Gdzie szukać oznak chorób na pomidorach - grafika

 Choroby pomidorów to zmora każdego ogrodnika. Lecz, aby je skutecznie leczyć należy ustalić co pomidorom dolega. Objawy chorób pojawiają się nie tylko na liściach, ale również na owocach i łodydze.

  1. Na liściach pomidora występuje biały nalot, który wygląda jak posypany mąką. Są to oznaki mączniaka prawdziwego.
  2. Najpierw na dolnych liściach, po spodniej ich stronie, pojawiają się brązowe plamy. Następnie choroba zaczyna stopniowo atakować górne liście. To oznaki brunatnej plamistości.
  3. Dolna część łodygi pomidora jest brązowa, zwęża się lub ma wgłębione plamy. Roślina usycha. Kiedy takie uszkodzenie na łodydze jest poniżej poziomu gleby, często roślina usycha (mimo podlewania) bez wyraźnego powodu. To objawy zgorzeli podstawy łodygi lub zgnilizny korzeni.
  4. Na liściach występują blade plamy. Liście zwijają się , są pofałdowane i zwężone, słabo się rozwijają. To mogą być objawy chorób wirusowych.
  5. Dolne liście żółkną i więdną. Często bez przyczyny zaczyna więdnąć cała roślina. Łodyga pomidora jest brązowa w przekroju. To oznaki furazyjnego więdnięcia.
  6. Na liściach i łodydze pojawiają się brązowe, wodniste plamy. Na krawędzi tych plam pojawia się biało-szara powłoka. Niedojrzałe owoce brązowieją. To oznaki zarazy ziemniaczanej.
  7. Na szypułkach, liściach oraz na owocach pojawiają się zaokrąglone ciemne zapadnięte plamy. Plamy rozszerzają się i przybierają postać koncentrycznych kręgów. To oznaki alternariozy i antraknozy.
  8. Na czubku owocu tworzy się płaska, a później wgłębiona plama. Zaatakowana tkanka mięknie i gnije. To oznaka zgnilizny wierzchołkowej pomidorów.
Mączniak - choroba na szczęście nie dotyka często pomidorów. Najczęściej pojawia się w uprawach pod osłonami, gdzie pomidory nie są dostatecznie wietrzone. Należy więc zadbać o odpowiednią wentylację tuneli i szklarni oraz unikać zbyt gęstego sadzenia roślin. Liście z pierwszymi objawami mączniaka natychmiast usuwać.

mączniak

Brunatna plamistość liści
- występuje najczęściej w przypadku uprawy w szklarniach i tunelach, gdzie rośliny są narażone na większą wilgotność powietrza. Podczas podlewania nie moczymy liści, podlewamy tylko podłoże. Dbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza w tunelach. Aby poprawić cyrkulację powietrza obrywamy niektóre liście. Nie sadzimy zbyt gęsto roślin (minimalny odstęp to 50 cm). Obrywamy liście jak tylko zauważymy oznaki choroby. Po zebraniu plonów, resztki roślinne utylizujemy. (Brunatna plamistość liści)

brunatna plamistość

Zgorzel łodygi pomidora
- podstawowym źródłem choroby jest zakażona gleba, w której może on przez dłuższy czas rozwijać się saprofitycznie. Zgorzel podstawy łodygi pomidora najczęściej występuje na glebach ciężkich, bogatych w substancję organiczną oraz nawożonych świeżym obornikiem. Choroba rozwija się przede wszystkim w latach o wilgotnej i chłodnej pogodzie, szybciej w glebie o temperaturze około 15°C niż przy temperaturze 20°C lub wyższej. Rośliny porażone chorobą usnąć a glebę zdezynfekować. Aby zapobiegać chorobie należy pozyskiwać nasiona i sadzonki ze sprawdzonych źródeł i dbać o właściwy płodozmian.

zgorzel łodygi

Choroby wirusowe
- tutaj niestety nie ma lekarstwa. Pozostaje dbać i pielęgnować rośliny, aby były zdrowe i mocne. Należy zwalczać wszelkie szkodniki jakie pojawią się na pomidorach (mszyce, mączliki), bo to właśnie one często przenoszą choroby wirusowe. 

wirus żółtej mozaiki pomidora

Fuzaryjne więdnięcie
- Grzyb wywołujący chorobę ma bardzo duże wymagania termiczne. Najlepiej rozwija się w temperaturze gleby 25-28°C. Zasiedla glebę nawet do głębokości 90 cm. Pierwsze objawy pojawiają się, kiedy owoce zaczynają dojrzewać. Uprawiać odmiany odporne i ze sprawdzonych źródeł. Ściółkować glebę, aby nadmiernie się nie nagrzewała, stosować płodozmian. (Fuzaryjne więdniecie pomidorów)

fuzaryjne więdnięcie

Zaraza ziemniaczana
- po zaobserwowaniu oznak trzeba działać szybko, bo roślina po kilku dniach ginie. Konieczne jest wtedy sięgnięcie po środki chemiczne. W podstawowej ochronie przede wszystkim zaleca się, aby nie sadzić blisko siebie pomidorów i ziemniaków. Także uprawa pomidorów w tunelach foliowych i szklarniach zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Stosuje się również profilaktycznie opryski ze skrzypu, czosnku, drożdży, mleka, tymianku. Pamiętajmy, że środki naturalne mogą być nieskuteczne kiedy zaraza już się pojawi na roślinach.(Zaraza ziemniaczana)

zaraza ziemniaczana

Alternarioza
- najszybciej rozwija się w czasie wilgotnej i ciepłej pogody, także wtedy gdy mamy zbyt dużą wilgoć w szklarni, wynikającą ze słabego wietrzenia. Aby zminimalizować wystąpienie alternariozy, należy uprawiać odmiany, które są tolerancyjne na chorobę. Należy utrzymywać dobry wigor rośliny, regularnie podlewać, dokarmiać, wietrzyć szklarnie, obrywać dolne liście. Rośliny o słabej kondycji są bardziej narażone.(Alternarioza)

alternarioza

Sucha zgnilizna wierzchołkowa
 - Szczególnie narażone są uprawy na glebach lekkich, piaszczystych i przepuszczalnych. Roślina ma przez te niekorzystne warunki utrudnioną możliwość pobierania i przemieszczania wapnia z gleby. Przy pierwszych objawach choroby zastosować oprysk wapnem, zwłaszcza gron. Przed sadzeniem warto sprawdzić pH gleby, jeśli gleba jest kwaśna , należy ją zwapnować. W czasie upałów i suszy dostarczać roślinom więcej wody.(Sucha zgnilizna wierzchołkowa)

sucha zgnilizna wierzchołkowa

Dla zainteresowanych polecam stronę http://ipopom.inhort.pl/index.php?d=klucz, gdzie możemy samemu zdiagnozować co dolega naszym pomidorom. Nie tylko choroby, ale także niedobory składników pokarmowych, przenawożenie i szkodniki.

Komentarze