Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym na pomidorach

 

oparzenia słoneczne na pomidorach

Sierpień to czas intensywnego dojrzewania pomidorów. To także czas upałów, podczas których silnie świecące słońce może powodować oparzenia na owocach.

Oparzenie słoneczne to zaburzenie fizjologiczne i występuje kiedy owoc pomidora zostanie wystawiony na zbyt dużą ilość bezpośredniego światła. Pomidory to rośliny światłolubne i powinno się je uprawiać na słonecznym stanowisku, jednak w niektórych przypadkach nadmiar słońca może szkodzić. Najczęściej kiedy warunki uprawy się zmienią, tzn. owoce zostaną odkryte np. kiedy oberwiemy liście, które osłaniały grono. Do owoców zaczyna docierać wtedy więcej światła, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami na ich powierzchni.

oparzenia słoneczne na pomidorach

Jak wyglądają takie oparzenia. Na zielonych owocach pojawiają się jasnozielone, żółte, jasnobrązowe lub białe plamy. Na owcach dojrzałych plamy mogą być jasnożółte, białe, a nawet brązowe. Takie palmy są zazwyczaj okrągłe i powstają w miejscu, na które pada najwięcej światła słonecznego. Czasami plama na skutek odwodnienia może się także marszczyć. Z czasem plama staje się w dotyku "papierowa" w przeciwieństwie do jędrnej i śliskiej skórki obok. Na takich plamach z czasem mogą pojawiać się patogeny np. w postaci pleśni. 

Czasami można pomylić oparzenia z innym problemem. Warto wtedy wiedzieć, że jeśli brązowe, małe plamy pojawią się na części owocu niewystawionej na działanie słońca, może to świadczyć o porażeniu przez antraknozę. A jeśli plama pojawi się na spodzie owocu, wtedy mamy do czynienia ze suchą zgnilizną wierzchołkową. (Zobacz Jak sobie radzić ze suchą zgnilizną wierzchołkową)

oparzenia słoneczne na pomidorach

Jak zapobiegać oparzeniom:

  • Kluczowa sprawa w zapobieganiu to utrzymywanie wystarczająco dużo zdrowych liści, aby owoce były chronione przed ostrym słońcem. Należy zwrócić szczególną uwagę na proces obrywania liści. Jest on wskazany, bo usuwanie liści szczególnie tych dolnych zachęca roślinę do skierowania energii w owoce. Poza tym obrywanie liści przyspiesza proces dojrzewania owoców i także jest wskazany w tunelach i szklarniach, aby poprawić przepływ powietrza pomiędzy roślinami. Ale wszystko z umiarem. Najlepiej w środku upalnego lata nie obrywać tych liści, które osłaniają owoce na gronach. 
  • Należy zwrócić także uwagę na sposób podlewania pomidorów, należy podlewać zawsze pod korzeń, nigdy nie z góry, bo krople wody mogą pozostawać na owocach i działać jak soczewka skupiająca promienie słońca i wtedy o poparzenia nietrudno. 
  • Przydaje się także ściółkowanie, które podczas ulewnego deszczu zapobiega rozpryskiwaniu się wody z ziemi i osadzaniu wilgoci na dolnych owocach. 
  • W końcu należy dbać o dobra zdrowotność pomidorów. Wszelkie choroby grzybowe najczęściej objawiają się w postaci plam na liściach. Porażone liście zasychają, często chore liście się obrywa. Mało liści to mała ochrona owoców przed słońcem. 
  • Dobrym pomysłem jest osłanianie roślin przed palącym słońcem włókniną lub siatką cieniującą. 
  • Warto zbierać owoce możliwie wcześnie, zanim w pełni się wybarwią. Dojrzeją po kilku dniach w pomieszczeniu, a my ograniczymy ryzyko poparzeń na dojrzałych owocach.

Na szczęście owoce z poparzeniami można spożywać, oczywiście jeśli nie zdążyły pojawić się na plamach patogeny. Takie zmienione miejsce wystarczy odkroić.

Komentarze