Szkodniki i choroby w lipcowym ogrodzie

 


Lipiec, pełnia lata, ale szkodniki i choroby wakacji nie mają. Jakie rośliny są szczególnie zagrożone w tym miesiącu.

Warzywa dyniowate (ogórki, dynie, cukinie) są narażone na mączniaki. Mączniak prawdziwy ma postać białego mączystego nalotu z reguły na górnej stronie liści. Dobrze jest wybierać odmiany odporniejsze na tę chorobę. Z naturalnych środków może pomóc oprysk mlekiem lub sodą. Mączniak prawdziwy w przeciwieństwie do innych chorób grzybowych lubi pojawiać się przy słonecznej pogodzie. (Oprysk z sody oraz Oprysk z mleka)

mączniak prawdziwy

Mączniak rzekomy na ogórkach
przy deszczowej pogodzie rozprzestrzenia się błyskawicznie. Objawy to żółte plamy na liściach kanciasto ograniczone przez żyłki liścia. Podstawą zapobiegania jest utrzymywanie części nadziemnej względnie suchych, czyli nie należy podlewać po liściach. Nawiasem mówiąc, świetnie sprawdzą się pod ogórki taśmy kroplujące. Jeśli objawy szybko się nasilają, trzeba sięgnąć po środki grzybobójcze np. miedziowe.

mączniak rzekomy

W suchym powietrzu szybko rozprzestrzeniają się przędziorki, groźny szkodnik warzyw dyniowatych. Objawy to jasne cętki na górnej stronie liści, zaś na spodniej widoczne (można użyć lupy) są roztocza wielkości łebka od szpilki. Liście z czasem brązowieją i zasychają. Na wiosnę przędziorki zasiedlają pokrzywy i chwasty, dlatego przed siewem ogórków warto stanowisko starannie odchwaścić. Roztocza na warzywach dyniowatych można zwalczać, stosując organizmy pożyteczne, czyli w tym przypadku roztocza drapieżne.

przędziorki

Na ogórkach mogą pojawić się oczywiście mszyce. Żerują na spodniej stronie liści. Pąki kwiatowe i zawiązki owoców zamierają i opadają. Liście skręcają się i deformują, a na górnej stronie czernieją. Tutaj podobnie, należy niszczyć chwasty rosnące w pobliżu warzyw dyniowatych. Porażone liście można obrywać i niszczyć. Przy silnym porażeniu może być potrzebny środek owadobójczy. Można spróbować pryskać mydłem potasowym, ale to wymagałoby opryskania od spodu każdego liścia, na którym są mszyce, co raczej proste nie będzie.

mszyca

Zaraz ziemniaczana często jest kojarzona z pomidorami, ale w lipcu najszybciej zaatakuje ziemniaki. Zaczyna się od żółtobrązowych plam na dolnych liściach. Liście z czasem zwijają się, schną lub gniją. Porażone mogą być również bulwy, na których widoczne są zagłębione miejsca, które przebarwiają się na czerwono-brązowo. Zaraza bardzo szybko postępuje. W zapobieganiu należy stosować płodozmian, czyli nie sadzić ziemniaków po ziemniakach ani po innych roślinach psiankowatych. Należy sadzić ziemniaki niezbyt gęsto, aby mogły szybko obsychać. Jednak takie metody rzadko bywają skuteczne i dlatego przy ciepłej i wilgotnej pogodzie warto ziemniaki opryskiwać profilaktycznie co 7-14 dni. Oczywiście dalej zagrożenie będą stanowić larwy stonki ziemniaczanej. (Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną)

zaraza na ziemniakach

Skoro już padło słowo pomidory, to jakie choroby mogą się na nich pojawić (o zarazie będzie w sierpniowym cyklu). Najwcześniej dojrzewają pomidory w szklarni i pod osłonami może pojawić się brunatna plamistość liści. Objawy pojawiają się na dolnych liściach, gdzie na górnej ich stronie można zaobserwować żółtawe plamy. Na spodniej zaś stronie widać wtedy szarobiały i szarobrunatny nalot. Porażone liście zamierają, a choroba stopniowo postępuje do góry, porażając kolejne liście. Można oczywiście stosować środki grzybobójcze, ale można zapobiegać pojawieniu się choroby w naturalny sposób. Wystarczy szklarnie i tunele intensywnie wietrzyć (nie zamykać na noc), tak aby obniżyć w środku wilgotność powietrza. Pomaga również możliwie rzadkie sadzenie pomidorów i obrywanie dolnych liści, aby ten ruch powietrza jeszcze poprawić.

