Co można zasiać po ogórkach?


Zbiory ogórków zakończone i teraz warto zastanowić się co można na tym stanowisku siać i sadzić. Najprostszą odpowiedzią jest … nic. Ale po kolei.
Ogórek należy do żarłocznych roślin, które mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe znajdujące się w glebie.(Uprawa ogórków) Po sezonie gleba na której były uprawiane ogórki powinna trochę odpocząć. Z drugiej strony nie zaleca się, aby ziemi pozostawała „goła”. Najlepszą opcją będzie wysianie poplonu. Zielone nawozy same nie są wymagające, a po przekopaniu dostarczą glebie niezbędnych składników pokarmowych (zwłaszcza azotu), poprawią strukturę gleby i ograniczą występowanie w przyszłości chorób i szkodników. (Jaki poplon wybrać?)
gorczyca już wschodzi

Po ogórkach znakomicie sprawdzą się:
-rośliny strączkowe: groch, fasola
-rośliny krzyżowe: gorczyca, rzepak, rzodkiew oleista
Po zastosowaniu nawozów zielonych, spokojnie na wiosnę można siać i sadzić inne żarłoczne rośliny: ziemniaki, kukurydzę, kapustę i rabarbar.

Jeśli jednak nie planujemy siać poplonów, na stanowisku po ogórkach dobrze poradzą sobie warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, seler korzeniowy, buraki, rzodkiewka, rzepa. System korzeniowy ogórków jest płytki, wymienione wyżej warzywa sięgają korzeniami głębiej. Dzięki czemu będą mogły czerpać składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby.
Poradzić powinny sobie również: cebula, czosnek, koper i inne zioła. W ostateczności po ogórkach możemy zasadzić ziemniaki, jednak dobrze by było glebę na jesień nawieźć obornikiem.
Na pewno wielu zastanawia się czy można po ogórkach sadzić pomidory i paprykę. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, ponieważ rośliny te należą do różnych rodzin i nie będzie ryzyka zarażenia się nawzajem chorobami. Jednak pomidory i papryka również należą do żarłocznych roślin i podobnie jak w przypadku ziemniaków będą wymagały obfitego nawiezienia gleby.
Oprócz warzyw po ogórkach możemy zasadzić krzewy jagodowe: maliny, porzeczki, agrest czy rośliny ozdobne: astry, hortensje, powojniki.

Wiemy już co można sadzić, a czego się nie zaleca?
Na stanowisku po ogórkach należy unikać sadzenia innych roślin dyniowatych: melonów, arbuzów, dyni i cukinii. Nie zaleca się również sadzenia kapusty. Potrzebuje ona żyznej gleby, a po ogórkach pozostaje mało składników odżywczych. Kapusta zasadzona w tym miejscu słabo rośnie i całkowicie zubaża glebę. Przywrócenie później żyzności może zająć trochę czasu. 
Ogórki w to samo miejsce mogą wrócić dopiero po 3-4 latach.
Jak widać wybór upraw po ogórkach jest dość szeroki, poczynając od nawozów zielonych do warzyw korzeniowych. Natomiast nie powinniśmy sadzić roślin bardzo wymagających i z tej samej rodziny co ogórki.

Komentarze