Co można posadzić i posiać po cebuli

 


Cebula to stosunkowo łatwe w uprawie warzywo. Często zbiera się je dość wcześnie - np. już na początku sierpnia. Miejsce po zbiorach można jeszcze zagospodarować i cieszyć się podwójnymi zbiorami z jednego zagonu.

Każda uprawa zużywa określone substancje z gleby. Jeśli uprawia się jedna roślinę w tym samym miejscu przez dłuższy czas, prowadzi to do zubożenia gleby. Kolejnym istotnym czynnikiem są choroby i szkodniki, które potrafią przetrwać w glebie nawet kilka lat.

Po zbiorze cebuli gleba jest uboga w potas i azot. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze następnych warzyw. Z drugiej strony cebula świetnie oczyszcza glebę z chorób i szkodników. (Zbiór i przechowywanie cebuli)

Najlepszą rośliną, którą możemy posiać po cebuli to marchew. Jest mało wymagająca co do jakości gleby. Zawarte w cebuli substancje zapachowe odstraszają szkodnika cebuli - połyśnicę marchwiankę, więc korzenie marchwi będą zdrowsze. Z kolei substancje zapachowe marchwi odstraszają śmietkę cebulową. Gdyby po zbiorze cebuli, w glebie zostały larwy śmietki, to zasianie marchwi powinno ten problem zlikwidować.

Kolejną dobra uprawą są buraczki -  również niewymagające. Po wczesnym zebraniu cebuli, jeszcze w sierpniu można wysiać szybko dojrzewające odmiany buraczków i cieszyć się jesiennym zbiorem. 

Natomiast w przyszłym roku świetnie sprawdzą się wszystkie rośliny dyniowate: ogórki, cukinie, dynie, melony, arbuzy. Lubią glebę oczyszczoną z patogenów, natomiast brak składników pokarmowych można łatwo uzupełnić, dodając obornika, kompostu, bezpośrednio przy sadzeniu, pod korzeń.

Dobrą opcją jest zasadzenie po zbiorze cebuli truskawek. Są wrażliwe na patogeny a po cebuli ryzyko infekcji jest niewielkie. Poza tym system korzeniowy truskawek jest na tyle płytki, że niedobór składników pokarmowych nie jest tak zauważalny. Zawsze można truskawki nawieźć dolistnie i podlewać nawozami wokół truskawek. 

Można posadzić warzywa psiankowate (pomidory, papryki, bakłażany), które szczególnie są wrażliwe na choroby grzybowe. Jak już wspomniałem cebula świetnie odkaża glebę. Poza tym rozbudowany system korzeniowy tych roślin (szczególnie ziemniaków) będzie pobierał składniki odżywcze z głębszych warstw gleby, a nie z tych pokładów zubożonych przez cebulę.

Po cebuli można sadzić warzywa kapustne. Jeszcze w tym samym roku można zasadzić wczesne odmiany, które dadzą jesienny plon.

Aby zwiększyć zawartość azotu w glebie, można po cebuli zasiać rośliny strączkowe: groch, fasolę, bób. Same te rośliny azotu nie potrzebują dużo, za to gromadzą w korzeniach azot z powietrza. Można je potraktować nawet jako nawóz zielony.

Oczywiście zaraz po zbiorze cebuli można wysiewać szybko rosnące warzywa - nowalijki: sałatę, szpinak czy rzodkiewkę. Tą ostatnią lepiej wysiać we wrześniu, gdyż woli krótszy dzień.

Z kolei jeśli nie chcemy w tym samym roku już nic wysiewać, czy zbiory cebuli były późne, warto wysiać rośliny na poplon. Tutaj już nie ma znaczenia co to będzie. Mogą to być zboża np. żyto, poza tym gorczyca, rzepak, seradela, facelia czy nawet wspomniane szybciej warzywa strączkowe. Poplon po przekopaniu znakomicie wzbogaci glebę i poprawi jej strukturę.(Jaki nawóz zielony (poplon) wybrać?)

I na koniec, czego nie sadzić po cebuli. Tutaj tych roślin jest bardzo mało. Praktycznie po cebuli nie należy sadzić tylko warzyw z tej samej rodziny, czyli cebulowych, np. czosnku i szczypiorku. Chodzi tutaj oczywiście o podatność na te same choroby i szkodniki.

Cebulę po cebuli z kolei można posadzić na tym samym miejscu dopiero po trzech latach.



Komentarze