Po chłodnym a nawet zimnym kwietniu, chyba wszyscy liczymy na ciepły maj i powiew prawdziwej wiosny - jak w słowach znanej piosenki: "Kiedy wiosna buchnie majem...". Pracy w ogrodzie będzie mnóstwo od siania, sadzenia, poprzez ochronę roślin przed przymrozkami aż do walki z licznie pojawiającymi się szkodnikami.
Maj to dobry czas na rozmnażanie krzewów jagodowych (np. porzeczek, agrestu). Bardzo dobrą metodą są odkłady ziemne. Nisko położoną gałąź krzewu przyginamy do ziemi, mocujemy np. drutem i przysypujemy ziemią. Do jesieni gałązka powinna się już ukorzenić. po odcięciu będzie gotowa do sadzenia.
Krzewy jagodowe kwitną i potrzebują dużo potasu i fosforu, aby zawiązać owoce. Możemy nawozić rozpuszczonym w wodzie popiołem drzewnych. Ciekawym sposobem jest nawożenie krzewów obierkami ziemniaków. (Obierki ziemniaków pod porzeczkami)
Dbamy o nasze truskawki. Ważną czynnością jest wzruszenie gleby wokół roślin, przy okazji pozbywamy się chwastów. Dzięki temu korzenie będą miały lepszy dopływ powietrza. usuwamy suche i zgniłe liście. Jeśli truskawki mają sucho, obficie je podlewamy. I oczywiście nawozimy. O tej porze potrzebują dużo azotu. Można zasilić je np. gnojówką zrobioną z kurzego obornika, lub pokrzyw. Na koniec truskawki możemy wyściółkować np. słomą.
Aby ograniczyć szarą pleśń na owocach truskawek, możemy dosadzić między nie cebulę lub czosnek (bardziej na jesień, lub w marcu). Zapach cebuli odstraszy również szkodniki truskawek. (Dobre i złe towarzystwo, czyli allelopatia)
Drzewa owocowe zaczynają kwitnąć i niestety czy to na pąkach czy młodych liściach pojawiają się szkodniki, zwłaszcza mszyce. Próbujemy walczyć naturalnymi środkami i metodami. Dopiero kiedy one zwiodą sięgamy po chemię.(Opaski lepowe na drzewach owocowych), (Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce)
Nawozimy i ściółkujemy drzewa owocowe. (Jak nawozić drzewa owocowe)
Maj to również ostatnie zimowe przymrozki, które mogą wyrządzić w ogrodzie duże szkody a nawet spustoszenie. Uważnie obserwujmy prognozy pogody, aby zapobiec ewentualnym przemarznięciom.(Jak chronić rośliny przed przymrozkami)
Jeśli gleba dobrze się nagrzała - do 15ºC, możemy sadzić winogrona.
Na początku maja do nieogrzewanych tuneli i szklarni sadzimy warzywa ciepłolubne: pomidory, papryki, ogórki. Po połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, warzywa te sadzimy do gruntu. (Sadzenie pomidorów), (Co można sadzić obok pomidorów w gruncie i szklarni)
Jeśli nie nawieźliśmy odpowiednio gleby pod pomidory możemy dodać składniki pokarmowe bezpośrednio pod korzeń przy sadzeniu. (Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów)
Sadzimy rozsadę kapusty odmian późnych i średnio późnych.
Pamiętamy, aby każdą rozsadę przed posadzeniem do gruntu zahartować. Proces hartowania zajmuje około 10 dni.(Hartowanie rozsady)
Po połowie maja wysiewamy do gruntu warzywa wrażliwe na mróz: fasolę, buraczki, dynie cukinie.(Jak długo kiełkują nasiona warzyw)
Na początku maja sadzimy ziemniaki, zanim wyjdą powinno już minąć ryzyko przymrozków. Aby przyspieszyć wschody, sadzimy podkiełkowane bulwy. Około dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem przenosimy sadzeniaki do ciepłego pomieszczenia, gdzie puszczą kiełki.
Przerywamy zbyt gęste wschody warzyw. Konieczne jest to zwłaszcza w przypadku warzyw korzeniowych np. marchwi i pietruszki. Ta czynność jest niezbędna aby uzyskać duże korzenie. Aby nie przerywać roślin, stosuje się nasiona na taśmie. (5 zasad uprawy marchwi), (Nasiona na taśmie - zrób to sam)
Pod koniec maja, kiedy ziemniaki już wyjdą z ziemi, należy je obsypać, przeradlić i usunąć chwasty. Takie czynności poprawią dostęp powietrza do korzeni.
Nawozimy czosnek zimowy. Jeśli nie przeprowadziliśmy pierwszego nawożenia w kwietniu, robimy to na początku maja. Pod koniec maja nawozimy drugi raz. Nawóz powinien być bogaty zwłaszcza w azot. Pierwsze oznaki niedoboru azotu, to żółknące liście czosnku.(Wiosenne nawożenie czosnku)
Wysiewamy lub sadzimy rozsadę ziół ciepłolubnych: bazylii, tymianku, estragonu.(Temperatury gleby przy wysiewie warzyw i ziół)
Pierwszy raz kosimy trawnik. Długość pierwszego korzenia powinna być trochę większa niż zazwyczaj. Trawnik o tej porze potrzebuje oczywiście nawożenia. Stosujemy nawozy bogate w azot.(Pielęgnowanie trawnika)
Sadzimy ciepłolubne kwiaty cebulowe np. dalie, mieczyki.
Zasilamy byliny, aby zakwitły obficie latem i jesienią. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, potas i fosfor. (Jak zadbać o piwonie na wiosnę)
Sadzimy do gruntu rozsady kwiatów jednorocznych np. aksamitki, nagietki. Wysiewamy wprost do gruntu wilce czy nasturcje.
Czyścimy stawy i oczka wodne. Po oczyszczeniu sadzimy rośliny wodne.
Przycinamy krzewy, które już przekwitły, np. forsycje.(Kiedy przycinać krzewy ozdobne)
Usuwamy przekwitłe kwiatostany kwiatów cebulowych np. tulipanów. Robimy to, aby rośliny nie wiązały nasion, tylko całą energię skupiły na cebulce.(Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną)
Maj w przysłowiach
Pierwszego maja deszcz, nieurodzajów wieszcz
Póki w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy
Kiedy poleje na świętego Floriana (04.05), potrwa czas jakiś pogoda zakichana
Kiedy w Filipa i Jakuba (06.05) deszcz pada, suchy rok będzie; kiedy nie pada - mokry będzie
Gdy słoneczko przed Serwacym (13.05) ciepło już dogrzewa, po Serwacym szron pokryje i kwiaty i drzewa
Pankracy, Serwacy i Bonifacy gdy z przymrozkiem stają, lato zimne dają
Gdy w Zofię (15.05) zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa
Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi
Jeśli w Świątki (23.05) deszcz pada, wielką biedę zapowiada
Gdy w maju żołądź dobrze okwita, dobry rok zawita
Jeśli deszcze w maju, wszystko rośnie jak w gaju
kliknij tutaj, aby otworzyć obraz w nowej karcie i powiększyć |
Trzecia kwadra księżyca wypada 03.05, nów 11.05, pierwsza kwadra 19.05, natomiast pełnia 26.05.
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Najlepsze dni w maju:
Niekorzystne dni w maju:
- Nie sadzimy i siejemy: 3, 26. Mniej korzystne dni to również 4 i 30-31
- Nie przycinamy: 2
- Nie szczepimy: 3-4, 26
Dzięki za kalendarz majowy
OdpowiedzUsuńPolecam się😀
Usuńna maj sie przyda
OdpowiedzUsuń