Błędy podczas sadzenia ziemniaków

 


Uprawa ziemniaków choć prosta, to jednak nie gwarantuje sukcesów i podczas sadzenia łatwo popełnić błędy, które skutkują słabymi plonami. Na co zwrócić uwagę podczas sadzenia ziemniaków i jakich błędów się wystrzegać.

Termin sadzenia. Ziemniaki to warzywa bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Już niewielki przymrozek powoduje uszkodzenie liści. Owszem rośliny później odbijają, ale plon jest opóźniony, a osłabione ziemniaki są bardziej narażone na choroby. Dlatego ziemniaków nie należy sadzić zbyt wcześnie. Wczesne odmiany można sadzić już w kwietniu, ale trzeba się liczyć z tym, że będą wymagały okrywania i zabezpieczenia przed przymrozkami. Wydaje się, że optymalny termin sadzenia to początek maja. Ziemniaki powschodzą wtedy dopiero po dwóch tygodniach, po połowie maja, kiedy ryzyko przymrozków jest już zdecydowanie mniejsze. Według kalendarza fenologicznego ziemniaki można sadzić, kiedy wiśnie są w pełni kwitnienia, a tak właśnie dzieje się najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Korzystnie jest również sadzić ziemniaki w dobrze ogrzaną ziemię, wtedy szybciej kiełkują. Dlatego kiedy jest zimno i mokro, warto z sadzeniem wstrzymać się kilka dni. Z drugiej strony z sadzeniem nie należy także zbyt długo zwlekać. Zbyt późne sadzenie sprawia, że rosnące ziemniaki trafiają na niekorzystne warunki pogodowe: upały i susza, co wpływa na zmniejszenie plonu. Późno sadzone ziemniaki mogą także zostać szybko zaatakowane przez choroby grzybowe, co również powoduje zmniejszenie plonu.


Wybór stanowiska
. Ziemniaki najlepiej rosną na słonecznym stanowisku. Sadzenie w zacienionym miejscu obniża plony. Nie należy także uprawiać ziemniaków po sobie. Najwcześniej ziemniaki na to samo miejsce mogą wrócić po 3-4 latach. Wszytko przez to, że po ziemniakach gleba ubożeje, ale przede wszystkim w glebie mogą znajdować się szkodniki i groźne choroby grzybowe, w tym zaraza ziemniaczana. Należy także unikać nieodpowiedniego sąsiedztwa tzn. nie sadzić ziemniaków obok innych warzyw z rodziny psiankowatych: pomidorów, papryki. Te rośliny są narażone na takie same choroby i szkodniki jak ziemniaki.


Wybór materiału do sadzenia
. Przed sadzeniem należy zaopatrzyć się w odpowiedni materiał. Ziemniaki tzw. sadzeniaki powinny być przede wszystkim zdrowe, bez oznak chorób czy gnicia. Ważna jest też wielkość sadzeniaków, nie mogą to być bulwy ani za małe, ani za duże. Najlepiej nadają się bulwy średniej wielkości, mniej więcej rozmiaru kurzego jajka. Kiełkowanie odbywa się kosztem zawartych w bulwach substancji pokarmowych. Małe bulwy zawierają  zbyt mało takich składników, aby wytworzyć mocne kiełki, a potem silne pędy co jest warunkiem obfitego plonowania. Natomiast na dużych bulwach jest mniej oczek, więc wypuszczą mniej kiełków od bulw średniej wielkości. Aby przyspieszyć zbiory warto sobie ziemniaki-sadzeniaki wcześniej podkiełkować (Zobacz również Jak podkiełkować ziemniaki). Jeśli sadzimy swoje ziemniaki kilka lat z rzędu, warto zaopatrzyć się w nowy materiał do sadzenia. Po 3-4 latach ziemniaki się wyradzają, przez co z roku na rok plonują gorzej. Czy można sadzić ziemniaki, które kupiliśmy w sklepie do jedzenia? Teoretycznie można, ale takie ziemniaki często są traktowane środkami chemicznymi zapobiegającymi ich kiełkowaniu. Zawsze też istnieje ryzyko, że na takich ziemniakach przyniesiemy do ogrodu choroby.


Gęstość sadzenia
. Ziemniaki posadzone zbyt blisko siebie mają mało miejsca na rozwój, konkurują o składniki pokarmowe i wodę, przez co bulwy rosną drobniejsze, co oczywiście zmniejsza plon. Ziemniaki najlepiej sadzić w rzędzie co 25-30 cm. Natomiast odstęp pomiędzy rzędami powinien wynosić około 60 cm. Przy mniejszym rozstawie rzędów uzyskuje się wyższe rośliny, ale przez to mniejsze bulwy. Poza tym utrudniony jest potem ważny zabieg, jakim jest obsypywanie ziemniaków. (Zobacz również Najważniejszy zabieg w uprawie ziemniaków - obsypywanie)


Płytkie lub głębokie sadzenie
. Ziemniaków nie należy sadzić ani za płytko, ani za głęboko. Najlepsza głębokość sadzenia to około 8-10 cm. Ziemniaki posadzone głębiej mogą trafić na słabo nagrzaną jeszcze glebę, co będzie skutkowało opóźnieniem wschodów. Poza tym sporo czasu zajmie też ziemniakom przebicie się na powierzchnię. Natomiast posadzenie zbyt płytko sprawi, że ziemniaki mogą znaleźć się na powierzchni np. po obsypywaniu. Bulwy wystawione na działanie światła słonecznego bardzo szybko zielenieją. Bulwy ziemniaków będące bliżej powierzchni ziemi są także częściej atakowane przez szkodniki.

Podlewanie po posadzeniu. Do wschodów ziemniaki nie potrzebują dużej ilości wody. W sadzeniakach jest zgromadzone sporo wilgoci, dzięki której ziemniaki kiełkują. Owszem ziemniaki lubią wilgoć, ale w trakcie sezonu, szczególnie w momencie kiedy kwitną i zawiązują bulwy. Nadmierne podlewanie po posadzeniu może sprawić, że sadzeniaki zaczną w zbyt wilgotnej ziemi gnić. Ziemniaki rosnące w zbyt wilgotnej ziemi są także częściej narażone na parcha.

Komentarze