Jak podlewać ogórki?


Powszechnie wiadomo, że nawet 96% składu ogórka stanowi woda, dlatego potrzebuje on prawidłowego i regularnego podlewania, aby roślina długo owocowała i plony były zadowalające.
Zacznijmy od tego, ze ogórki są bardzo wymagające, pod względem wilgotności powietrza (wilgotność na poziomie 70-80%) i gleby. Jak we wszystkim, trzeba znaleźć złoty środek, bo zarówno niedobór wody jak i przelanie zdarzają się często i są później źródłem problemów.
Kluczem do udanej uprawy ogórków powinien być właściwy reżim podlewania: powinien on być częsty i umiarkowanie obfity. Gleba pod ogórkami powinna być stale lekko wilgotna, ale w żadnym wypadku nie należy dopuścić do jej przelania lub przesuszenia.
Większość ogrodników zgadza się, że najlepsza pora podlewania ogórków to wieczór, po 18-19 godzinie. Niektórzy preferują podlewanie rano, ale trzeba to zrobić bardzo wcześnie, zanim słońce nie będzie wysoko. Uważa się, że rano rośliny są i tak wilgotne od rosy i nie zaszkodzi im podlewanie. Z drugiej strony ogórki powinno podlewać się ciepła wodą (minimum +16 stopni, idealna 20-25), a ta przez noc nie zdąży się ogrzać, więc lepiej nawadniać wieczorem. Nie powinno podlewać się zimną wodą prosto z sieci, czy ze studni. Rośliny mogą doznać szoku termicznego a na lisicach może pojawić się mączniak (Oprysk z mleka na mączniaka oraz Oprysk z sody na mączniaka). Dobrze jest przygotować sobie beczkę z wodą postawioną w nasłonecznionym miejscu, gdzie przez cały dzień woda się nagrzeje. Jeśli jednak jest susza, do tego upalna pogoda, to konieczne może okazać się podlewanie i rano i wieczorem. Nie należy za to podlewać ogórków w ciągu dnia, a najgorszym pomysłem jest podlewanie w pełnym słońcu. Woda wtedy szybko odparowuje z gleby a na liściach mogą powstawać liczne oparzenia.

podlewamy wokół rośliny, nie po łodydze

Ile wody potrzebują ogórki? Na pewno należy podlewać je częściej niż np. pomidory. Częstotliwość podlewania i ilość wody zależą od warunków pogodowych (szczególnie w gruncie) a także od składu gleby. Jeśli mamy lekką piaszczystą glebę, będziemy musieli podlewać częściej, w upalne dni rano i wieczorem. Zaś na glebach gliniastych przy podlewaniu trzeba zachować ostrożność. Teoretycznie jeśli nie pada, a temperatur oscyluje w granicach 20-27 stopni, powinno się podlewać co dwa dni. Każda roślina potrzebuje od 2 do 5 litrów wody. Zależy od jej wielkości i rodzaju gleby. Na początku sezonu wegetacyjnego potrzebuje mniej wody, podczas owocowania więcej. Bardzo ważne jest podlewanie ogórków w fazie wiązania owoców. Jeśli będzie za sucho, roślina całą wilgoć przekieruje do liści, które podczas upałów szybko odparują wodę a zawiązki ogórków zaczną zamierać. Aby ustalić czy gleba jest dostatecznie wilgotna bierzemy garść ziemi i lekko ściskamy, jeśli się lekko sklei i nie rozpadnie oraz nie wyciśniemy z niej wody jest dobrze. Jeśli zaś się ziemia się rozpada lub wyciskamy wodę, jest za sucho lub za wilgotno. Warto też zwrócić uwagę na liście. Jeśli więdną, stają się żółte i zamierają, owoce zaś robią się haczykowate (Dlaczego ogórki są krzywe?) oznacza to że ogórki mają za sucho. Natomiast jeśli rano, krawędź liści jest mokra, może to oznaczać nadmiar wilgoci. Niedobór wody może powodować, że owoce staną się gorzkie.

