Dlaczego liście pomidorów się zwijają. 8 przyczyn

 


Częstym problemem w uprawie pomidorów jest zwijanie się liści. Niestety czasami trudno wskazać konkretną przyczynę. Oto te najbardziej prawdopodobne.

1. Upał, susza, silny wiatr, niska wilgotność powietrza, mogą uszkadzać liście pomidorów. Wysoka temperatura i niska wilgotność mogą powodować zwijanie się liści i obumieranie ich na brzegach. Praktycznie każda roślina, która znajdzie się w takich niekorzystnych warunkach, zmniejsza powierzchnie liści, w tym przypadku liście zwija, aby odparowywać przez liście jak najmniej wody. Trzeba więc zadbać o odpowiednie i regularne podlewanie (dobrze sprawdza się nawadnianie kropelkowe) i ściółkować rośliny, aby jak najdłużej utrzymać stały poziom wilgotności gleby. W uprawie pomidorów pod osłonami warto tunele i szklarnie cieniować zakładając na pokrycie włókninę, siatkę cieniującą czy stosując bieleni wapnem. Pamiętajmy, że pod osłonami temperatura często może być wyższa niż na zewnątrz, więc takie osłony przydają się, aby temperaturę w środku obniżyć. 


2. Podlewanie
. Zarówno niedostateczne jak i nadmierne podlewanie może powodować stres u roślin. Rzadkie i niewystarczające podlewanie sprawia, że liście zaczynają się zwijać. Kiedy gleba jest sucha, woda nie może być z niej pobierana przez roślinę. Liście zaczynają się wtedy zwijać do wewnątrz, aby ograniczyć stratę wilgoci. Pomidory powinno się podlewać rzadziej, ale za to obficie, tak aby gleba przemiękła na znaczną głębokość i nasyciła wsie wilgocią, z której będą mogły przez dłuższy czas korzystać korzenie pomidorów. (Zobacz również Jak podlewać pomidory)

3. Nadmiar azotu w glebie. Na początkowym etapie wzrostu zasilanie pomidorów nawozami zawierającymi azot jest wskazane, bo pomidory rosną i muszą zbudować masę zieloną. Jednak kiedy pomidory zaczynają kwitnąć i zawiązywać owoce lepiej sprawdzą się nawozy potasowo-fosforowe. Dalsze zasilanie azotem na tym etapie może powodować zwijanie się liści, co więcej także problemy z zawiązywaniem owoców i opadaniem kwiatów.


4. Nadmierne usuwanie liści
. Pomidorom usuwa się część liści, aby te dolne nie leżały na ziemi, aby poprawić przepływ powietrza, aby zmniejszyć zagęszczenie czy wreszcie, aby przyspieszyć dojrzewanie owoców. Jednak usunięcie sporej ilości liści naraz może powodować zwijanie się tych na roślinie pozostawionych, Tutaj znów taka ogołocona roślina jest narażona na stres i bardziej jest wystawiona na działanie słońca, co może prowadzić do zwijania się liści. Jeśli zaobserwujemy takie objawy po usunięciu liści, niewiele można zrobić poza dbaniem o regularne dostarczanie pomidorom wody. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż roślina odbuduje swoją masę liściową, a wtedy sytuacja powinna wrócić do normy. (Zobacz również Jak obrywać liście pomidorów)


5. Środki chwastobójcze
. Zakładam, że nie stosujesz herbicydów w uprawie pomidorów, ale może robić to twój sąsiad. Pomidory są bardzo wrażliwe na takie środki, nawet na małe dawki. Wystarczy, że taki środek  zostanie przeniesiony przez wiatr i osiądzie na pomidorach, a po jakimś czasie liście staną się karłowate i zaczną się zwijać. Przy takim uszkodzeniu liście już się nie zregenerują, pozostaje czekać, aż z kącików liści wyrosną boczne odrosty, z których będzie można stworzyć nowe pędy. Jeśli stosujesz herbicydy w swoim ogrodzie, pamiętaj, aby stosować się do zaleceń na etykiecie takiego środka, upewnij się, że dawka jest prawidłowa i nigdy nie pryskaj przy silnym wietrze. Poproś sąsiada, aby cię poinformował kiedy on będzie pryskał.


6. Szkodniki
. Za zwijanie się liści mogą odpowiadać także szkodniki żerujące na liściach np. przędziorki. Taki uszkodzony liść, nie może przeprowadzać procesu fotosyntezy, a w miejscach żerowania następuje zwiększona utrata wilgoci i dochodzi do zwijania się liścia. Pojawieniu się przędziorków zwłaszcza pod osłonami sprzyja upalna pogoda. Dlatego należy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz, regularne podlewania i wietrzenie. (Zobacz również Szkodniki pomidorów)

7. Choroby wirusowe. Wirusy (np. wirus mozaiki) dają podobne objawy jak uszkodzenie herbicydami. Zaatakowane rośliny również mają skarłowaciałe, nitkowate i zwinięte liście. Przy takim porażeniu na liściach pojawiają się także cętkowane zabarwienia, a na owocach pojawia się tzw. marmurkowatość. Niestety na choroby wirusowe nie ma lekarstwa, pozostaje profilaktyka, a więc usuwanie chwastów wieloletnich (na których wirus także może występować) i zwalczaniu szkodników zwłaszcza mszyc i mączlików, bo owady mogą wirusa przenosić. Wyglądające nienaturalnie pomidory najlepiej wyrwać i zniszczyć, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa na inne rośliny.

sadzonka po lewej ma dziwnie pozwijane górne liście, być może to wirus

8. Po posadzeniu na miejsce stałe
. Liście mogą się także zwijać zaraz po posadzeniu sadzonek na miejsce stałe. Zmiana środowiska, niekorzystne warunki pogodowe, a przede wszystkim uszkodzenie korzeni podczas sadzenia wywołuje stres, który objawia się zwijaniem liści. Na szczęście takie objawy ustępują samoczynnie kilka tygodni po posadzeniu, kiedy rośliny zregenerują korzenie i przystosują się do nowych warunków. Warto jednak przed sadzeniem pomidory dobrze zahartować. (Zobacz również Plan hartowania rozsady dzień po dniu)

Komentarze