Kalendarz ogrodnika grudzień

 


Dni coraz krótsze, pracy w ogrodzie niewiele. Odpoczywamy my, odpoczywa nasz ogród. Jednak, aby rośliny dobrze przezimowały, wymagają naszej stałej kontroli. Świąteczno-noworoczny czas zaś, oprócz błogiego lenistwa, można wykorzystać na planowanie: zakup nasion, zagospodarowanie ogrodu, jakie uprawy w tym roku się sprawdziły a jakie nieszczególnie, płodozmian.

Wiele rzeczy, które możemy zrobić w ogrodzie zależy od temperatury. Więc jeśli nie ma mrozu pobieramy zrazy do wiosennych szczepień.

Pobieranie zrazów do szczepienia

Chronimy drzewka owocowe, szczególnie te młode (mają delikatną korę) przed gryzoniami i dzikimi zwierzętami. Aby ich pnie nie zostały obgryzione, zabezpieczamy je np. siatką o drobnych oczkach. Jeśli spadnie śnieg, to rzucamy go wokół pni i udeptujemy, aby małe gryzonie nie mogły w nim kopać. Można również wykorzystać gałązki świerkowe, które również rozkładamy wokół pni. Gryzonie nie lubią ich zapachu a poza tym igły są kłujące.

Ochrona pni drzew przed zwierzętami

Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?

Grudzień to nie czas na cięcie i przycinanie. Jednak warto przejść się po ogrodzie i sprawdzić, czy nie ma na drzewach, krzewach połamanych, np. przez mokry śnieg gałęzi. Wtedy należy je przyciąć a miejsce ciecia zasmarować maścią ogrodniczą.

Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe

Drzewa owocowe straciły już wszystkie liście, więc dobrze teraz widać, po pierwsze mumie owoców. Które zbieramy i zakopujemy głęboko z dala od sadu, bo mogą być źródeł chorób i szkodników.

Mumie owoców

Po drugie na gołych gałęziach sprawdzamy czy nie zimują żadne szkodniki. Szczególną uwagę zwracamy na wszelkie spękania kory na pniu i młode pąki. Tam najczęściej gnieżdżą się niepożądani goście i tylko czekają na wiosnę. W grudniu również ściągamy z pni opaski lepowe i z papieru falistego. Oczywiście je niszczymy.

Opaski lepowe na drzewach owocowych

Bielimy pnie drzew owocowych, Zabezpieczamy w ten sposób korę przed pękaniem spowodowanym nagrzewaniem przez słońce w ciągu dnia a znacznymi spadkami temperatury w nocy. Bielenie ma jeszcze tą zaletę, że niszczymy również szkodniki zimujące w zakamarkach pnia.

Bielenie pni drzew owocowych

Z kolei młode, świeżo posadzone drzewka, które są bardziej wrażliwe na mróz osłaniamy matami, słomianymi chochołami czy włókniną.

Grudzień to dobry czas na wycięcie starych lub chorych drzew, które nie spełniają naszych oczekiwań, lub nie dają plonu. Lepiej w to miejsce zasadzić na wiosnę coś nowego.

Nie zapominamy o ptakach odwiedzających ogród. Uzupełniamy karmniki, dbamy również aby miały dostęp do wody.

Dokarmianie ptaków

Na kuchennym parapecie pędzimy szczypiorek, cebulę, pietruszkę oraz wysiewamy nasiona na kiełki, aby mieć świeżą, zdrową zieleninę i wzbogacić naszą zimową dietę.

Pędzenie szczypiorku

Najlepsze zioła do uprawy na parapecie

Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych owoców, warzyw, cebul kwiatowych. Te które zaczynają gnić, natychmiast wyrzucamy. Jeśli pogoda pozwala to wietrzymy piwnice i przechowalnie.

Przechowywanie warzyw zimą

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Jak przechowywać kapustę przez zimę

Kompostownik warto okryć przed mrozem warstwą słomy, aby nadal zachodziły w nim procesy rozkładu.

Kompostowanie w pojemnikach

Tunele foliowe i szklarnie już są na pewno posprzątane. Jednak warto je jeszcze odkazić np. spalając siarkę, aby pozbyć się potencjalnych chorób i szkodników. 