ściółka z trawy i linia kroplująca

Ogórki mają powierzchowny system korzeniowy, oznacza to, że korzenie nie rosną w głąb ziemi. Należy wziąć to pod uwagę podczas podlewania. Zaleca się również, aby ziemia wokół łodygi, w miejscu gdzie łodyga wychodzi z ziemi, była względnie sucha. Pomoże to zapobiec zgniliźnie podstawy. Czyli najlepiej podlewać wokół rośliny i nie po liściach. Idealnym rozwiązaniem podlewania jest zastosowanie nawadniania kropelkowego czy przez węże kroplujące, czy specjalne taśmy. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać glebę zawsze lekko wilgotną.
Ogórki lubią jeśli gleba wokół nich jest lekko wzruszona. Możemy użyć do tego celu grabi, czy też gracy. Jeśli po podlaniu utworzy się skorupa, powietrze nie będzie mogło swobodnie przepływać do korzeni, co wpłynie negatywnie na rozwój rośliny. Jeśli nie chcemy, się zbyt często angażować w spulchnianie gleby, lub w miarę rozrastania rośliny nie będziemy mieli już takiej możliwości, polecam ogórki wyściółkować (Ściółkowanie ogórków). Poza tym ściółka ograniczy parowanie wody i gleba pozostanie dłużej mokra.

haczykowaty kształt wskazuje na niedobór wody

Na koniec jeszcze o podlewaniu ogórków w szklarni. Tutaj mamy plus, ze roślina nie jest narażona na kaprysy pogody, np. temperaturę w szklarni możemy spróbować obniżyć (Jak obniżyć temperaturę w szklarni?) a wilgotność zmniejszyć poprzez wietrzenie. Ogólnie nie ma znaczących różnić podczas podlewania w szklarni i gruncie. Jednak:
-ogórki w szklarni podlewamy rzadziej
- aby utrzymać wilgotność w suche i upalne dni, można do szklarni wstawić wiadra czy beczkę z wodą 
- po wieczornym podlewaniu szklarnię warto zamknąć, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza
- należy jednak pamiętać, że niska temperatura (poniżej 14 stopni) i wysoka wilgotność przyczyniają się do pojawienia się chorób grzybowych.(Uprawa ogórków w szklarni)
Tutaj taka mała dygresja. Często uprawiamy ogórki i pomidory w jednej szklarni obok siebie. Nie mówię, że to błąd ale warto zwrócić uwagę, że te rośliny lubią zupełnie inną wilgotność powietrza. Pomidory lubią suchsze powietrze (zmniejszamy ryzyko chorób), ogórki przeciwnie. Dlatego jeśli uprawiamy te rośliny razem, lepiej zachowywać warunki sprzyjające pomidorom. Ogórek sobie jakość poradzi (może plony będą trochę mniejsze), a pomidory nie zostaną zaatakowane prze choroby grzybowe.
Jeśli chcemy, aby nasze ogórki były zdrowe, obficie plonowały a owoce nie były krzywe i gorzkie musimy odpowiednio podlewać ogórki, mając na uwadze wskazówki wymienione powyżej.

Komentarze

 1. W tekstach o ogórkach akcentowane jest podlewanie wodą o ciepłocie co najmniej 16 st, a w tym powyżej jest mowa, że idealnym rozwiązaniem jest podlewanie kropelkowe lub wężami kroplującymi - ale jak w nich zapewnić wodę o takiej temperaturze? Czy powolne dostarczanie zimnej wody ogórkom nie szkodzi? I jeśli można podlewać takimi wężami podłączonymi do sieci (czyli woda zimna), to najlepiej w jakich godzinach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealnym rozwiązaniem byłoby podłączyć linię kroplującą do jakiegoś zbiornika na wodę, gdzie woda mogłaby się przez cały dzień nagrzać. Jeśli chodzi o podlewanie prosto z sieci to lepiej robić to wcześnie rano kiedy i tak gleba po nocy jest wychłodzona, więc nie będzie efektu szoku dla roślin

   Usuń
  2. Idealnym rozwiązaniem byłoby podłączyć linię kroplującą do jakiegoś zbiornika na wodę, gdzie woda mogłaby się przez cały dzień nagrzać. Jeśli chodzi o podlewanie prosto z sieci to lepiej robić to wcześnie rano kiedy i tak gleba po nocy jest wychłodzona, więc nie będzie efektu szoku dla roślin

   Usuń

Prześlij komentarz