Kalendarz ogrodnika listopad

 Wydawałoby się, że w listopadzie czas prac ogrodniczych już minął. Jednak każdy ogrodnik i późną jesienią znajdzie sobie jakieś zajęcie. Dużo zależy tutaj od pogody. Jeśli szybko nadejdą mróz i śnieg, lista prac znacząco się skróci. Jednak od kilku lat zimą przychodzi coraz później (o ile w ogóle) i sprzyjającą aurę można spożytkować w ogrodzie.

Ogród warzywny
W listopadzie wysiewamy ozime warzywa na wcześniejszy zbiór wiosenny i letni: marchew, pietruszkę, czy cebulę. Z siewem dobrze jest poczekać aż pogoda się ustabilizuje, gleba zacznie nocami lekko zamarzać a temperatura przez kilka dni nie będzie wzrastać powyżej 5-6 stopni na plusie. Jeśli będzie zbyt ciepło ryzykujemy, że warzywa wzejdą jeszcze tego roku i późniejsze mrozy je zniszczą. Glebę pod uprawę takich warzyw powinniśmy przygotować już w październiku.(5 zasad uprawy marchwi)
Zbieramy z pola ostatnie warzywa: kapusty, kalafiory, brokuły (Jak przechowywać kapustę przez zimę?). Wykopujemy por, choć niektóre odmiany mogą swobodnie zimować w gruncie. Jeśli jednak obawiamy się że zamarzną, można je przesadzić do tunelu foliowego, inspektu, czy też posadzić w zacisznym miejscu, najlepiej z południową wystawą. Zbieramy jarmuż, najlepszy smak ma kiedy dostanie mrozu.(Jarmuż)
Jeśli mamy taką możliwość, w szklarni czy tunelu można usunąć wierzchnią warstwę gleby (5cm).(Sprzątanie szklarni i tunelu) Mogą w niej znajdować się patogeny i szkodniki. W to miejsce dajemy świeżą glebę wzbogaconą kompostem. Usuniętą glebę możemy rozsypać na rabatach warzywnych, lecz nie w takim miejscu gdzie planujemy uprawiać w przyszłym sezonie np. pomidory czy ogórki.
Regularnie kontrolujemy stan przechowywanych owoców i warzyw w piwnicach i przechowalniach. Zgniłe natychmiast wyrzucamy. Jeśli pogoda pozwala pomieszczenia te wietrzymy. Nie zapominamy zabezpieczyć naszych zbiorów przed gryzoniami. (W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)
Jeśli wysialiśmy wczesną jesienią poplony typu gorczyca lub facelia, należy je najpierw skosić a później przekopać. Jeśli sialiśmy żyto na nawóz zielony, z koszeniem czekamy do wiosny.(Poplon w tunelu foliowym)
Listopad to ostatni termin na nawiezienie i wapnowanie gleby. Jednak nie robimy tego razem, czyli nie dajemy jednocześnie obornika i wapna. Wtedy ani obornik dobrze się nie rozłoży ani wapno nie zadziała. Po nawiezieniu glebę przekopujemy.(W którym roku po oborniku uprawiać warzywa?)
Resztki roślinne (tylko te zdrowe) umieszczamy na pryzmie kompostowej. Pryzmę podczas mrozów okrywamy np. folią, aby nie zamarzła i zachodziły w niej odpowiedni procesy.(Zakładanie pryzmy kompostowej)
Jeśli pogoda pozwala dalej sadzimy czosnek.(Sadzenie czosnku
Na kuchennym parapecie możemy pędzić szczypiorek, seler, czy pietruszkę. (Pędzenie szczypiorku), (Najlepsze zioła do uprawy na parapecie)

