Jak przechowywać cukinię przez długi czas?


Cukinia to smaczne i mało wymagające warzywo. Dzięki prawidłowemu przechowywaniu, możemy cieszyć jej smakiem nawet zimą. 

Cukinie do przechowywania zbiera się dopiero jesienią, przed nadejściem przymrozków. Owoce, które zostaną nawet lekko przemrożone, nie będą się długo przechowywać. Warzywa chore, uszkodzone i przerośnięte również się nie nadają.

Do sałatek i leczo najlepiej nadają się lekko niedojrzałe cukinie, które mają 15-25 cm długości. Takie owoce mają miękką skórkę i kilka małych nasion w środku. Niestety takie cukinie nie nadają się do długiego przechowywania. Do tego celu nadają się późne odmiany o  dojrzałych owocach i grubszej, twardszej skórce, dobrze wybarwione, o zdrowej łodydze i znacznie dłuższe (do ok. 45 cm). Przy lekkim stuknięciu w owoc, powinien być słyszalny głucha dźwięk.

Takie cukinie odcinamy od łodygi nożem lub sekatorem. Nie szarpiemy i nie odrywamy owoców rękami, szczególnie, że te bardziej dojrzałe trudniej się oddzielają od łodygi. Odcięta końcówka łodygi, czy też szypułka, powinna mieć przynajmniej 5 cm długości. Z czasem taki kikut zacznie wysychać i będzie ochroną przed infekcjami. Jeśli będzie zbyt krótki, nie poradzi sobie z tym zadaniem i patogeny zaczną przenikać do wnętrza owocu. Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko gnicia, można szypułkę zanurzyć w stopionej parafinie. Po odcięciu cukinię należy ostrożnie, aby nie uszkodzić skórki, oczyścić z ziemi suchą szmatką i wysuszyć przez jeden dzień na słońcu. Nie wolno jej myć. 


Cukinię można przechowywać w ciemnych, wentylowanych pomieszczeniach o stałej temperaturze od 4 do 10 stopni Celsjusza i wilgotności ok 80%. Jeśli będzie zbyt wilgotno w owocach rozwiną się bakterie gnilne. Dobrze nadaje się do tego celu piwnica, gdzie zwykle na zimę umieszczamy inne warzywa i owoce (W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa). Cukinie umieszczamy jedna obok drugiej, tak aby się nie stykały. Można je ułożyć na półce, czy w skrzynkach, pamiętając, aby odizolować je od podłoża np. słomą lub trocinami. Można również każdą cukinię włożyć do rajstopy i zawiesić pod sufitem.

Kilka cukinii można przechować nawet w domu, w szafie czy pod łóżkiem, lub obok okna. Ważne, aby było to miejsce suche, ciemne i stosunkowo chłodne (nie należy umieszczać cukinii obok urządzeń grzewczych). Każdą cukinię można zawinąć w papier, bądź też zrobić tekturowe przegródki i umieścić w pudełku.

Cukinie można przechowywać również w lodówce, ale przez stosunkowo krótki czas – do 3 tygodni. Umieszczamy ją w paczce lub woreczku foliowym z otworami wentylacyjnymi i wkładamy do przegródki na warzywa, gdzie mamy temperaturę ok. 5 stopni.

Jeśli chcemy cukinię zamrozić, dobrze jest ją najpierw pokroić w kostkę czy plasterki. Raczej nie umieszczamy jej w zamrażarce w całości.

W piwnicach, przy zachowaniu odpowiednich warunków cukinię można przechowywać 4-5 miesięcy. Regularnie kontrolujemy jej stan, usuwamy owoce, które zaczynają gnić, aby nie zaraziły innych. Z biegiem czasu cukinia zacznie się jednak psuć, nasiona wewnątrz zaczną kiełkować a miąższ stanie się luźny i gorzki. Takie owoce nie nadają się już do spożycia.


Komentarze