brunatna plamistość liści

Na pomidorach w gruncie może pojawić się alternarioza. Ma postać dość charakterystycznych, koncentryczny, brązowych plam na liściach. Silnie porażone liście zamierają. Na szczęście choroba nie postępuje tak szybko jak zaraza, aczkolwiek do zwalczenia mogą być potrzebne środki grzybobójcze.

alternarioza

Na fasoli może się pojawić strąkowiec fasolowy. Szkodnik składa jaja na dojrzewających strączkach. Z jaj wylęgają się larwy i żerują wewnątrz nasion fasoli. Swój rozwój kończą już po zbiorze fasoli. W suchym ziarnie dorosłe już osobniki wygryzają okienko i wydostają się na zewnątrz. Należy siać tylko zdrowe nasiona. Jeśli problem w naszym ogrodzie występuje co roku, warto sięgnąć po środki owadobójcze i opryskiwać rośliny w czasie dojrzewania. 

strąkowiec fasolowy

Lipiec to wreszcie czas żerowania gąsienic bielinka kapustnika na warzywach kapustnych. Gąsienice są czarno żółte, kropkowane, żerują na liściach, ogryzając je tak, że zostają same nerwy. Na warzywach kapustnych może pojawić się również bielinek rzepnik. Te gąsienice z kolei są jasnozielone i matowe. Również obgryzają liści, chociaż bardziej robią w nich dziury, ale wgryzają się także do wnętrza np. główek kapusty. Należy więc oglądać spodnie strony liści warzyw i niszczyć złożone tam jaja. Można także zbierać gąsienice. Warzywa kapustne warto okrywać siatką lub włókniną, pomaga także opylanie np. mączką bazaltową. Jeśli chodzi o opryski, to w przypadku bielinka rzepnika trzeba się pospieszyć, zanim wgryzie się do wnętrza. (Domowe sposoby na szkodniki kapusty oraz Opylanie roślin)

bielinek kapustnik

bielinek rzepnik

W sadzie na jabłoniach i gruszach może pojawić się drugie pokolenie owocówki jabłkóweczki. Gąsienice tego szkodnika są odpowiedzialne za robaczywienie dojrzewających owoców. Gąsienice drążą w owocu tunel do gniazda nasiennego. Porażone owoce przedwcześnie opadają, więc należy je zbierać i niszczyć. W zapobieganiu pomaga zakładanie opasek z papieru falistego na pniach w celu wyłapania gąsienic oraz wieszanie pułapek feromonowych w koronach drzew  w celu odłowienia osobników dorosłych.

owocówka jabłkóweczka

Na śliwach może się pojawić z kolei drugie pokolenie owocówki śliwkóweczki. I właśnie to drugie pokolenie jest bardziej niszczycielskie. Objawy to dziurka widoczna na skórce owocu, z której wypływa kropla żywicy. W środku żeruje gąsienica z czarną główką, która zanieczyszcza wnętrze śliwki odchodami. Tutaj podobnie, warto na pnie zakładać opaski a koronach wieszać pułapki.

owocówka śliwkóweczka

Po zbiorach warto ściąć liście truskawek, dzięki czemu ograniczymy występowanie i chorób i szkodników np. roztocza truskawkowego. Wysysa on soki z liści, przez co truskawki są skarlałe, liście się marszczą i podwijają ku górze. Silnie porażone roślin z czasem całkiem zasychają. Może się również pojawić białą plamistość liści. Ta choroba objawia się na liściach białymi plamkami z czerwoną obwódką. Po ścięciu starych, liście młode z reguły odrastają zdrowe. Przy silnym porażeniu plamistością można pryskać preparatami miedziowymi. Ścięte liście należy usunąć i zniszczyć.

biała plamistość

roztocz truskawkowy

Wpis zaczynał się mączniakami, i mączniakami się kończy. Te choroby mogą pojawić się także na winorośli. Mączniak prawdziwy winorośli ma postać mączystego nalotu po obu stronach liści, który z czasem brązowieje. Porażane też bywają pędy i owoce. Należy winorośl przycinać, aby zapewnić jak najlepszy przepływ powietrza. Porażone części się wycina, można też pryskać preparatami siarkowymi.

mączniak rzekomy

mączniak prawdziwy

Objawy mączniak rzekomego to żółtawe palmy na liściach. Porażone liście przedwcześnie opadają. Grzyb atakuje również owoce, które zaczynają przypominać rodzynki. Zarodniki zimują w opadłych liściach, więc należy je grabić i niszczyć. W tym przypadku również warto dbać o dobry przewiew (cięcie), a opryskiwać można preparatami miedziowymi.

Komentarze