Najważniejszy zabieg w uprawie ziemniaków - obsypywanie

 


Ziemniaki najlepiej rosną, tylko w dobrze przewietrzonej glebie. Ważne więc jest częste spulchnianie gleby wokół nich. Gdy tylko kiełki ukażą się nad ziemią, glebę należy wzruszyć.

Jak przygotować ziemniaki do sadzenia

Kiedy i jak sadzić ziemniaki

Jeśli nie mamy jeszcze uformowanych redlin ziemniaczanych, to pierwszy raz obsypuje się ziemniaki, kiedy osiągną około 8-10 cm wysokości. Można do tego użyć motyki, gracy, czy nawet grabi. Przy pierwszym okopywaniu ziemię narzuca się z obu stron tak wysoko, aby pozostały widoczne tylko kilkucentymetrowe pędy. Następnie czekamy, aż ziemniaki podrosną i będą miały 15-20 cm wysokości, wtedy obsypujemy ziemniaki drugi raz, tworząc docelowe już redliny. Po drugim obsypywaniu powstaje redlina mająca około 20 cm wysokości. Tutaj jeszcze mała uwaga. Jeśli ziemniaki są jeszcze niewielkie, a grozi przymrozek, można obsypać je tak, aby całkowicie je zakryć. Uchronimy wtedy rośliny przed przemarznięciem i uszkodzeniem.


Potem dalej warto co jakiś czas obsypywać ziemniaki. Przy większej liczbie ziemniaczanych redlin dobrze jest się zaopatrzyć w obsypnik, narzędzie, które znacznie przyspiesza pracę. U mnie, zanim przystąpię do obsypywania, glebę sobie wzruszam spulchniaczem o trzech zębach. Ziemia wtedy jest luźna i łatwiej ciągnąć obsypnik. Obsypywać ziemniaki można dość często (np. co 2-4 tygodnie) aż do momentu kiedy nie zarosną redlin. Wtedy ten zabieg jest już niemożliwy, bo łatwo połamać łęciny.

spulchniacz

obsypnik

Co daje obsypywanie:

  • pozwala zachować kształt redlin 
  • spulchnia glebę, szczególnie kiedy robi się zbita po intensywnym deszczu
  • napowietrza glebę, dzięki czemu tlen przenika do części podziemnej ziemniaków
  • do bulw przenika także ciepło, co przyspiesza ich wzrost i dojrzewanie
  • niszczy chwasty

przed obsypywaniem

po obsypywaniu

Przed obsypywaniem można glebę zasilić nawozem wieloskładnikowym. Podczas obsypywania nawóz dobrze wymiesza się z glebą.

Niezależnie czy obsypujemy ziemniaki ręcznie (np. motyką) czy obsypnikiem i czy nawet używamy urządzeń mechanicznych, w żadnym razie po tym zabiegu, bulwy nie powinny znaleźć się na powierzchni, bo szybko zzielenieją. 

Komentarze