Choroby pomidorów – alternarioza

Poprzednio opisywałem tutaj najgroźniejszą chorobę pomidorów – zarazę ziemniaczaną. Dziś pora na kolejną groźną chorobę – alternariozę. Jest to choroba grzybowa występująca na pomidorach, ziemniakach i innych roślinach z grupy psiankowatych. Można ją podzielić na dwa rodzaje: brunatna plamistość liści pomidora, wywołana przez grzyb Alternaria Alternata, oraz  sucha plamistość liści pomidora, wywołana przez grzyb Alternaria Solani. Można także spotkać się z inną nazwą tej choroby – mianowicie wczesną zarazą.

Alternarioza może wpływać już na sadzonki, ale częściej obserwuje się ją na starszych roślinach, szczególnie tych o słabym wigorze. Choroba powoduje znaczne uszkodzenie łodyg, liści i owoców. Pierwsze objawy pojawiają się na dolnych, najstarszych liściach. Mają postać małych, okrągłych lub nieregularnych czarnych plam. Plamy rozszerzają się i przybierają postać koncentrycznych kręgów, otoczonych żółtym obszarem. Liście stopniowo zaczynają zamierać, zaatakowana zostaje łodyga i roślina umiera. Czasami również na owocach pojawiają się ciemne kropki a zaawansowanym stadium owoce gniją (najczęściej przy szypułce).
Alternarioza najszybciej rozwija się w czasie wilgotnej i ciepłej pogody, także wtedy gdy mamy zbyt dużą wilgoć w szklarni, wynikającą ze słabego wietrzenia. Zarodniki choroby mogą przetrwać na resztkach roślinnych i w glebie, roznoszone są także przez deszcz i wiatr. Nawet na kompostowniku mogą przetrwać ponad rok. Dlatego ważne jest, kiedy obrywamy zarażone liście, utylizować je, aby zminimalizować wystąpienie choroby.

Aby zminimalizować wystąpienie alternariozy, należy uprawiać odmiany, które są tolerancyjne na chorobę, np. Lancet lub Rumba Ożarowska.
Należy utrzymywać dobry wigor rośliny, regularnie podlewać, dokarmiać, wietrzyć szklarnie, obrywać dolne liście. Rośliny o słabej kondycji są bardziej narażone.
Na jesień dokładnie powinno się oczyścić rabaty ze szczątków roślinnych, aby nic nie zostało w glebie. Wszystkie obumarłe krzaki pomidorów utylizujemy. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby, obrywamy zarażone liście i je niszczymy.
Na rabatach należy wykonywać zmianowanie. W miejsce gdzie rosły pomidory, sadzimy je ponownie dopiero po 3-4 latach. Należy unikać sadzenia pomidorów w miejscach gdzie rosły ziemniaki lub bakłażany.
Ważne jest również umiejętne podlewanie roślin. Nigdy nie lejemy wody po liściach, podlewamy tylko pod korzeń.
Unikamy wszelkiej aktywności przy pomidorach ( np. obrywanie liści), kiedy rośliny są mokre np. po deszczu. Poczekajmy aż liście wyschną.

Kiedy choroba zaczyna się rozprzestrzeniać, niezbędne stają się opryski środkami grzybobójczymi. W uprawach ekologicznych będą to preparaty miedziowe i ekstrakt z grejpfruta (Grevit). W pozostałych przypadkach niezbędne staną się środki chemiczne: Mildex, Amistar, Acrobat, Curzate, Ridomil, Dhitane. 

Sprawdź co dolega twoim pomidorom:
Zaraza ziemniaczana
Septorioza
Brunatna plamistość 
-Sucha zgnilizna wierzchołkowa

Komentarze

Prześlij komentarz