Co zasiać po zebranym czosnku?

W sierpniu kończy się zbiór czosnku (Kiedy wykopywać czosnek?). Warto zastanowić się co wysiać po nim na grządkach, przecież sezon się jeszcze nie skończył, a ziemię należy zagospodarować. Pomyślmy co zasiać w sierpniu, ale również na jesieni i w przyszłym roku.

Czosnek zebrany a teraz przyjrzymy się zagospodarowaniu pustych grządek. Niektóre rośliny lubią stanowisko po czosnku, innym nieszczególnie ono odpowiada.

Jeśli poważnie podchodzicie do uprawy gleby na pewno słyszeliście o zmianowaniu i płodozmianie, dzięki któremu poprawia się struktura gleby, a liczba szkodników i chorób spada. Przy uprawie czosnku mamy taką zaletę, że wytwarza on fitoncydy – substancje biologicznie czynne, które zabijają lub hamują rozwój chorobotwórczych bakterii i drobnoustrojów. Niektóre te składniki, pozostają po zbiorze czosnku w glebie i będą chronić nowe nasadzenia.

Jednak nawet tak odporna roślina jak czosnek może chorować. Jeśli podczas sezonu zobaczymy na liściach objawy chorób, a po wykopaniu stwierdzimy obecność w glebie nicieni, należałoby ziemię opryskać specjalistycznymi preparatami. Jednak choroby czosnku zdarzają się bardzo rzadko i w większości przypadków nie będzie to konieczne. Przed siewem warto glebę zasilić dobrze przerobionym obornikiem (jeśli planujemy siewy dopiero jesienią lub w przyszłym roku) lub kompostem (siewy jeszcze w lipcu/sierpniu).

rukola

Po czosnku możemy zaraz wysiewać szpinak, koper, pietruszkę, rzodkiewkę rukolę i inne sałaty. Jak wiadomo te warzywa rosną szybko i już we wrześniu powinniśmy cieszyć się świeżą zieleniną. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu, bo takie letnie siewy, potrzebują więcej wody niż wiosenne. Jeśli wcześnie zebraliśmy czosnek (połowa lipca), nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jego miejsce wysiać ogórki. Do jesieni wydadzą na pewno plon, choć już nie tak obfity. Podobnie w lipcu możemy wysadzić kapustę pekińską.

Jeśli chcemy dać glebie odpocząć po czosnku wysiewamy rośliny na nawóz zielony (Rośliny na nawóz zielony). Taki siew możemy prowadzić do jesieni. Najbardziej popularne nawozy zielone to: gorczyca, żyto, wyka, facelia, łubin. Wysiane rośliny pozostawiamy na grządkach do wiosny. Znakomicie użyźnią, poluzują i będą chroniły przed mrozem glebę.

po czosnku świetnie sprawdzą się truskawki

W ogrodzie dobrymi sąsiadami są czosnek i truskawki, dlatego warto w miejsce zebranego czosnku właśnie te owoce wysadzić. Dzięki wspomnianym wcześniej fitoncydom truskawki będą rosły zdrowo, a owoce będą duże i liczne. Zmniejszymy również ryzyko porażenia truskawek szarą pleśnią.

Natomiast w następnym roku po czosnku można sadzić:

-ziemniaki

-rośliny strączkowe (groch, fasola, itd.)

-ogórki

-truskawki

-dynie

-papryki

-bakłażany

Po czosnku powinna również dobrze się czuć marchew. Dzięki fitoncydom będzie mniej narażona na połyśnice marchwiankę.

Kapusta, kalafior, buraczki oraz pomidory będą słabiej się czuły po czosnku. Jednak można je tam siać, jeśli odpowiednio przygotujemy glebę na jesień, patrz nawozy zielone. 

wyka jako nawóz zielony


Na pewno każdy zadaje sobie pytanie czy można sadzić czosnek po czosnku. Tutaj warto wziąć pod uwagę jak długo sadzimy go w jednym miejscu. Jeśli będzie to pierwszy rok, możemy zasadzić czosnek po czosnku. Oczywiście warto najpierw wysiać w tym miejscu nawóz zielony, przecież czosnek sadzi się dopiero w październiku/listopadzie (Sadzenie czosnku). Jeśli czosnek rósł w tym samym miejscu dwa lata z rzędu, lepiej go już tam nie sadzić i odczekać 4-6 lat.

Czego nie sadzić po czosnku? Po czosnku nie należy sadzić żadnych warzyw cebulowych: cebuli, szalotki, pora, czosnku niedźwiedziego, a z kwiatów żonkili i przebiśniegów. Rośliny te są podatne na te same choroby i szkodniki.

Podsumowując, po czosnku możemy sadzić prawie każdą roślinę z wyjątkiem cebulowych. Najlepszym chyba pomysłem jest wysianie w to miejsce nowalijek a także roślin na nawóz zielony.


Komentarze