Jakie rośliny warto sadzić obok pomidorów


Maj, to czas sadzenia pomidorów. Aby zwiększyć pobieranie przez pomidory składników odżywczych, ograniczyć obecność szkodników i chorób, polepszyć zapylanie, czy wreszcie zwiększyć plony, warto obok pomidorów sadzić różne warzywa, kwiaty i zioła. Oto kilka przykładów najlepszych roślinnych sąsiadów dla pomidorów.

Sadzenie sporej grupy roślin zapewnia pomidorom korzyści. Silnie pachnące zioła mogą odstraszać szkodniki, a kwiaty przyciągają zapylacze. I choć pomidory są samopylne i nawet bez zapylaczy mogą wydawać owoce, to jednak dadzą większe plony kiedy pojawią się zapylacze np. trzmiele. Niektóre rośliny ozdobne przyciągają także pożyteczne owady, które żerują na szkodnikach (Zobacz również Szkodniki pomidorów). Z kolei warzywa okopowe pomagają napowietrzać glebę, umożliwiając lepszy rozwój korzeni pomidorów. Dlaczego warto sadzić różne rośliny obok pomidorów:

 • aby efektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń
 • ograniczyć obecność chorób i szkodników
 • naturalna roślinna ściółka (np. niskie zioła) ogranicza rozwój chwastów
 • kwiaty przyciągają zapylacze
 • pomidory dzięki odpowiedniemu sąsiedztwu będą rosły zdrowsze
 • tzw. bioróżnorodność (czyli sadzenie obok siebie różnych gatunków) jest korzystna dla wszystkich roślin nie tylko pomidorów

Warzywa

Szczypiorek. Ostry zapach szczypiorku odstrasza szkodniki, m.in. mszyce i przędziorki. A jeśli pozwoli się szczypiorkowi zakwitnąć, to przyciągnie mnóstwo zapylaczy.

Czosnek. Silny zapach w połączeniu ze związkami antybakteryjnymi i antygrzybiczymi czyni z czosnku doskonałe sąsiedztwo dla pomidorów. Posadzenie pomidorów obok czosnku spowoduje, że stanie się on doskonałym środkiem odstraszającym szkodniki i naturalnym lekarstwem ograniczającym rozwój chorób, także tych glebowych.


Cebula. Działa podobnie jak wymienione wyżej szczypiorek i czosnek (należą do tej samej rodziny roślin cebulowych), czyli ogranicza rozwój chorób i obecność szkodników.

Pietruszka. Nadadzą się odmiany korzeniowe, ale jeszcze lepsze będą odmiany naciowe, które silnie się rozrastają i ograniczają rozwój chwastów i dostarczają aromatycznych listków.

Fasola. Najlepiej nadają się niskie odmiany np. fasolka szparagowa. Fasola wiąże w korzeniach azot z powietrza, a z azotu zgromadzonego w glebie korzystają posadzone obok pomidory.

Sałata. Pomidorom nie przynosi wielkich korzyści, ale pozwala wypełnić przestrzeń wokół pomidorów. Wysokie pomidory będą dawały cień i chroniły sałatę przed upalnym słońcem, co umożliwi przedłużenie żywotności sałaty (nie będzie tak szybko wybijała w pędy kwiatostanowe).

Rzodkiewka. Podobnie jak sałata, wypełnia miejsce pomiędzy pomidorami, podobnie pomidory zapewniają im trochę cienia i wytchnienia podczas upałów. Rzodkiewki będą przyciągać pchełki ziemne, które odpuszczą sobie atakowanie liści pomidorów. 

Marchew. Dzięki swojemu długiemu korzeniowi marchew napowietrza glebę, z czego korzystają korzenie pomidorów. Dzięki takiem działaniu podczas podlewania woda dociera w głębsze warstwy gleby. Na takim sąsiedztwie korzysta też marchew, pomidory zapewniają cień, co pozwala marchwi przetrwać w dobrej kondycji słoneczne upalne lato. Choć może się zdarzyć, że posadzona obok pomidorów marchew nie wyrośnie tak duża jak wysiana na otwartym terenie. Zapach pomidorów odstrasza i dezorientuje groźnego szkodnika marchwi połyśnicę marchwiankę.


