Tradycyjnie grudzień uważany jest za najspokojniejszy miesiąc dla ogrodnika. Jednak do pracy zawsze coś się znajdzie. Dużo zależy tutaj od pogody, czy będzie zimowa, czy dalej jesienna. Poza tym to przecież okres Bożego Narodzenia, dlatego nie zapominamy o udekorowaniu naszego ogrodu. Zwłaszcza kolorowe lampki rozjaśnią i ozdobią ogród w długie zimowe noce.
Jeśli spadnie śnieg, najlepiej odgarniać go tak aby był pod drzewami i krzewami oraz w miejscach gdzie zimują byliny, a także na rabaty z truskawkami (Truskawki zimą. Pielęgnacja i ochrona przed mrozem). Gdy opady są obfite a śnieg mokry, należy strząsać go z gałęzi, aby się nie połamały. Śnieg zgarniamy także z tuneli foliowych, aby folia nie popękała.
Odgarniamy śnieg ze ścieżek udeptujemy go u wokół pni drzew owocowych. Wpłynie to na dwie rzeczy: ochroni pnie drzew przed gryzoniami a także opóźni wczesną wiosną zakwitanie.
Jeśli mamy drzewka na otwartym terenie zabezpieczamy ich pnie np. siatką, przed zającami i inną dziką zwierzyną.(Ochrona pni drzew przed zwierzętami)
Zimozielone rośliny kolumnowe okręcamy sznurkiem, aby zabezpieczyć je przed mokrym śniegiem.
Zabezpieczamy rośliny pojemnikowe zimujące na zewnątrz. Pojemniki okładamy styropianem, kartonem czy słomą. Jeśli jest taka możliwość to możemy pojemniki wkopać w ziemię.(Zimowanie roślin pojemnikowych)Zabezpieczamy wrażliwe rośliny przed mrozem. Tworzymy wokół nich kopczyki, wyższe otulamy słomą, kartonem, a najlepiej białą agrowłókniną (Materiały na osłony zimowe).
W grudniu możemy zacząć pobierać zrazy do szczepień.(Pobieranie zrazów do szczepienia)
Wieszamy karmniki i dokarmiamy ptaki, zwłaszcza w mroźne i śnieżne dni, kiedy same nie mogą znaleźć sobie pokarmu.(Dokarmianie ptaków)
Regularnie sprawdzamy stan przechowywanym warzyw (W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa), owoców, a także bulw i cebul kwiatowych. Te gnijące natychmiast usuwamy.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wykopujemy cebule kwiatów wrażliwe na mróz.(Jakie kwiaty cebulowe należy wykopać przed zimą?)
W cieplejsze dni rozrzucamy kompost na grządkach i zgrabiamy resztę opadłych liści.(Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa)
Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku. Udeptany śnieg może powodować powstawanie na trawniku brunatnych plam.
W bezmroźne dni można wykonać cięcie pielęgnacyjne grusz, śliw i jabłoni. usuwamy wtedy również dzikie odrosty. Można również prześwietlić krzewy leszczyny.
Usuwamy mumie owoców z drzew.(Mumie owoców)
Pod koniec miesiąca rozpoczynamy bieleni pni drzew owocowych. Zapobiegnie ta pękaniu kory.(Bielenie drzew)
Jeśli ziemia jeszcze nie zamarzła, wysiewamy ozimą marchew i pietruszkę.
Zbieramy na przetwory przemrożone owoce dzikiej róży, tarniny i berberysu. Z warzyw zbieramy brukselkę i jarmuż.
Na kuchennym parapecie pędzimy szczypiorek (Pędzenie szczypiorku), cebulę czy pietruszkę. Wysiewamy nasiona na kiełki i tzw. microgreens.(Nie tylko kiełki, czyli microgreens)
Sprzątamy szklarnie, tunele i inspekty.(Sprzątanie szklarni i tunelu) (Odkażanie tunelu, szklarni siarką)
W bezmroźne i suche dni obficie podlewamy drzewa i krzewy. Szczególną uwagę zwracamy tutaj na rośliny zimozielone, które źle znoszą zimowe przesuszenie.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)
Czyścimy i zabezpieczamy narzędzia ogrodnicze. Noże i sekatory ostrzymy i oliwimy.(Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie)
Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek
Jak kompostować kuchenne odpadki zimą?
Najlepsze rośliny na gwiazdkowy prezent
Nie tylko poinsecja - Bożonarodzeniowe kwiaty
Jak dbać o żywą choinkę w domu?
Co zrobić z choinką po Świętach?
Grudzień w przysłowiach ludowych
Gdy zamarznie pierwszego grudnia, wyschnie niejedna studnia ,gdy pierwszego pogoda służy, to wczesną wiosnę i pogodną wróży
Gdy na początku grudnia pogoda stała, zima będzie długo biała
Barbara (04.12) po wodzie święta po lodzie. Barbara po lodzie święta po wodzie
Po suchym grudniu sucha wiosna bywa i pogoda we żniwa
Od Łucji (13.12) do Wilii licz dwanaście dni, a w jakim to sobie toku, słonko we dnie, w nocy gwiazdy, światłem tuż po sobie lśni, takim będzie miesiąc każdy, w nadchodzącym tobie roku
Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity
Gdy na Tomasza (21.12) deszcz pada, zmienną zimę zapowiada
Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze
Jak przymrozi na Szczepana (26.12), będzie wiosna od Damiana (27.02)
W noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie
Kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć |
w zimie tez sie pracuje
OdpowiedzUsuń