Dlaczego cukinia gnije?


Cukinia to smaczne i łatwe w uprawie warzywo. Rośnie szybko i obficie owocuje. Jednak często zdarza się, że zawiązki owoców gniją. Przyczyn może być kilka.
Cukinia to warzywo ciepłolubne i sadzimy je dopiero po majowych przymrozkach. Roślina pochodzi z Meksyku, gdzie początkowo była uprawiana tylko dla jedzenia nasion. W Europie pierwotnie była uprawiana jako roślina ozdobna. I właśnie ze względu na swoje pochodzenie główną przyczyną gnicia cukinii jest chłodna i deszczowa pogoda, która zmniejsza odporność rośliny. Taka pogoda raczej w Meksyku nie występuje. W nieodpowiednich warunkach cukinia nie jest w stanie wykarmić dużej liczby owoców i dlatego pozbywa się pewnej liczby zawiązków. Inną konsekwencją zimnej i wilgotnej pogody jest brak owadów zapylających. Niezapylone kwiaty również mogą gnić i roślina się ich pozbywa. 


Kolejnym możliwym powodem gnicia jest brak pierwiastków śladowych, takich jak bor i jod. Niedobór tego drugiego może występować jeśli podlejemy rośliny wodą o wysokiej zawartości żelaza. Wiele roślin jest wrażliwych na niedobory boru, ale wszystkie dyniowate szczególnie. Radzenie sobie z tym problemem jest łatwiejsze niż wpływ na pogodę. Opryskujemy wtedy rośliny roztworem kwasu borowego – 2g kwasu borowego (potocznie bornego) w 10 litrach wody. Braki jodu uzupełniamy podobnie – 2g jodku potasu na 10 litrów wody. Rośliny możemy tymi roztworami podlać, ale lepiej jest opryskać - mikroelementy szybciej się wchłoną. Możemy również używać nawozów płynnych, które zawierają bor i jod. Takie zabiegi stosujemy raz w sezonie, chyba że problem z gniciem będzie wracał.
Niedobory wapnia mogą również powodować gnicie cukinii. Takie niedobory częściej zdarzają się przypadku pomidorów (sucha zgnilizna wierzchołkowa), ale i cukinia bywa na nie podatna. Największy wpływ ma tutaj sucha i upalna pogoda, przez takie warunki roślina ma utrudnione pobieranie wapnia z gleby i owoce zaczynają gnić. Należy wtedy dostarczyć cukinii wapnia w formie oprysku:
 Należy odmierzyć 2 łyżeczki od herbaty kredy lub wapna hydratyzowanego i 1 łyżeczkę kwasku cytrynowego lub sok z ok 1/2 cytryny. Dodać kilka łyżeczek wody i mieszać aż roztwór stanie się w miarę przeźroczysty (przy użyciu kredy będzie się pienił). Wymieszać to następnie z 10 litrami wody.


Inną przyczyną jest zbytnie zagęszczenie roślin. Cukinie sadzę co jeden metr, ponieważ rośliny rosnące zbyt blisko siebie mogą dużymi liśćmi zasłaniać światło słoneczne i zmniejszać przypływ powietrza. Konsekwencją tego może być gnicie zawiązków. Jeśli mamy zbyt blisko siebie posadzone cukinie, możemy usunąć kilka najstarszych liści (wyrywamy także chwasty, bo one też zagłuszają roślinę), co powinno poprawić warunki świetlne i wentylację.
Gnicie cukinii mogą też powodować choroby: wirus mozaiki i mączniak. Zanim sięgniemy po chemiczne opryski, warto spróbować domowych sposobów na mączniaka: oprysku z sody i oprysku z mleka.   

Komentarze

Prześlij komentarz