Kalendarz ogrodnika styczeń

 


Choć mamy zimę i świat jakby trochę zwolnił, nie oznacza to, że rośliny nie potrzebują naszej uwagi. Powoli można rozpocząć przygotowania do nowego sezonu. Najlepiej zacząć od planowania prac w ogrodzie. To też dobry czas, aby zaopatrzyć się w nowe nasiona i przejrzeć stan naszych narzędzi ogrodniczych, bo pod koniec miesiąca (jeśli pogoda pozwoli) będzie można chwycić w ręce sekatory.

Sprawdzamy drzew i krzewy pod kątem zimujących szkodniki. Najczęściej chowają w pęknięciach kory, ale można je spotkać także w pobliżu pąków.

Mumie owoców

Sprawdzamy ogród po obfitych opadach śniegu. Śnieg usuwamy z delikatniejszych roślin, aby nie połamał ich gałęzi. Uwagę zwracamy na rośliny kolumnowe, które przed śniegiem i wyłamaniem gałęzi najlepiej chronić związując sznurkiem. Konary, gałęzie, które niestety śnieg połamał przycinamy a miejsce cięcia smarujemy maścią ogrodniczą.

W styczniu pobieramy zrazy do wiosennych szczepień. Robimy to, kiedy temperatura jest powyżej zera.

Pobieranie zrazów do szczepienia

Nadmiar śniegu usypujemy wokół pni drzew owocowych. Powinno to zapobiec przemarznięciu ich korzeni. A w czasie odwilży nawodni podłoże.

Pod koniec miesiąca, o ile pogoda pozwoli, czyli nie będzie mrozu, można przystąpić do cięcia drzew owocowych. Pierwsze tniemy jabłonie a następnie grusze.

Zimowe cięcie jabłoni

Dlaczego warto starannie i dokładnie przycinać drzewka owocowe

Co można przycinać zimą

Sprawdzamy stan okryć zimowych na roślinach, szczególnie po silniejszych wiatrach. Mogą one zdmuchnąć np. włókninę.

Materiały na osłony zimowe

Jak nie okrywać roślin

Śnieg wrzucamy również do szklarni , tuneli i inspektów. Roztapiając się będzie nawadniał podłoże a dodatkowo ochroni glebę przed erozja mrozową. Śnieg najlepiej zbierać z wykostkowanych ścieżek czy dachów, będzie wtedy wolny od nasion chwastów.

Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie

Truskawki zimą. Pielęgnacja i ochrona przed mrozem

Sprawdzamy pnie drzew, czy nie zostały pogryzione przez gryzonie i dzikie zwierzęta. Szczególnie są narażone młode drzewka, bo mają delikatną i smaczną (dla zwierząt) korę. Miejsca pogryzione smarujemy maścią ogrodniczą. Aby zapobiec uszkodzeniom, warto pnie zabezpieczyć siatką o drobnych oczkach.

Ochrona pni drzew przed zwierzętami

Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?

Styczeń to ostatni moment na pobielenie pni drzew owocowych. Zapobiegniemy w ten sposób pękaniu kory spowodowanym różnicą temperatur między słonecznym dniem a mroźną nocą. Bielenie ma jeszcze tą zaletę, że usuwamy szkodniki z zakamarków kory.

Bielenie pni drzew owocowych

Sprawdzamy narzędzia ogrodnicze. Pierwsze będą potrzebne sekatory i nożyce, które warto przesmarować i naostrzyć.

Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie

Zima to najlepszy czas na usuniecie starych, chorych lub słabo owocujących drzew.

Regularnie sprawdzamy stan przechowywanych warzyw, owoców i cebul kwiatowych. Egzemplarze, które wykazują oznaki psucia natychmiast usuwamy, aby nie porażały innych. Jeśli pogoda pozwala, czyli nie ma mrozu, wietrzymy nasze piwnice i przechowalnie, aby pozbyć się gromadzącej się tam wilgoci.

Przechowywanie warzyw zimą

W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa

Jak przechowywać kapustę przez zimę

Sprawdzamy stan szklarni i tuneli foliowych, które zwłaszcza pod naporem śniegu mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli chcemy oczyścić je ze śniegu róbmy to delikatnie, aby nic nie uszkodzić. czasami lepiej jest dodatkowo konstrukcje podeprzeć niż np. rozciąć podczas odśnieżania folię.

Będąc w temacie szklarni, można zacząć przygotowywać te pomieszczenia oraz inspekty do wczesnych siewów np. sałaty. Temperaturę gruntu pod osłonami świetnie podnosi obornik koński.

Ogrzewanie inspektu

Na pewno brakuje nam świeżej zieleniny. Na kuchennym parapecie z powodzeniem można pędzić cebulę, szczypiorek czy np. pietruszkę. Jeszcze szybciej uzyskamy kiełki nasion, czy tzw. microgeens. 

