10 wskazówek dla początkujących ogrodników W nowym sezonie planujecie rozpocząć przygodę z ogrodnictwem? Przeczytajcie 10 pomocnych rad, zanim zaczniecie jakiekolwiek planowanie i pierwsze prace w ogrodzie.

 1. Wybierz odpowiednią lokalizację – koniecznie słoneczną. Większość warzyw potrzebuje co najmniej 6 godzin słońca dziennie. Niektóre rośliny jak brokuły, sałata, szpinak nie potrzebują tyle światła.
 2. Załóż ogród blisko domu. Lokalizacja blisko domu, ułatwi ci regularne doglądanie rosnących roślin i sprawi, że plony będziesz mieć zawsze pod ręką.
 3. Uprawiaj tylko to co lubisz jeść ty i twoja rodzina. Nie ma sensu kombinować i sadzić, czy siać rzeczy, których nikt nie będzie później jadł.
 4. Woda musi być łatwo dostępna. Zakładamy ogród w pobliżu źródeł wody: sieć wodociągowa, studnia, strumyk, staw. Aby zminimalizować  swoją pracę, warto zainwestować w węże, zraszacze i systemy nawadniające.
 5. Dobra gleba jest kluczem. Zakładaj ogród w miejscu gdzie masz najlepszą ziemię. Jeśli masz słabą glebę warto przed założeniem ogrodu nawieźć bogatą w składniki odżywcze ziemię.
 6. Nawet dobra ziemia wymaga nawożenia. Kompost i obornik w naturalny sposób zwiększają ilość składników odżywczych w glebie, wpływają na jej strukturę i utrzymywanie wilgoci.
 7. Na początek zacznij od roślin, które nie trzeba sadzić z rozsady. Siejemy i rośnie – sałata, groch, fasola, marchew, buraczki, ogórki, dynia… Jeśli lubisz pomidory, paprykę, kapustę, por, czy seler, warto na początku swojej przygody z ogrodem zakupić gotową rozsadę. Po nabraniu ogrodniczego doświadczenia, możesz pokusić się o produkcję własnych sadzonek.
 8. Wybierz takie odmiany roślin, które sprawdzą się w twoim lokalnym klimacie. Nie warto sadzić roślin mało odpornych na przymrozki, w rejonach gdzie często one występują. Podobnie postępujemy z roślinami wrażliwymi w regionach z niedoborami opadów, czy w miejscach narażonych na silne wiatry.
 9. Nie sadź wszystkiego naraz. Szybko dojrzewające rośliny jak sałata, szpinak, czy fasola, można dosiewać w małych ilościach przez cały okres wegetacyjny.
 10. Zakładaj grządki podwyższone. Jeśli masz kamienistą glebę, albo nie chce ci się schylać, wybuduj grządki podwyższone. Wystarczy wypełnić je dobrą glebą.


Jak widzicie trochę planowania na początku, pozwoli uniknąć błędów i stworzyć funkcjonalny ogród.


  

Komentarze

 1. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatne te wskazówki i dla mnie, początkującego ogrodnika, więc wielkie dzięki. I czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno takie dobrze jest wiedzieć skąd budowle ogrodowe najlepiej jest zamawiać. Tak naprawdę ja w głównej mierze kupuję je w sklepie https://ogrodolandia.pl/budowle-ogrodowe i wiem, że to jest dobry wybór.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz