Sadzenie tulipanów


Początek października to właściwy moment na sadzenie tulipanów (Jakie kwiaty cebulowe sadzimy zimą). Przyjmuje się, że można je sadzić , kiedy gleba na głębokości ok. 10-15 cm ma +10ºC. Rośliny mają wtedy czas na zapuszczenie korzonków i przyjęcie się przed całkowitym zamarznięciem ziemi. Powinno im to zająć 20-30 dni.

Stanowisko dla tulipanów wybieramy umiarkowanie nasłonecznione, otwarte, ale chronione przed silnymi wiatrami. Tulipany źle znoszą tereny podmokłe i miejsca gdzie zbiera się woda. Dobrze jest podczas przygotowywania  dla nich miejsca, zrobić lekkie nachylenie, aby woda swobodnie odpływała. Cebule narażone na wilgoć częściej zapadają na choroby grzybowe, a zimą zamarzają. Tulipany świetnie czują się na luźnych, żyznych, przepuszczalnych glebach. Ciężkie gleby nadają się również, ale po dodaniu na spód 3-4 cm piasku. Glebę przed sadzeniem możemy nawieźć i spulchnić, najlepiej kompostem i popiołem drzewnym, nie należy stosować świeżego obornika (może powodować infekcje grzybicze).


Przed sadzeniem przeprowadzamy kontrolę naszych cebulek. Odkładamy wszystkie chore, które później mogą zarazić sąsiednie, zdrowe cebule. Cebulki powinny być suche, twarde i jędrne w dotyku, nie przywiędnięte, bez pęknięć i plam. Ich łuski muszą być nienaruszone, gdyż spełniają funkcje ochronne. Najlepsze są cebule o średnicy 3-4 cm. Przed sadzeniem można je zdezynfekować w roztworze nadmanganianu potasu. Z domowych sposobów można je zamoczyć w rozpuszczonym w wodzie popiele drzewnym.

Większość kwiatów cebulowych sadzimy na głębokość trzech wysokości cebul. Nie inaczej jest w przypadku tulipanów. Przy czym, na glebach bardzo ciężkich, gdzie wschody nogą być utrudnione, można zasadzić na wysokość dwóch cebul. Nie sadzimy głębiej niż na 20 cm. Jeśli tworzymy dużą kompozycję, duże cebule umieszczamy w odległości 8-10 cm od siebie, w rzędach co 20-25 cm. Mniejsze cebulki sadzimy bliżej siebie. Uważa się, że maksymalną produktywność możemy uzyskać sadząc 50 dużych cebul na 1 metr kwadratowy, zaś małych: 80-100 sztuk na 1 metr kwadratowy. Przy mniejszych kompozycjach, np. na okrągłych rabatach, duże cebule sadzimy w środku, zaś mniejsze na obwodzie. Nie tylko nada to rabacie schludny wygląd, ale również da mniejszym okazom możliwość równomiernego dostępu do światła i zapewni większe kwiaty. Podczas sadzenia nie wolno wciskać cebul w ziemie, aby nie uszkodzić korzonków. Najlepiej zrobić dołek łopatką. Oczywiście sadzimy korzonkami do dołu, węższym czubkiem do góry. Odwrotne posadzenie opóźni kwitnienie. 
Tulipany lubią sadzenie do dołka, jednak jeśli mamy bardzo dużo cebul, nonsensem jest kopanie dla każdej osobnego dołka. Jeśli sadzimy na dużą skalę, wybieramy wtedy ziemie na danym obszarze i na potrzebna głębokość. Na spód takiego wykopu możemy nasypać trochę piasku i umieścić cebule, a potem wszystko przykryć ziemią.

Cebule tulipanów często lubią być podgryzane przez myszy czy inne gryzonie. Aby temu zapobiec możemy podczas sadzenia posypać cebule świeżo zmielona papryką, która je odstrasza. Innym wyjściem jest sadzenie tulipanów w specjalnych koszach. Taki kosz możemy później po przekwitnięciu tulipanów wyciągnąć z ziemi ze wszystkimi cebulami i np. przesadzić w inne miejsce, czy porozdzielać nowe cebulki. Jeszcze inną zaletą sadzenia w koszach, jest to, że każdą odmianę możemy włożyć do oddzielnego pojemnika i na pewno nam się nie pomieszają.
Wracając jeszcze do chorych cebul. Często żal jest je wyrzucać. Jeśli są na nich małe ogniska pleśni możemy spróbować je uratować. W tym celu obieramy je z łusek, i wycinamy nożykiem wszystkie ogniska pleśni. Posypujemy cebule sproszkowanym węglem drzewnym lub  środkiem grzybobójczym w proszku. Pozostawiamy do wyschnięcia na 2-3 dni. Takie cebule, sadzimy jednak z dala od zdrowych, gdyż nie wiadomo czy nasze zabiegi będą skuteczne.
Chociaż tulipany są mrozoodporne, to rośliny osłonięte na zimę mogą wytwarzać mocniejsze łodygi i większe kwiaty (Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną?). Dlatego wraz z nadejściem stabilnej zimowej pogody, kiedy gleba zaczyna nocami zamarzać, można tulipany przykryć świerkowymi gałązkami. A jeśli zasadziliśmy tulipany wcześnie, jesień jest ciepła i rośliny zaczynają kiełkować, to przykrycie ich na zimę jest wręcz niezbędne.
 



Komentarze

Prześlij komentarz