Październik niestety kończy sezon ogrodniczy. Większość prac ogranicza się do zbierania ostatnich plonów, sprzątania rabat i zagonów, czy nawożenia jesiennego gleby.
Ogród warzywny
W pierwszej połowie październik zbieramy większość kapusty białej i czerwonej. Kapustę możemy przechowywać jak i kisić. Liście kapusty możemy kompostować, należy natomiast usunąć z grządek jej korzenie, aby zminimalizować ryzyko przetrwania szkodników kapusty w ogrodzie.
Wykopujemy seler korzeniowy i por. Jeśli mamy miejsce na polu i odpowiednią odmianę pora, możemy je zostawić na grządce, bez problemu przetrwają zimę. W innym przypadku por przechowujemy w piwnicy, najlepiej ustawić go pionowo w skrzynkach i zasypać ziemią. Ja swój por przesadzam do szklarni.
Zbieramy ostatnie dynie (Jak zbierać i przechowywać dynie) i cukinie (Jak przechowywać cukinię), takie późnej najlepiej nadają się na nasiona. (Pozyskiwanie nasion dyni)
Przed nadejściem chłodów można usunąć korzenie chrzanu. Pod koniec miesiąca zbieramy topinambur. Wykopany może być przechowywany w lodówce w komorze na warzywa. Topinambur przechowujemy również obłożony mokrym mchem w piwnicy.
Pod koniec października sadzimy czosnek zimowy. Dobrze jest kilka tygodni przed sadzeniem nawieźć i przekopać glebę. Jako termin sadzenia czosnku warto sobie zapamiętać imieniny Tadeusza (28.10).(Sadzenie czosnku)
Jeśli planujemy wysiew warzyw ozimych, na początku października przygotowujemy dla nich stanowiska. Czyli nawozimy i przekopujemy. Nasiona wysiewamy kiedy temperatura spadnie do +2...+3 stopni. Obserwujemy prognozy pogody, bo jeśli zasiejemy zbyt wcześnie i będzie jeszcze ciepło, to warzywa wzejdą i później, zimą mogą zmarznąć.
Sprzątamy tunele foliowe i szklarnie (Sprzątanie szklarni i tunelu). Pozbywamy się wszelkich resztek roślinnych, które mogą być siedliskiem chorób grzybowych. Glebę warto odkazić, a szyby czy folię dobrze umyć. Warto również wysiać poplon, np. żyto.(Poplon w tunelu foliowym)
Sad
Kończymy zbiory późnych odmian jabłek i gruszek.(Zbiór i przechowywanie owoców)
Sadzimy drzewa i krzewy owocowe i ozdobne (Jesienne sadzenie drzew). Jesień to najlepszy termin (Rozmnażanie i sadzenie malin letnich). Nasadzenia do zimy dobrze się przyjmą i wiosną będą miały łatwiejszy start.(Do kiedy można sadzić drzewa?)
Zbieramy z drzew mumie owoców i je niszczymy. (Mumie owoców)
Możemy pokusić się o próbę rozmnożenia porzeczek. Wystarczy odciąć kilkunastocentymetrowe pędy i wsadzić je do ziemi.
Zabezpieczamy pnie drzew i krzewów (szczególnie młodych i na otwartym terenie) przed gryzoniami i dzikimi zwierzętami. (Ochrona pni drzew przed zwierzętami)
Ogród kwiatowy i ozdobny
Przycinamy i przesadzamy byliny. (Jak przycinać byliny przed zimą?)
Wrażliwe rośliny zabezpieczamy przed mrozem. Róże i powojniki kopczykujemy. Peonie, lilie czy irysy okrywamy obornikiem, kompostem lub świerkowymi gałązkami.
Po przekwitnięciu przycinamy astry bylinowe. dobrze jest je również nawieźć.
W październiku ostatni raz kosimy trawniki (wszystko zależy od pogody). Wygrabiamy liście z trawników, bo trawa może pod nimi gnić. (Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa)
Dopóki nie ma mrozów staramy się regularnie nawadniać rośliny zimozielone. Największym zagrożeniem zimą jest dla nich brak wody w glebie a nie sam mróz.(Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą?)
Jak zmusić do kwitnienia narcyzy, amarylisy, krokusy, hiacynty, szafirki i żonkile w pomieszczeniach
Październik w przysłowiach ludowych
Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny
Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza
Gdy październik mokro trzyma, zwykle potem ostra zima
Jaki październik, taki marzec, doznał tego niejeden starzec
W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną to wiosnę zapowiada
Po świętej Brygidzie (8.10) babie lato przyjdzie
Do świętej Jadwigi (15.10) pozbieraj jabłka, orzechy i figi
Od świętej Urszuli (21.10) oczekuj śnieżnej koszuli
Na świętego Szymona i Judy (26.10) spodziewają się śniegu i grudy
kliknij tutaj, aby otworzyć obraz w nowym oknie i powiększyć |
Kolorem zielonym oznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania, ze względu na wpływ księżyca. (Wpływ księżyca na rośliny)
Pełnia księżyca wypada 1.10 oraz 31.10, trzecia kwadra 19.10, nów 16.10. pierwsza kwadra 22.10.
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.
Kalendarz można sobie skopiować i wydrukować, idealnie mieści się na kartce A4.
bedzie dobrze dzieki takim radom
OdpowiedzUsuń