Kalendarz ogrodnika maj

 


Maj to dla ogrodnika czas wytężonej pracy. Czas siewów, sadzenia roślin, zwłaszcza tych ciepłolubnych, ochrony roślin przed majowymi przymrozkami. Jakby tego było mało, to pod wpływem wyższej temperatury, bardzo aktywne stają się wszelkiego rodzaju szkodniki.

Lista rzeczy do zrobienia w ogrodzie wiosną (do druku)

W maju warto spulchnić glebę wokół truskawek. Brak dostatecznej ilości tlenu dostarczanego do korzeni, spowalnia ich wzrost. Czas kiedy kwitną to ostatni moment na ich wyściółkowanie. Później można łatwo uszkodzić zawiązki owoców.

Dlaczego truskawki słabo owocują

Wiosenne prace pielęgnacyjne w truskawkach

Uprawa truskawek

Na drzewach i krzewach masowo pojawiają się różnego rodzaju szkodnik (np. mszyce) i choroby (przy wilgotnej aurze np. mączniak). Warto działać jak tylko zauważymy pierwsze objawy. W początkowej fazie powinny wystarczyć środki ekologiczne: opryski z mydła czy z gnojówek i wyciągów roślinnych. Kiedy zjawisko się nasili czasami niestety niezbędne stanie się sięgnięcie po środki chemiczne. Tutaj warto postępować z głową i zachować ostrożność, bo kwitnące drzewa i krzewy przyciągają mnóstwo owadów zapylających. 

 Domowe i ekologiczne sposoby na mszyce

Sposoby walki ze ślimakami

Maj to dobry czas na założenie na pniach drzew owocowych opasek lepowych i z papieru falistego. Na gałęziach można rozwiesić pułapki (np. feromonowe) na szkodniki.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Maj to niestety również przymrozki. Im później przyjdą tym większe wyrządzają szkody, zwłaszcza w sadach. Aby chronić kwitnące drzewa i krzewy można spryskiwać je podczas przymrozku wodą, lub spróbować zadymiać sad. Mniejsze drzewka można okryć agrowłókniną.

Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Glebę wokół drzewek i krzewów warto oczyścić z chwastów i trawy i wyściółkować. Chwasty nie będą konkurowały z drzewkami o składniki pokarmowe. Poza tym warstwa ściółki dłużej utrzyma wilgoć w glebie.

Kiedy gleba się ogrzeje (do +15 stopni) sadzimy krzewy winorośli z odkrytym korzeniem.

W warzywniku przychodzi po połowie maja czas sadzenia rozsady warzyw ciepłolubnych: pomidorów, papryk, ogórków, dyni, cukinii, selera pora, a także kapusty. Jednak należy ją najpierw zahartować, aby dobrze przyjęła się w nowym miejscu i nie chorowała z powodu warunków panujących na zewnątrz.

Hartowanie rozsady

Jak spowolnić wzrost rozsady

Pod osłonami od początku maja sadzimy rozsadę pomidorów, papryk, ogórków.

Sadzenie pomidorów

Błędy przy sadzeniu pomidorów (+infografika)

Co można sadzić obok pomidorów w gruncie i szklarni

Co włożyć do dołka, pod korzeń, podczas sadzenia pomidorów

W maju palikujemy, podwiązujemy i na bieżąco usuwamy wilki pomidorów rosnących w tunelach i w szklarniach. Nie zapominamy o wietrzeniu tych pomieszczeń, nie tylko w upalne dni.

Jak obniżyć temperaturę w tunelu i szklarni

Podwiązywanie pomidorów

Pielęgnacja pomidorów

Także na początku maja wysiewamy nasiona warzyw dyniowatych (cukinii, dyni, ogórków) na rozsadę. A po połowie nasiona tych warzyw można wysiewać wprost do gruntu. Tutaj jednak warto sprawdzić temperaturę gleby, bo te warzywa najlepiej kiełkują kiedy ziemia ogrzeje się powyżej 15-16 stopni Celsjusza. Poniżej 10 stopni dyniowate nie wschodzą a ich nasiona gniją w glebie.

Temperatury gleby przy wysiewie warzyw i ziół

Co dodać pod ogórki podczas sadzenia i przed siewem

Maj to czas sadzenia ziemniaków. W pierwszej dekadzie sadzimy odmiany wczesne. Po 15 maja odmiany późne. Ziemniaki posadzone w kwietniu już na pewno wzejdą i należałoby je obsypać. Zabieg napowietrza glebę, stymuluje wzrost bulw i usuwa chwasty. Obsypujemy ziemniaki co 2-3 tygodnie, tak długo jak jest to możliwe, czyli do momentu, kiedy łęciny nie zakryją redlin.

Wysiane i posadzone warzywa również należy chronić przed mrozem. Dobrze nada się wspomniana już agrowłóknina. Pojedyncze roślin można przykryć plastikowymi butelkami.

