W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa?


Październik to już ostatni moment na zbiory warzyw. Później mogą się zdarzyć znaczne spadki temperatury i plony będą się gorzej przechowywać. Idealnym miejscem do przechowywania jest piwnica, ale nie zawsze się sprawdza, dlatego że różne warzywa potrzebują różnych warunków. Ze względu na wymaganą temperaturę i wilgotność podczas przechowywania, warzywa możemy podzielić na cztery grupy:
Grupa 1
Rośliny te lubią wilgoć i zimno w temperaturze od 0o do 4,5oC. Wilgotność w przechowalni powinna wynosić nawet 90%. Do tej grupy należą warzywa korzeniowe. Powinniśmy je wykopać zanim temperatury spadną poniżej – 4oC. Warzywa tylko lekko otrzepujemy z nadmiaru ziemi i obrywamy (nie ucinamy) części zielone. Marchew, buraki, rzepę, brukiew najlepiej umieścić w wilgotnym piasku, torfie lub trocinach, dzięki czemu nie będą wysychały, warzywa te w miarę możliwości nie powinny się stykać. Seler zaś najlepiej wsadzić w piasek pionowo, bez obrywania korzeni. Więcej tutaj.
Grupa 2

Rośliny z tej grupy lubią zimno, ale suche warunki. Idealna temperatura to od 0o do 4,5oC. wilgotność powinna wynosić od 60% do maksymalnie 70%. Do tej grupy należą kapusta brukselka i ziemniaki, ale również owoce jak jabłka i gruszki. Rośliny te mogą być przechowywane z warzywami korzeniowymi, jeśli tylko zapewnimy im lepszy przepływ powietrza, aby nie miały zbyt wilgotno. Kapustę i brukselkę najlepiej wyrwać z korzeniami i posadzić w wilgotnej ziemi, można we wiaderku lub worku. Ziemniaki potrzebują ciemności, wystarczy je po prostu przykryć. Idealna dla nich temperatura to 4,5oC. kiedy będzie bliższa zeru mogą stać się słodkie w smaku, kiedy wyższa, zaczną kiełkować. Jabłka najlepiej odizolować w pojemniku, ponieważ łatwo absorbują mocne smaki np. kapusty. Gruszki zaś dobrze jest przez tydzień przetrzymać w suchym i przewiewnym miejscu o temperaturze 10o- 21oC a następnie przechowywać w temperaturze trochę powyżej zera. Więcej o przechowywaniu owoców tutaj.
Grupa 3
Rośliny z tej grupy lubią suche miejsca z temperaturą od 0 do 10oC, wilgotność powinna wynosić poniżej 60%. Zaliczamy tutaj czosnek i cebule, powinny być przechowywane w suchych nieogrzewanych pomieszczeniach. Prze przechowaniem powinno się je wysuszyć przez dwa tygodnie, a później umieścić w siatkowych workach, zapleść je w warkocze lub umieścić w płytkich pojemnikach nie więcej niż w dwóch warstwach. Więcej tutaj.
Grupa 4
Tutaj możemy zliczyć dynie i cukinie, które powinny być przechowywane w ciepłym, suchym miejscu, gdzie temperatura wynosi od 10 do 15oC. Przed przechowaniem powinniśmy zerwane rośliny dobrze wysuszyć na słońcu przez około 2 tygodnie, wtedy ich skóra stwardnieje i będą się dłużej nadawać do spożycia. Więcej tutaj.

Czas przechowywania warzyw w okresie jesienno-zimowym:

  • ziemniaki - 8 miesięcy
  • marchew, pietruszka - 6 miesięcy
  • burak ćwikłowy - 4 miesiące
  • cebula - 6 miesięcy
  • seler - 5 miesięcy
  • chrzan - 8 miesięcy
  • kapusta - miesiące
Na koniec pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu stanu przechowywanych warzyw. Wszelkie okazy, które zaczynają się psuć natychmiast usuwamy.
   

Komentarze