Zbieramy nasiona ogórków

Zbiór to nasion ogórków to prosta czynność, dzięki której pozyskamy ulubioną odmianę. Jednak na początek ważna zasada, nie zbieramy nasion ogórków, które były są oznaczone symbolami F1 lub F2 (jest to opisane na paczce z nasionami). Są to tzw. hybrydy, które powstały po skrzyżowaniu kilku odmian, aby dać najlepszy efekt i plon. Kiedy zbierzemy takie nasiona, rośliny, które z nich wyrosną, będą wyglądały zupełnie inaczej.

Owoce z których chcemy pozyskać nasiona muszą być mocno dojrzałe i duże. Powinny zmienić kolor na żółty. Z zerwaniem można poczekać aż szypułka stanie sucha. Najczęściej zbiera się ogórki na nasiona pod koniec sierpnia lub na początku września. Krzak na którym rosły powinien być silny i zdrowy. Wielu ogrodników zwraca uwagę, aby owoc miał 4 komory nasienne. Uważa się, że takie nasiona dadzą w przyszłości więcej kwiatów żeńskich, czyli więcej owoców. Istnieje mit, że ogórki z 3 komorami to ogórki męskie, a z 4 to żeńskie. Ciekawe jak to możliwe, skoro kwiaty męskie nie wytwarzają owoców.


Po zerwaniu, odcinamy ¼ końcówki ogórka o strony szypułki. Zmniejszamy wtedy ryzyko, że nowe owoce będą gorzkie (Dlaczego ogórki są gorzkie?). Kroimy owoc wzdłuż i wyciągamy nasiona z komór, można wspomóc się łyżeczką. Nasiona umieszczamy najlepiej w szklanym naczyniu np. słoiku. Możemy dodać odrobinę wody, aby nasiona pływały. Przykrywamy gazą, aby był dostęp powietrza. Pozostawiamy na 2-3 dni kiedy nastąpi proces fermentacji. Podobnie możemy postąpić jeśli chcemy pozyskać nasiona pomidorów (Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji). Dzięki fermentacji nasiona są dezynfekowane (zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób), oddzielają się od miąższu a błona wokół nasion zostanie zniszczona, co w przyszłości ułatwi kiełkowanie. Po zakończeniu fermentacji nasiona powinny opaść na dno. Na wierzchu może wytworzyć się warstwa pleśni, nie należy się tym przejmować. Jednak trzeba uważać, aby nie trzymać nasion w naczyniu zbyt długo, bo w wilgotnym środowisku mogą zacząć kiełkować.





Zbieramy osad z góry, zalewamy nasiona wodą i mieszamy. Na powierzchnię wypłynie reszta miąższu i puste nasiona. Teraz możemy przelać wszystko przez sitko i wypłukać na sitku pod bieżącą wodą.

Nie pozostaje nic innego jak wysuszyć nasiona. Polecam umieścić je na papierze do pieczenia, nie przykleją się do niego. Odradzam umieszczać na papierowym ręczniku czy bezpośredni na talerzyku, ponieważ nasiona się przykleją i podczas odrywania możemy je uszkodzić. Nasiona zostawiamy na kilka dni do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, raczej nie na słońcu. Po wyschnięciu wsypujemy nasiona do koperty i opisujemy. Przechowujemy w suchym miejscu o temperaturze 10-18ºC i wilgotności nie większej niż 60 %. Im wyższa będzie temperatura i wilgotność, tym słabsze będzie kiełkowanie nasion.



Nasiona ogórka można przechowywać nawet 6-8 lat. W zależności od warunków przechowywania, najlepiej wysiać je dopiero 2-4 lata po zbiorze. Uważa się, że takie nasiona mają najlepszą siłę kiełkowania i na roślinach powstaje wtedy więcej kwiatów żeńskich.


Komentarze

Prześlij komentarz