W maju przychodzi czas na dokarmianie czosnku posadzonego jesienią. Dobrze sprawdzi się podlewanie gnojówkami z obornika. Pod koniec maja czosnek zaczyna tworzyć główki więc jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wzrasta.

Wiosenne nawożenie czosnku

Dalej wysiewamy warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę, buraczki. Po połowie maja siejemy fasolkę szparagową. Na bieżąco dosiewamy na ciągły zbiór koper, sałatę, rzodkiewkę.

5 zasad uprawy marchwi

Najlepsze materiały do ściółkowania warzyw

Przerywamy gęste wschody warzyw, zwłaszcza korzeniowych. Dobrze jest zrobić to po deszczu i przy pochmurnej pogodzie.

Jakie warzywa najlepiej uprawiać na grządkach podwyższonych

Po przymrozkach sadzimy zioła wrażliwe na chłody a więc np. bazylię, estragon, tymianek.

Maj to dobry czas na nawiezienie trawnika. Przyda się mu nawóz bogaty w azot. W tym czasie warto również zadbać o usunięcie z trawnika mchu. Trawniki założone w kwietniu intensywnie podlewamy.

Sadzimy wrażliwe na chłód cebule i karpy kwiatów: dalii, lilii, liliowców itd.

Po 15 maja wysadzamy do gruntu wrażliwe kwiaty jednoroczne: aksamitki, cynie, lwie paszcze. A do skrzynek balkonowych sadzimy pelargonie, werbeny, lobelie.

Słonecznik z rozsady

W maju warto zadbać o oczka wodne. Wyczyścić z resztek roślinnych i glonów a kiedy woda się ogrzeje można przystąpić do sadzenia roślin wodnych.

Na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany kwiatów cebulowych np. tulipanów. Robimy to po to, aby roślina nie wiązała nasion tylko gromadziła energię w cebuli na przyszłoroczne kwitnienie. Liście zostawiamy do zaschnięcia, bo póki są zielone, odżywiają cebulę kwiatową.

Dlaczego kwiaty cebulowe nie kwitną

Przycinamy krzewy ozdobne, które już zakończyły kwitnienie. Przykładowo pędy forsycji skracamy o 1/3 a u lilaków wycinamy tylko kwiatostany.

Kiedy przycinać krzewy ozdobne

Palikujemy i podwiązujemy wysoko rosnące kwiaty i byliny np. piwonie.

Baczną uwagę zwracamy na róże, które w maju lubią być atakowane przez mszyce i choroby grzybowe.

Maj to dobry czas na sporządzenie gnojówek roślinnych. Np. popularna gnojówka z pokrzyw nada się i do zasilania roślin i do zwalczania szkodników.

Maj w przysłowiach

Pierwszego maja deszcz, nieurodzajów wieszcz

Na pierwszego maja szron, obiecuje hojny plon

Na świętego Filipa (06.05) jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty

Gdy w maju śnieg pada, suszę zapowiada

Gdy słoneczko przed Serwacym (13.05) ciepło już dogrzewa, po Serwacym szron pokryje i kwiaty i drzewa

Gdy w Zofię (15.05) zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa

Jeśli w maju często grzmot, rośnie wszystko w lot

Gdy w maju żołądź dobrze okwita, dobry rok zawita

Gdy w Zuzannę (24.05) burze, jesienią pełne podwórze

Częste deszcze w całym maju chleb i siano nam dawają

Na Wniebowstąpienie (29.05) deszcz mały, mało paszy przez rok cały

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i go powiększyć
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

W maju pierwsza kwadra księżyca przypada 9, pełnia 16, , trzecia kwadra 22, natomiast nów 30. Te dni są niekorzystne do prac w ogrodzie związanych z siewem i sadzeniem roślin. Przy czym warto zauważyć, że majowa pełnia jest dodatkowo połączona z zaćmieniem księżyca więc jest to podwójnie niekorzystny czas.

Dlatego najkorzystniejsze dni do siewu i sadzenia roślin są po pełni od 18 do 21 maja. Wcześniej dobre dni to od 2 do 8 oraz od 10 do 14.

Dni od 23 do 30 są korzystne do wszelkich prac z glebą, czyli spulchniania, przekopywania, obsypywania roślin, przerywania roślin. To też dobre dni na zwalczanie chorób i szkodników.

Zbierać zioła (są wtedy najwartościowsze) i nastawiać roślinne gnojówki najkorzystniej w dniach przed pełnią (od początku maja do 14).

Cięcia roślin, w szczególności przekwitłych krzewów również najlepiej wykonywać od początku miesiąca aż do pełni księżyca

Link do pobrania kalendarza w formacie pdf

 


Komentarze

Prześlij komentarz