Pędzenie szczypiorku

Najlepsze zioła do uprawy na parapecie

Kiedy nie masz kiełkownicy

Nie tylko kiełki, czyli microgreens

Jeśli już rozplanujemy sobie ogród warto sprawdzić nasze nasiona. Szczególną uwagę zwracamy na datę ważności. W razie wątpliwości warto zrobić próbę kiełkowania nasion. W razie słabych wschodów, lepiej dokupić teraz nowe nasiona, niż robić to w terminie siewów i niepotrzebnie tracić nerwy.

Próba kiełkowania nasion

Najczęściej popełniane błędy podczas planowania ogrodu

10 wskazówek dla początkujących ogrodników

Zima to dobry czas na gromadzenie naturalnych składników, którymi zasilimy później nasze rośliny, bądź wykorzystamy je w walce ze szkodnikami czy chorobami. Mowa tutaj np. łupinach cebuli, ziemniaczanych obierkach, skorupkach jaj, skórkach bananowych czy fusach herbaty i kawy.

Skorupki jajek w ogrodzie

Suche i mroźne zimy mogą prowadzić do wystąpienia suszy fizjologicznej u roślin zimozielonych. Okresy odwilży wykorzystujemy na obfite ich podlewanie.

Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą

Co robić podczas odwilży w ogrodzie

W styczniu możemy rozpocząć pierwsze siewy. Wysiewamy na rozsadę nasiona kwiatów, które wolno rosną np. werbeny i lobelii. Jeśli mamy ogrzewane szklarnie, można pokusić się też o wysianie pomidorów i papryk. W styczniu można wysiewać także nasiona poziomek. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby zapewnić wschodzącym roślinom odpowiednie warunki. W styczniu światła słonecznego jest ciągle niewiele, dlatego być może trzeba będzie się wspomagać specjalnymi lampami. A kto produkował własną rozsadę w domu ten wie, że nawet w marcu rośliny mogą się na parapecie wyciągać. Jeśli nie mamy w domu odpowiednich warunków lepiej z siewami jeszcze się wstrzymać.

Kiedy zacząć wysiewać nasiona na rozsadę

Baczną uwagę zwracamy na rośliny pokojowe. Zimą w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach mogą wymagać naszej większej opieki. Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie podłoża, częste zraszanie liści i chrońmy rośliny prze przeciągiem, zwłaszcza gdy stoją w pobliżu okna a na zewnątrz jest mróz.

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe zimą

Nie zapominamy o ptakach odwiedzających ogród. Uzupełniamy karmniki, dbamy również aby miały dostęp do wody.

Dokarmianie ptaków

Styczeń w przysłowiach

Rok Nowy pogodny, zbiór będzie dorodny

Gdy Nowy Rok mglisty, zjedzą kapustę glisty

Gdy Trzech Króli (06.01) mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima.

Na Trzech Króli (06.01) słońce świeci wiosna do nas pędem leci

Kiedy w styczniu rosną trawy lipiec dla nas niełaskawy

Gdy słońce przygrzewa na Jana Dobrego (10.01) spodziewać się można lata pogodnego

Kiedy ptaki w styczniu śpiewają to im w maju dzioby zamarzają

Jaka pogoda w Świętego Marcela (16.01) będzie pogodna Wielka Niedziela

Gdy na Małgorzaty (18.01) mróz, jeszcze długo nie pojedzie wóz

Na Świętego Pawła (25.01) połowa zimy przepadła

Na Świętego Franciszka (29.01) przylatuje pliszka

kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowej karcie i powiększyć

Nów księżyca przypada 02.01, pierwsza kwadra 09.01, pełnia 18.01, natomiast trzecia kwadra 25.01.

Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania. Kolorem zielonym zaznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania. (Wpływ księżyca na rośliny)

Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.

Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.

Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.

Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.

Do 2 stycznia i po 18 a najlepiej po 25 stycznia najkorzystniej prześwietlać i przycinać drzewa i krzewy owocowe i ozdobne

Karczowanie drzew najlepiej przeprowadzać między nowiem (02.01) a pełnią (18.01)

Usuwać szkodniki z drzew, mumie owoców, czyścić porosty na konarach najlepiej 1,2 oraz od 25 stycznia.

Bielić drzewa najlepiej do nowiu (02.01) i po pełni (18.01)

Od 3 do 17 a najlepiej między 10 a 17 stycznia najkorzystniej wysiewać nasiona na rozsadę i robić próbę kiełkowania.

Rośliny pokojowe najlepiej sadzonkować między 18 a 25 stycznia

Kalendarz można sobie wydrukować, idealne mieści się na stronie A4. Pozdrawiam 😃🎆🧨🎇


Komentarze

Prześlij komentarz