zawinąć w papier, bądź też zrobić tekturowe przegródki i umieścić w pudełku.
Cukinie można przechowywać również w lodówce, ale przez stosunkowo krótki czas – do 3 tygodni. Umieszczamy ją w paczce lub woreczku foliowym z otworami wentylacyjnymi i wkładamy do przegródki na warzywa, gdzie mamy temperaturę ok. 5 stopni.
Jeśli chcemy cukinię zamrozić, dobrze jest ją najpierw pokroić w kostkę czy plasterki. Raczej nie umieszczamy jej w zamrażarce w całości.
W piwnicach, przy zachowaniu odpowiednich warunków cukinię można przechowywać 4-5 miesięcy. Regularnie kontrolujemy jej stan, usuwamy owoce, które zaczynają gnić, aby nie zaraziły innych. Z biegiem czasu cukinia zacznie się jednak psuć, nasiona wewnątrz zaczną kiełkować a miąższ stanie się luźny i gorzki. Takie owoce nie nadają się już do spożycia.
Komentarze
Prześlij komentarz