Jakiego koloru powinny być opaski lepowe, aby były bezpieczne dla owadów pożytecznych


Wczesną wiosną i
 jesienią warto założyć na pnie drzew owocowych opaski lepowe. To prosta, ale skuteczna metoda ograniczania liczby szkodników w tym mszyc. Warto jednak wiedzieć, że kolor opaski ma znaczenie – nie tylko dla skuteczności, ale i bezpieczeństwa naszych sprzymierzeńców w ogrodzie.

Opaski lepowe są szczególnie przydatne w walce z takimi szkodnikami jak piędzik przedzimek. Samice tego motyla nie latają – wspinają się po pniu, by złożyć jaja na gałęziach. Opaska pokryta klejem zatrzymuje je w drodze, ograniczając przyszłe uszkodzenia liści i owoców. Opaski lepowe stanowią także barierą dla mrówek, które w koronach drzew zakładają "kolonie mszyc". Mrówki roznoszą mszyce, pomagają się im rozprzestrzeniać a czasami i bronią te szkodniki przed owadami pożytecznymi. A mszyce stają się później utrapieniem, bo najbardziej smakują im młode listki na świeżych przyrostach. Takie opaski lepowe świetnie ograniczają liczebność mszyc.


Coraz częściej mówi się o tym, że najlepsze są zielone opaski lepowe. Dlaczego? Zielony kolor jest neutralny lub mało atrakcyjny dla owadów pożytecznych, takich jak biedronki, złotooki czy pszczoły. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko przypadkowego odłowienia sprzymierzeńców, którzy pomagają nam w naturalnej ochronie roślin i zapylaniu.

Do zrobienia takiej opaski można użyć np. zielonej folii. Owijamy folią pień i związujemy u góry i u dołu. Folię należy posmarować wolno schnącym klejem, najlepiej do tego celu nadaje się klej entomologiczny.


Jeśli chodzi o inne kolory, to żółty mocno przyciąga owady – i to zarówno szkodniki (np. mszyce, mączliki), jak i pożyteczne zapylacze. Dlatego żółte lepy są bardziej odpowiednie jako pułapki sygnalizacyjne w warzywniku czy szklarni, a nie na pniach drzew.

Jak stosować opaski lepowe?

  • opaski zakłada się na dolnej części pnia, mniej więcej na 1/3 jego wysokości
  • miejsce, w którym będzie założona opaska, powinno być w miarę gładkie, aby pułapka dobrze przyległa do pnia i szkodnik czy mrówki nie prześlizgnęły się pod opaską. Warto zwrócić uwagę szczególnie na starsze drzewa, które mają spękaną korę i aby opaska dobrze przylegała, trzeba by powierzchnię wyrównać, lub większe szczeliny zalepić np. gliną
  • opaskę należy założyć tak, aby miejsce łączenia nie było zwrócone w stronę skąd najczęściej wieje wiatr
  • nie należy zapominać o założeniu opasek na podpory np. słupki czy paliki, do których są drzewka przywiązane
  • opaski warto dodatkowo przywiązać, aby silny wiatr jej nie zerwał
  • należy sprawdzać regularnie opaski po silnym wietrze, ale i również czy się nie poluźniła, czy nie powstała szczelina pomiędzy opaską a pniem oraz, czy pułapki nie straciły swoich właściwości chwytnych np. poprzez zabrudzenie

Z pozoru drobny szczegół, jakim jest kolor opaski lepowej, może mieć duże znaczenie. Wybierając zielone opaski, działasz skutecznie i odpowiedzialnie – ograniczasz szkodniki i chronisz pożyteczne owady. A to właśnie równowaga biologiczna jest kluczem do zdrowego ogrodu.



Komentarze