Czego nie dodawać do gleby przy produkcji rozsady


 Właściwie dobrana gleba jest kluczem do wyprodukowania zdrowej i silnej rozsady. Każda uprawa ma swoje własne wymagania. Są jednak składniki, których nie należy dodawać do żadnej mieszanki glebowej.

Osobiście zalecam kupno gotowej ziemi do wysiewu i produkcji rozsady, nie warto ryzykować. Poza tym niektóre gotowe mieszanki zawierają już w sobie nawóz, który zasila rośliny w początkowej fazie wzrostu. Jednak niektórzy wolą zrobić glebę samodzielnie. Czasami zdarzy się, że kupnej ziemi nam zabraknie, lub chcemy gotową glebę jeszcze wzbogacić. Nawet jest "babciny" przepis na wykorzystanie ziemi z kretowisk. Istnieje wiele recept glebowych do uprawy sadzonek papryk, pomidorów czy ogórków. Istnieją składniki, których do takich mieszanek nie należy dodawać.

Glina. Glina sprawia, że gleba staje się zwarta i ciężka. Przestaje przepuszczać powietrze i szybko wysycha. Młode rośliny mogą zginąć z powodu braku pożywienia i wody. I chociaż sama glina zawiera składniki odżywcze, praktycznie nie są one dostępne dla roślin.

Piasek z kamieniołomu lub budowlany. Taki piasek jest całkowicie nieodpowiedni jako dodatek do gleby. Może zwierać dużo gliny, która słabo przewodzi wodę i powietrze. Ponadto w takim piasku nie ma praktycznie składników odżywczych. Jeśli tworzymy własne mieszanki glebowe, lepiej użyć piasku rzecznego. Jest dużo lżejszy i czystszy. Nie ma w nim gliny i innych zanieczyszczeń.


Świeży obornik. Dodany do gleby zaczyna wydzielać ciepło. Młode rośliny źle znoszą przegrzanie systemu korzeniowego. Poza tym obornik jest szkodliwy dla roślin, które nie tolerują kwaśnej gleby. Świeży obornik może zwierać również patogeny, nasiona chwastów, czy larwy szkodników.(W którym roku po oborniku uprawiać warzywa)

Kompost. Nie powinno się stosować świeżego kompostu. Do gleby można dodać wysokiej jakości, dobrze rozłożony kompost, najlepiej kilkuletni. Podczas rozkładu resztek roślinnych uwalnia się dużo ciepła. Podobnie jak w przypadku obornika, wysoka temperatura szkodzi korzeniom młodych sadzonek.(Jak zrobić idealny kompost

Trociny. Czasami dodaje się trociny do mieszanek glebowych, dobrze przepuszczają powietrze i wilgoć, ziemia staje się lżejsza i system korzeniowy może się łatwo rozwijać. Jednak trociny nie zawierają żadnych składników odżywczych. Sadzonki uprawiane w ziemi z dodatkiem trocin często mają cienkie łodygi, żółtawe liście i wolno rosną. Jeśli dodajemy trociny do gleby, to należy je po jakimś czasie przesadzić do odpowiedniejszej ziemi. Trociny z drzew iglastych są kwaśne i źle wpływają na rośliny wrażliwie na nadmierne zakwaszenie gleby.


Liście herbaty. Możemy dodawać tylko suche liście. Są one bogate w potas, wapń, magnez, glin, mangan, sól i żelazo. Nie należy używać mokrych liści, np. po zaparzonej herbacie. W glebie zaczną się rozkładać i wydzielać ciepło, które będzie źle wpływać na korzenie sadzonek. Ponadto mokre liście mogą stać się pożywką dla chorób grzybowych i pleśni. 

Kawa. Ziarna kawy są bogate w składniki odżywcze: fosfor, potas, wapń, magnez, azot i wiele innych. Świeżych, zmielonych ziaren nie powinno się używać ze względu na ich kwasowość. Dopiero podczas procesu parzenia, cały "kwas" jest w większości tracony. Ale znowu, podobnie jak w przypadku herbaty, nie wysuszone fusy mogą być pożywką dla chorób grzybowych. Poza tym sprawiają, ze gleba staje się cięższa, co spowalnia kiełkowanie nasion.

Słoma. Nadaje się znakomicie do ściółkowania czy jako zimowe okrycie. Dodana do gleby zaczyna się rozkładać, co wytwarza dużo ciepła. Wpływa to negatywnie na korzenie roślin. Użycie słoma źle wpływa również na pobieranie azotu z gleby przez rośliny. 


Ziemia liściowa. Dobrze przekompostowane liście to magazyn składników odżywczych. Odradza się dodawania takiego kompostu do gleby prze ryzyko chorób. Często liście są zainfekowane, przez co cała ziemia liściowa staje się niebezpieczna dla młodych sadzonek. Niedokońca przekompostowane liście mogą również podnosić temperaturę gleby co szkodzi korzeniom roślin.(Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa)

Uprawa własnej rozsady to niekiedy skomplikowana sprawa. Jak widać powyżej niektóre składniki np. kompost są wręcz pożądane przez dorosłe rośliny, ale stanowią zagrożenie dla młodych sadzonek. Jeśli więc chcemy mieć głowę spokojną, lepiej zaopatrzyć się wcześniej w gotową ziemię do siewów i sadzenia.




Komentarze