Co robić, aby seler urósł duży

 


Jaki korzeń selera wolicie, mały czy duży? Mały ma swoje zalety, bo np. łatwiej go później w kuchni wykorzystać. Duży korzeń jednak cieszy oko, bo widać, że ciężka praca i pielęgnacja w trakcie sezonu nie poszła na marne. No i sąsiedzi mają czego zazdrościć 😉. Co więc zrobić, aby korzeń selera urósł duży.

Zacznijmy wiec od początku, czyli od sadzenia rozsady selera do gruntu. Sadzi się go możliwie płytko tak, aby podstawa ogonków liściowych znajdowała się nad powierzchnią ziemi. Seler sadzony głębiej wytwarza mniejszy korzeń, a poza tym na całej powierzchni korzenia selera wyrasta wtedy mnóstwo drobnych korzonków, co znacznie obniża jego jakość. Zobacz również Jak głęboko sadzić rozsadę warzyw


Termin sadzenia powinien przypadać po połowie maja. Gleba powinna być już wtedy dobrze nagrzana, co ułatwia i przyspiesza wzrost. Sadzenie selera wcześniej przy niesprzyjających warunkach może skutkować tworzeniem dużej liczby pędów kwiatostanowych. Rozstawa, selera, która umożliwia prawidłowy wzrost korzenia to 50 × 40 cm lub 40 × 40 cm.

Do zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie należy częste spulchnianie gleby wokół, szczególnie po deszczu i podlewanie. Szczególnie sporo wody potrzebuje seler w sierpniu i wrześniu.

W trakcie sezonu należałoby również zrezygnować z obrywania liści wierzchołkowych, bo to osłabia roślinę i również wpływa na rozwój części podziemnej. Oczywiście nie oznacza to, że nie można od czasu do czasu zerwać jednego listka do zupy.

Warto wiedzieć, że największy przyrost korzenia selera odbywa się we wrześniu i październiku, czyli tuż przed zbiorami. Dlatego nie należy się z wykopywaniem selera spieszyć i o ile pogoda pozwala, niech sobie spokojnie rośnie. Często jeszcze w lipcu i sierpniu ten korzeń nie wygląda okazale, ale główny wzrost dopiero przed nim. I teraz, aby selerowi trochę w tym wzroście pomóc warto w drugiej połowie lata (najczęściej w sierpniu) zrobić jeden zabieg.

przed

 i po

Należy korzeń selera odkryć. W tym celu najpierw warto poobrywać dolne liście, które często leżą na ziemi. Z jednej strony będą przeszkadzać w dalszej pracy, a z drugiej dotykając ziemi, są bardziej narażone na choroby. Oberwane liście, o ile oczywiście są zdrowe, można wykorzystać w kuchni i np. zamrozić. Teraz należy odgarnąć, usunąć ziemię wokół korzenia tak, aby wierzchołek korzenia był widoczny. Dobrze będzie to widać na filmie poniżej. Robi się w ten sposób miejsce, gdzie korzeń będzie mógł się rozwijać i przyrastać na grubość. Poza tym oczyszczając wierzchołek korzenia, obrywa się również drobne korzonki, które w tym miejscu zupełnie nie są potrzebne, wystarczą te, które rosną głębiej.

Teraz pozostaje dbać, aby do zbiorów oczyszczony wierzchołek korzenia nie został zasypany np. podczas pielenia chwastów, czy podlewania.

Komentarze