W ogrodzie przyszedł czas zbiorów warzyw do przechowywania. Chyba żaden ogrodnik nie wyobraża sobie warzywnika bez marchwi. A więc kiedy i jak wykopywać marchew?
Termin zbioru zależy od odmiany. Wczesne odmiany wykopujemy latem (lipiec, sierpień), kiedy są dojrzałe. Wczesne odmiany dojrzewają już po 80-95 dniach od siewu, ale nie nadają się do przechowywania tylko do bezpośredniego spożycia, ewentualnie do zamrożenia. Dłuższe przetrzymywanie ich w ziemi może też sprawić, że marchew zacznie pękać. Na odmiany późne, takie które można przechowywać przez zimę, przychodzi czas jesienią: we wrześniu, ale najczęściej w październiku, rzadziej w listopadzie. Te odmiany najczęściej są dojrzałe po ponad 120 dniach od wysiania.
Dlaczego w październiku? Dlatego, że dobrzy byłoby, aby temperatury były już niższe. Przy wysokich temperaturach na zewnątrz wykopana marchew szybko więdnie. A aby umieścić ją w piwnicy, czy przechowalni (ewentualnie kopcu) należałoby marchew schłodzić. Dlatego na zbiór marchwi do przechowywania najlepiej wybrać sobie pogodny, słoneczny dzień, ale raczej z dość niską temperatura powietrza, nawet poniżej +10ºC. Wtedy korzeń nie przywiędnie i nie trzeba będzie schładzać marchwi przed umieszczeniem jej w piwnicy. Poza tym chłód dla marchwi jest pożądany, bo wtedy gromadzi cukier, a przy temperaturze +4ºC marchew przestaje rosnąć.
Warto też zwrócić uwagę na wygląd natki, jeśli skrajne (dolne) liście żółkną i zasychają to znaczy, ze marchew jest już gotowa do zbioru.
Jesienią marchwi już nie podlewamy, najlepiej zaprzestać podlewania na 3-4 tygodnie przed zbiorem. Warto również sprawdzać prognozy pogody i wykopać marchew przed jesiennym deszczem. Kiedy będzie miała za dużo wilgoci w glebie, może zacząć pękać i gorzej oraz krócej będzie się również przechowywać (częściej będzie gnić) Tak należy postępować w normalnych warunkach. Gorzej kiedy długo nie pada, a lato było suche i upalne, wtedy korzeniom marchwi już w glebie brakuje wody i stają się przywiędnięte. W takim przypadku należałoby marchew przed zbiorem (tydzień przed) jednak podlać, aby "napiła się" wody i korzenie stały się jędrne i soczyste.(Co zrobić w ogrodzie przed jesiennymi deszczami)
Najłatwiej kopać marchew widłami o szerokich zębach. Na lżejszych glebach można wyrywać ciągnąć za natkę. Ale nie ma pewności, czy w ten sposób marchew wyciągniemy, czy natka się nie urwie, ani czy korzeń nie pęknie. Nie jest również wskazane wykopywanie marchwi szpadlem. Można łatwo przeciąć korzenie.
Korzenie najlepiej dość delikatnie odkładać, w żadnym razie nie rzucać, bo dość łatwo mogą popękać.
Po wykopaniu najlepiej od razu usunąć natkę. Nie odcinać jej nożem, tylko ukręcić rękami. Odcinając nać nożem można łatwo przeciąć korzeń, który w tym miejscu będzie gnił. Pozostawiona natka będzie wyciągać soki z korzenia, przez co korzeń może być później przywiędnięty. Po usunięciu natki, można pozostawić marchew na zagonie do obeschnięcia. Ale nie powinno to długo trwać, najwyżej godzinę. Przy suchej pogodzie obsuszenie marchwi z wierzchu zajmie tylko chwilę.
Dobrze tez jest marchew sobie posortować. do przechowywania wybrać najładniejsze i największe okazy. Małe, uszkodzone i poskręcane, niekształtne odłożyć.
Tak przygotowana marchew nadaje się od razu do umieszczenia w piwnicy. Najlepiej korzenie ułożyć w skrzynkach i przesypać piaskiem, aby dłużej zachowały wilgoć.(W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)
Komentarze
Prześlij komentarz