Sad i ogród ozdobny
Zgrabiamy wszystkie liście z trawników, możemy z nich zrobić ziemię liściową. W zacisznej części ogrodu możemy zostawić kupkę liści jako zimowe schronienie np. dla jeży. Ale tez nie przesadzamy, ponieważ liście to znakomite miejsce dla wszelkich szkodników.(Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa)
Trawników już nie kosimy. Warto na zimę zostawić trawę trochę dłuższą.
Kiedy z drzew (szczególnie owocowych) opadną już liście, mamy dobrą okazje, aby szczegółowo je obejrzeć. Wszelki pękniecie oczyszczamy i smarujemy maścią ogrodniczą. Usuwamy połamane gałęzie. Na cięcie przyjdzie dopiero pora.(Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe)
Usuwamy z drzew mumie owoców.(Mumie owoców)
Pnie młodych drzew zabezpieczamy przed gryzoniami, a na otwartych terenach przed dziką zwierzyną (zające, sarny).(Ochrona pni drzew przed zwierzętami)
Glebę wokół drzew i krzewów oczyszczamy z darni a następnie ściółkujemy kompostem lub obornikiem.(Obierki ziemniaków pod porzeczki)
Ozdobne rośliny kolumnowe (np. tuje), zabezpieczamy przed śniegiem. Najprościej okręcić rośliny sznurkiem. Zapobiegnie to wyłamywaniu gałęzi przez śnieg.
Instalujemy karmniki dla ptaków. Jednak dokarmiać powinniśmy dopiero, kiedy będą mrozy i śnieg a ptaki nie znajdą sobie same pokarmu. 
Zabezpieczamy wrażliwe rośliny przed mrozem. Tworzymy wokół nich kopczyki, wyższe otulamy słomą, kartonem, a najlepiej białą agrowłókniną (Materiały na osłony zimowe). Rośliny w pojemnikach zabezpieczamy styropianem (Zimowanie roślin pojemnikowych).Wrażliwe byliny okrywamy świerkiem, słomą lub liśćmi.(Jak przycinać byliny przed zimą?)
Listopad to ostania pora, aby wykopać cebulki kwiatów nie zimujących w gruncie.(Jakie kwiaty cebulowe należy wykopać przed zimą?
Obficie podlewamy drzewa i krzewy. Szczególną uwagę zwracamy tutaj na rośliny zimozielone, które źle znoszą zimowe przesuszenie.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)
Zabezpieczmy oczka wodne. Grzybienie w koszach wyciągamy i umieszczamy w wodzie w pomieszczeniach gdzie nie grozi im mróz. Umieszczamy również sztuczne przeręble, aby woda nie zamarzała.
Spuszczamy wodę z instalacji. Zabezpieczamy krany przed mrozem. Węże i linie kroplujące czyścimy i zwijamy.
Zygokaktusa zaczynamy intensywniej podlewać, aby pobudzić go do kwitnienia.(Schlumbergera – co zrobić, aby zakwitła na Święta?)
Czyścimy i zabezpieczamy narzędzia ogrodnicze. Noże i sekatory ostrzymy i oliwimy.(Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie)


Listopad w przysłowiach ludowych
We Wszystkich Świętych, gdy się deszcz rozpada, może słota potrzymać do końca listopada
Jak listopad ciepły - marzec mrozem przewlekły
Deszcz z początkiem listopada, mrozy w styczniu zapowiada
Gdy łagodna jesień trzyma, będzie krótka, ostra zima
Gdy Marcinowa (11.11) gęś po lodzie, będzie Boże Narodzenie po wodzie
Deszcz w Marka (16.11), ziemia w lecie jak skwarka
Jaka pogoda w Ofiarowanie (21.11) służy, taka się na całą zimę wróży
Katarzyna (25.11) dzień jaki, cały grudzień taki
Gdy święty Andrzej (30.11) ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg w polu leży

Kliknij tutaj, aby otworzyć grafikę w nowej karcie i powiększyć


Kolorem zielonym oznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania, ze względu na wpływ księżyca. (Wpływ księżyca na rośliny)
Pełnia księżyca wypada 30.11, trzecia kwadra 8.11, nów 15.11. pierwsza kwadra 22.11.
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Kalendarz można sobie skopiować i wydrukować, idealnie mieści się na kartce A4.
 
  

Komentarze

Prześlij komentarz