Odkażanie szklarni, tunelu foliowego siarką

Jeśli już jesteśmy przy szklarni to podczas śnieżnej aury warto sprawdzić, czy opad nie wyrządził żadnych szkód. Mokry śnieg może spowodować pękanie folii czy nawet deformację całej konstrukcji. Być może konieczne będzie zastosowanie prowizorycznych podpór. Raczej nie zaleca się odśnieżania dachów tuneli foliowych, bo możemy łatwo folię przedziurawić.

Po skończonym sezonie warto wyczyścić wszystkie doniczki i skrzynie balkonowe.

Jak przechowywać doniczki przez zimę

Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek?

Pod koniec grudnia możemy pokusić się o pierwsze siewy kwiatów. Będą to gatunki, które zakwitają po 130-200 dniach od wysiania, np. werbena, lobelia czy pierwiosnek.

Pamiętamy o zabezpieczeniu roślin wrażliwych na mróz np. bylin a później o sprawdzaniu tych zabezpieczeń. Świetnie nadają się do tego celu np. gałązki świerkowe. Zabezpieczamy również posadzone jesienią cebule kwiatów: tulipanów czy narcyzów.

Jak chronić rośliny przed przymrozkami

Materiały na osłony zimowe

Jak nie okrywać roślin

Jesienne błędy w ogrodzie

Jarmuż, czyli trochę zieleniny w środku zimy

Zabezpieczamy rośliny kolumnowe, obwiązując je sznurkiem. Aby mokry śnieg nie wyłamał gałęzi. Śnieg strącamy również z innych roślin.

Nadmiar śniegu możemy wykorzystać, wyrzucając go na rabaty (np. na truskawki) a jeszcze lepiej do tuneli i szklarni. Wiadomo, że w tych pomieszczeniach nie pada, więc glebę nawodnimy a dodatkowo osłonimy przed erozją mrozową.

Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie

Truskawki zimą. Pielęgnacja i ochrona przed mrozem

Podlewamy wszystkie rośliny zimozielone. Późną jesienią porządnie a później zimą również uzupełniamy wodę. Jeśli tylko pogoda pozwala tzn. nie ma mrozu. Podczas mrozów może grozić im susza fizjologiczna.

Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą

Konserwujemy i czyścimy sprzęt ogrodniczy: sekatory, grace, szpadle. Z drugiej strony warto wyciągnąć i mieć pod ręką szufle do śniegu.

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie

Grudzień to przede wszystkim Święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy dom, ale także i ogród, aby były piękne w tym wyjątkowym okresie.

Jak dbać o żywą choinkę w domu

Co zrobić z choinką po Świętach?

Najlepsze rośliny na gwiazdkowy prezent

Nie tylko poinsecja - Bożonarodzeniowe kwiaty

Zastosowanie łupin orzechów w ogrodzie

Grudzień w przysłowiach

Gdy zamarznie pierwszego grudnia wyschnie niejedna studnia ,gdy pierwszego pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży

Gdy na początku grudnia pogoda stała zima będzie długo biała. Im więcej zimą wody, tym więcej wiosną pogody

Barbara (04.12) po wodzie święta po lodzie

Piąty grudzień stycznia czyni znaki, szósty grudzień luty przepowiada, siódmy grudzień o marcu gada

Suchy grudzień stoi za to, że sucha będzie wiosna i suche lato

Kiedy na świętą Łucję (13.12) mróz, to smaruj wóz

Gdy Makary (20.12) pogodny, cały styczeń chłodny

Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze

Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie

Jak przymrozi na Szczepana (26.12), będzie wiosna od Damiana (27.02)

W noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i powiększyć

Nów księżyca przypada 04.12, pierwsza kwadra 11.12, pełnia 19.12, natomiast trzecia kwadra 27.12.

Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.

Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.

Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.

Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

Zgodnie w z wielowiekową tradycją w grudniu nie należy uprawiać gleby. Ma to sens jeśli spojrzymy na to w ten sposób, że wszelkie przekopywanie ziemi naraża wiele mikroorganizmów glebowych na śmierć z powodu mrozu.

W grudniu również unikamy sadzenia i przesadzania roślin doniczkowych.

Najlepsze dni na pobieranie zrazów do szczepień to 16,17, 18 oraz 20, 21 i 22 grudnia.

Cięcie sanitarne np. usuwanie połamanych gałęzi najlepiej przeprowadzać do 4 i po 19 grudnia.

Natomiast karczować drzewa najlepiej od 4 do 19 grudnia.

Kalendarz można sobie wydrukować, idealne mieści się na stronie A4. Pozdrawiam 😃🎅🎄

 



Komentarze