Jak przechować zakupiony czosnek do czasu sadzenia

 

Jak przechować zakupiony czosnek do czasu sadzenia

Początek października, w warzywniku zbliża się czas sadzenia czosnku. Często czosnek do sadzenia kupujemy wcześniej i teraz pytanie jak go przechować do momentu kiedy trafi do ziemi, aby potem sadzić zdrowe ząbki, które będą dobrze kiełkować.

Przede wszystkim aż do momentu sadzenia czosnek powinien pozostawać w główkach. Łuska okrywająca ząbki stanowi bowiem naturalną ochronę:

  • przed wysychaniem ząbków
  • przed szkodliwymi mikroorganizmami
  • przed uszkodzeniami mechanicznymi, czyli obiciem, obtarciem itp. ząbków
Jeśli kupujemy czosnek, obojętnie czy przez internet, czy gdzieś na bazarku, starajmy się wybierać czosnek w główkach. Czosnek porozdzielany na ząbki, może być już przeschnięty i będzie gorzej kiełkować. Porozdzielać czosnek na pojedyncze ząbki najlepiej dopiero tuż przed samym sadzeniem. (Zobacz również Jak przygotować grządkę pod sadzenie czosnku)


Zakupiony czosnek do czasu sadzenia najlepiej trzymać w pojemnikach, naczyniach zapewniających dobrą wentylację, a więc w skrzyneczkach, kartonach, wiklinowych koszykach, workach siatkowych itp. Odpadają pojemniki szczelnie zamykane jak np. słoiki czy plastikowe naczynia, ale również torebki foliowe. Tam będzie zbierała się wilgoć, która może powodować gnicie i pleśnienie czosnku.

Czosnek najlepiej przechować w pomieszczeniu gdzie wilgotność powietrza wynosi 60-70%. Opadają więc wilgotne piwnice, czy bardzo suche pomieszczenia. W wyższej wilgotności czosnek może zacząć kiełkować, z kolei przy niskiej wilgotności ząbki będą wysychać, marszczyć się, co potem po posadzeniu utrudni i opóźni kiełkowanie.

Jak przechować zakupiony czosnek do czasu sadzenia

Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 10-15 stopni Celsjusza, maksymalnie 18 stopni. Odpadają więc pomieszczenia ogrzewane, gdzie temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. W temperaturze kilkunastu stopni ząbki pozostaną jędrne dobrze nawodnione i nie będą przesychać. 

Czosnek należy przechowywać w ciemnościach, światło bowiem może stymulować jego kiełkowanie. Przykładowo skrzyneczkę z czosnkiem można włożyć do szafy czy w inne ciemne miejsce, pod warunkiem że będzie dobrze wentylowane i nie będzie się tam zbierała wilgoć. (Zobacz również Jakich błędów nie popełnić podczas sadzenia czosnku)

Nawet jeśli przez te kilka tygodni pozostałych do czasu sadzenia zapewnimy czosnkowi dobre warunki, to jednak warto co kilka dni stan główek sprawdzać i w razie czego od razu usuwać ten czosnek, na którym pojawiła się pleśń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się jej na inne ząbki.

Komentarze