Jakich roślin nie uprawiać obok pomidorów

 


Jest cała, dość spora, grupa roślin, które posadzone obok pomidorów stanowią dla nich dobre sąsiedztwo, sprawiają, że pomidory lepiej i zdrowiej rosną, lepiej też owocują (Zobacz 20 roślin, które warto uprawiać obok pomidorów). Niestety są też rośliny, których nie należy obok pomidorów uprawiać. Na szczęście jest ich niewiele.


Złe sąsiedztwo dla pomidorów wypada zacząć od ziemniaków. Pomidory i ziemniaki należą do tej samej rodziny roślin psiankowatych, wiec są podatne na takie same choroby (np. zaraza ziemniaczana) i szkodniki (stonka). Z tego też względu pomidory nie powinny być nigdy uprawiane obok ziemniaków i po ziemniakach. Pomidory i ziemniaki powinno się sadzić jak najdalej od siebie. Ziemniaki można traktować jako roślinę wskaźnikową. To na nich najszybciej pojawiają się plamy na liściach świadczące o porażeniu przez chorobę, chorobę, która wkrótce może przenieść się na pomidory. Jeśli zauważymy problemy na ziemniakach, to należy tam chorobę zwalczać a na pomidorach rozpocząć zabiegi profilaktyczne, aby i one nie zostały porażone.


Obok pomidorów nie zaleca się sadzić kapusty i warzyw kapustnych. Uważa się, że kapusta może hamować wzrost pomidorów. Warzywa kapustne są dość żarłoczne i potrzebują sporo składników pokarmowych przez cały sezon. Dość żarłoczne są także pomidory, jednak przegrywają z kapustnymi rywalizację o pokarm. Posadzona obok pomidorów kapusta pobierze większość składników pokarmowych i dla pomidorów pozostanie już niewiele, co odbije się negatywnie na ich wzroście i plonowaniu.


Jako sąsiedztwo nie sprawdzi się także kukurydza. To roślina wysoka więc posiana od południowej strony mogłaby pomidory zacieniać. Teoretycznie więc można posiać ją po stronie północnej, jednak to nie jedyny problem. Drugim powodem są szkodniki, m.in. gąsienice słonecznicy orężówki i omacnicy prosowianki mogą żerować zarówno na kukurydzy jak i na pomidorach. Na pomidorach uszkadzają liście i wygryzają dziury w owocach, dodatkowo zanieczyszczają roślin odchodami. Co ciekawe gąsienice omacnicy prosowianki w czasie suszy potrafią wygryzać otwory w plastikowych liniach kroplujących.


Dobrym sąsiadem nie będzie także koper włoski. Zresztą uważa się, że to warzywo nie jest dobrym sąsiedztwem dla większości uprawianych roślin. Korzenie kopru włoskiego wydzielają substancje, które hamują wzrost innych roślin w tym pomidorów. Najlepiej więc uprawiać go oddzielnie.


Podobny wpływ na pomidory ma także orzech włoski. Drzewo to wytwarza substancję chemiczną zwaną juglonem, która negatywnie wpływa na wzrost innych roślin a szczególnie pomidorów. Pomidory posadzone w bliskim sąsiedztwie orzecha zaczynają więdnąć, żółknąć i zamierać. Uważa się, że pomidor to doskonała roślina wskaźnikowa pokazująca poziom juglonu w glebie.

Planując rozkład warzywnika, warto te wyżej wymienione rośliny mieć na uwadze i nie uprawiać ich obok pomidorów.

Komentarze