Kalendarz ogrodnika styczeń

 Styczeń to dla ogrodnika w zasadzie martwy okres, ale istnieje kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Mamy wtedy dużo czasu, aby zastanowić się nad wynikami zeszłego sezonu, jak i zaplanować zadania na nowy sezon.

Sprawdzamy drzewa owocowe pod kątem zimujących szkodników. Kiedy drzewa są bez liści wszystko dokładnie widać. Usuwamy również mumie owoców.

Regularnie strząsamy śnieg, szczególnie mokry, z roślin. Baczną uwagę zwracamy na rośliny o pokroju kolumnowym (warto obwiązać je sznurkiem) i młode nasadzenia. Ciężki śnieg może z łatwością wyłamywać gałęzie.

Nadmiar śniegu usypujemy wokół pni drzew owocowych. Ochroni to system korzeniowy przed mrozem. Sprawi również, że drzewka zakwitną później i nie będą narażone na wczesne wiosenne przymrozki, które niszczą kwiaty.

Śnieg wrzucamy również do tuneli i szklarni (jeśli nie zdjęliśmy folii na zimę). Zimą pod osłonami występuje deficyt wody i gleba staję się sucha. Poza tym warstwa śniegu chroni ziemię przed mrozem i co za tym idzie erozją gleby.(Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie?)

Usuwamy śnieg z szklarni i tuneli foliowych, aby przez jego ciężar nie doszło do uszkodzeń. Najlepiej użyć mioteł i szczotek, nie używamy ostrych narzędzi typu skrobaki czy grabie. 

Śnieg warto również rzucić na truskawki, aby zabezpieczyć je w naturalny sposób przed mrozem.(Truskawki zimą. Pielęgnacja i ochrona przed mrozem)

Regularnie sprawdzamy stan okryć roślin wrażliwych na mróz. Szczególną uwagę zwracamy na młode nasadzenia.(Materiały na osłony zimowe)

Chronimy pnie drzew przed gryzoniami i dziką zwierzyną. Najsmaczniejsza jest dla nich kora młodych drzewek.(Ochrona pni drzew przed zwierzętami)

Pamiętamy o dokarmianiu ptaków, szczególnie kiedy mamy śnieg i mróz i ptakom jest wtedy ciężko o znalezienie pokarmu.(Dokarmianie ptaków)

Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych owoców, warzyw, cebul i bulw kwiatowych. Egzemplarze porażone chorobami czy gnijące, natychmiast usuwamy. Przy sprzyjającej pogodzie przechowalnie i piwnice wietrzymy.(W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)

Na kuchennym parapecie pędzimy szczypiorek, cebulę, pietruszkę na świeża zieleninę (Pędzenie szczypiorku). Wysiewamy nasiona na kiełki (Kiedy nie masz kiełkownicy) i microgreens.(Nie tylko kiełki, czyli microgreens)

Zaczynamy zamawiać nasiona. Zaopatrzamy się w nawozy i środki ochrony roślin. Być może będzie konieczne kupno nowych narzędzi ogrodniczych. Wszystko to planujemy z wyprzedzeniem, aby nas wiosna nie zaskoczyła.(Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu)

Poświęcamy czas na zaplanowanie rozmieszczenia roślin w naszym ogrodzie. Zastanawiamy się z czego zrezygnować, bo się nie udało, ale również planujemy nowości (Nasiona ta taśmie, zrób to sam). Warto również zastosować płodozmian, aby zmaksymalizować plony i ograniczyć ryzyko chorób.(Siew czy sadzenie oraz zmianowanie roślin)

Warto sprawdzić stan naszych nasion. Uwagę zwracamy na datę ważności.(Jak długo nasiona zachowują zdolność kiełkowania?) W razie wątpliwości robimy próbę kiełkowania.(Próba kiełkowania)

W czasie okresów bezmroźnych i suchych podlewamy rośliny zimozielone. Brak wody może u nich wywołać suszę fizjologiczną.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)

W styczniu możemy zacząć wysiewać pierwsze kwiaty na rozsadę np. lobelię, petunię, żeniszka. Jeśli mamy ogrzewaną szklarnię możemy również wysiać nasiona pomidorów, ogórków i papryki.(Kiedy zacząć wysiewać nasiona na rozsadę?), (Przygotowanie nasion do siewu)

Bielimy drzewa owocowe. Zabezpieczy to korę drzew przed pękaniem (Bielenie drzew)

W drugiej połowie miesiąca możemy zacząć przycinać drzewa owocowe.(Zimowe cięcie jabłoni) Na początku będą to jabłonie a następne grusze.(Co można przycinać zimą?), (Dlaczego warto starannie przycinać drzewa owocowe?)

Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku. Udeptany śnieg może powodować powstawanie na trawniku brunatnych plam.

Pobieramy zrazy do szczepień. (Pobieranie zrazów do szczepienia)

Popiół drzewny w ogrodzie

Jak kompostować kuchenne odpadki zimą?

Jak przechowywać doniczki przez zimę?

Styczeń w przysłowiach ludowych

Rok Nowy pogodny, zbiór będzie dorodny

Gdy styczeń burzliwy z śniegami lato burzliwe z deszczami

Na Trzech Króli (06.01) słońce świeci wiosna do nas pędem leci

Kiedy w styczniu rosną trawy lipiec dla nas niełaskawy

Kiedy ptaki w styczniu śpiewają to im w maju dzioby zamarzają

Jaka pogoda w Świętego Marcela (16.01) będzie pogodna Wielka Niedziela

Jak Święta Agnieszka (21.01) wypuści śnieg z mieszka to go nie powstrzyma ani do Franciszka (24.01)

Kiedy Wincenty (22.01) posypie pierze to nie ustanie aż do Gromnicznej (02.02) w pierwsze pacierze

Na Świętego Pawła (25.01) połowa zimy przepadła

Na Świętego Franciszka (29.01) przylatuje pliszka

Na Świętą Martynę (30.01) przybyło dnia na godzinę


kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i powiększyć


Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)
Trzecia kwadra wypada 06.01, nów 13.01, pierwsza kwadra 20.01, natomiast pełnia księżyca 28.01.
Pędzenie warzyw na parapecie i wysiew ziół:  20-22, 25-26
Wysiew kwiatów wieloletnich: 20-26, 30-31
Wysiew warzyw na produkcję rozsady: 20-26
Przesadzanie roślin domowych: 1-5, 16-17, 20–26
Podlewanie każdego dnia, z wyjątkiem: 6–7, 23–24
Zasilanie roślin nawozem płynnym:  1–2, 7–8, 10–14, 16
Zasilanie roślin nawozem stałym: 23-24
Przycinanie roślin domowych: 1–2, 5 –6, 20–22, 28–29
Zwalczanie chorób i szkodników: 3–5, 10–12, 30–31
Nie szczepimy: 7–8, 13–14
Nie przycinamy: 26
Nie sadzimy: 7-10, 12, 28-29
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Kalendarz można sobie skopiować i wydrukować, idealnie mieści się na kartce A4.







  


Komentarze

Prześlij komentarz