Szparagi. Nie należy sadzić pomidorów pomiędzy szparagami, raczej należy sadzić obok. Szparagi wydzielają związki, które odstraszają nicienie żerujące w korzeniach. Na takim sąsiedztwie korzystają także szparagi, bo zapach pomidorów odstrasza szkodnika zwanego poskrzypką szparagową.

Zioła

Bazylia. Posadzona obok korzystnie wpływa na wzrost pomidorów, poprawia plonowanie i rozwój korzeni, a niektórzy uważają, że także owoce pomidorów robią się słodsze, dodatkowo dzięki swojemu aromatycznemu zapachowi odstrasza także szkodniki. Podobnie jak sałata czy rzodkiewka, bazylia to także dobry wypełniacz pustych przestrzeni pomiędzy pomidorami.

Ogórecznik. Kwitnący ogórecznik przyciąga zapylacze, ale także posadzony obok korzystanie wpływa na glebę i zdrowotność pomidorów.


Tymianek. To nisko rosnące zioło sprawdzi się jako naturalna ściółka ograniczająca rozwój chwasty. Aromatyczny zapach odstrasza wiele szkodników w tym mrówki i mszyce. Kwitnący tymianek przyciąga zapylacze.

Oregano. Zapach oregano z jednej strony odstrasza i dezorientuje szkodniki pomidorów np. gąsienice, a z drugiej strony przyciąga pożyteczne owady, które żywią się szkodnikami. Kwitnące oregano przyciąga zapylacze. Oregano rosnące pomiędzy pomidorami tworzy naturalną żywą ściółkę.

Poza tym z oregano i tymianku można sporządzić oprysk przeciwko chorobom grzybowym na pomidorach. Przepis na oprysk znajdziesz tutaj Pomidory bez chemii

Kolendra. To zioło działa odstraszająco na stonkę ziemniaczaną. Kiedy zakwitnie, przyciąga owady pożyteczne w tym pasożytnicze osy — błonkówki, które uniemożliwiają rozwój gąsienic.

Kwiaty

Aksamitki. Uprawa obok pomidorów zwiększa plony, ogranicza obecność nicieni w glebie (korzenie aksamitek zawierają toksyczne dla nicieni związki), działa jako roślina pułapkowa dla szkodników, co ciekawe może także zmniejszać uszkodzenie liści pomidora spowodowane chorobami grzybowymi. 


Nagietki. Przyciągają pożyteczne owady i zapylacze, odstraszają szkodniki w tym nicienie.

Lawenda. Przyciąga zapylacze w tym trzmiele, odstrasza szkodniki, poprawia zdrowotność pomidorów

Słoneczniki. Przyciągają zapylacze i oczywiście ptaki, które żywią się szkodnikami. Nie należy jednak siać słoneczników zbyt blisko pomidorów, gdyż pobierają dużo składników pokarmowych z gleby.

Szałwia. Zapach szałwii odstrasza ślimaki, przędziorki i pchełki ziemne. Kwiaty przyciągają zapylacze.

Na co zwrócić uwagę sadząc różne rośliny obok pomidorów:

 • Nasadzenia należy zaplanować tak, aby rośliny nie zacieniały się nawzajem
 • Rośliny lubiące słońce jak np. kwiaty czy zioła, należy sadzić od południowej strony, aby pomidory ich nie zacieniały
 • Rośliny wysokie jak np. fasola tyczna, czy słoneczniki należy sadzić po północnej stronie
 • Po północnej stronie można sadzić roślin, które dobrze radzą sobie w cieniu jak sałata czy kolendra
 • Pomidory wolą wilgotne podłoże, dlatego rośliny, które lepiej rosną w bardziej suchym podłożu jak np. szałwia czy lawenda najlepiej sadzić w doniczkach
 • Między pomidorami najlepiej sadzić i siać rośliny o płytkim systemie korzeniowym


Komentarze

 1. świetny wpis, znałam cześć porad, ale fajnie dowiedzieć się coś więcej :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz