Jak podlewać pomidory

 


Pomidor należy do warzyw o średnim zapotrzebowaniu na wodę, wszystko przez jego silnie rozwinięty system korzeniowy. Zapotrzebowanie na wodę w dużej mierze zależy od fazy rozwoju, co więcej pomidor może negatywnie reagować na nadmiar wody w glebie.

Największe zapotrzebowanie na wodę pomidor wykazuje w fazie kwitnienia, wiązania i przyrostu owoców. Następuje wtedy zmniejszenie aktywności korzeni oraz zanika ich wzrost, w związku z czym utrudnione jest wtedy pobieranie wody przez roślinę i konieczne staje się nawadnianie. A jest to istotne, bo optymalna wilgotność gleby zwiększa liczbę kwiatów, liczbę zawiązków oraz rozmiar owoców. Z kolei niedobór wody w tym okresie może powodować opadanie kwiatów i zawiązków. Niedobór wody w glebie przyczynia się także do zakłócenia pobierania i transportowania wapnia przez rośliny co powoduje wystąpienie na owocach suchej zgnilizny wierzchołkowej.Mniejsze zapotrzebowanie na wodę pomidor wykazuje do fazy kwitnienia i wiązania owoców, a także w czasie dojrzewania owoców. W początkowej fazie po posadzeniu (do momentu kwitnienia) pomidor jest mniej wrażliwy na niedobór wody, ponieważ szybko rosnące korzenie obejmują swym zasięgiem coraz to nowe warstwy wilgotnej gleby. Silne i częste nawadnianie w tym okresie niekorzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Korzenie pomidorów, zamiast szukać wilgoci i się rozrastać, czerpią wodę tylko z miejsca, gdzie są podlewane (Zobacz również Co robić, aby pomidory miały silne korzenie). W okresie szybkiego przyrostu owoców i ich dojrzewania należy unikać zbyt dużych wahań wilgoci w glebie. Nieregularne podlewanie prowadzi bowiem do pękania owoców, co często ma miejsce kiedy po okresie suszy przychodzą silne opady.


Podczas podlewania należy unikać moczenia liści, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się systemy nawadniające np. w postaci linii kroplujących. Zaletą tego systemu jest także poprawa efektywności zużycia 
wody oraz możliwość utrzymywania stałej, optymalnej wilgotności gleby, co przyczynia się do wzrostu plonu i poprawy jakości owoców. Niebagatelne znaczenie ma także temperatura wody. Pomidory najlepiej podlewać wodą o temperaturze nie niższej niż 14 stopni Celsjusza. Dlatego nie zaleca się używać do podlewania zimnej wody bezpośrednio z sieci wodociągowej, wodę najlepiej gromadzić w beczkach, zbiornikach, aby się przed podlewaniem ogrzała.

średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę

Pomidory należy podlewać rzadziej, ale większymi dawkami wody. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w okresie letnim. Dawki wody i częstotliwość podlewania uzależnione są od rodzaju gleby:

  • na glebach lżejszych, które gorzej zatrzymują wodę, należy podlewać częściej, ale mniejszymi dawkami
  • na glebach cięższych, podlewam się rzadziej, ale większymi dawkami

Przyjmuje się, że średnio jednorazowa dawka wody powinna wynosić około 4 litrów na jedną roślinę. Podczas bezdeszczowej pogody taką ilością wody należy pomidory podlewać co 2-4 dni. Aby zatrzymać wodę w glebie, warto pomidory ściółkować trawą, słomą, sianem, kartonami, włókniną, itd. 

Komentarze

  1. u mnie niestety jest bardzo sucho i muszę dbać o nawodnienie pomidorów :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz