Koniec roku blisko, ogród zapada w zimowy sen i pracy w nim niewiele. Jednak jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.
Choć zima rozpoczyna się dopiero 21 grudnia, to cały grudzień traktuje się jako zimowy miesiąc. Dlatego zapraszam do pobierania listy zadań do zrobienia w ogrodzie zimą (plik pdf)
W sadzie sprawdzamy zimowe osłony na drzewkach owocowych. Najbardziej wrażliwe na przemarzanie są młode drzewka posadzone tej jesieni, które nie zdążyły się jeszcze dobrze ukorzenić. Ze starszych drzew warto zabezpieczyć morele i brzoskwinie, szczególnie w regionach o surowszym klimacie.
Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę
Możemy już rozpocząć bieleni pni drzew owocowych. Zabezpieczymy w ten sposób korę drzew przed pękaniem spowodowanym różnicami temperatury pomiędzy słonecznym dniem a mroźną nocą.
Czym można zastąpić bielenie drzew
Pnie drzew warto również zabezpieczyć przed dzikimi zwierzętami. Zwłaszcza jeśli mamy sad nieogrodzony lub mieszkamy w pobliżu lasu. Przy surowej zimie, kiedy brakuje pokarmu, kora drzew (szczególnie tych młodych) staje się przysmakiem zwierząt.
Ochrona pni drzew przed zwierzętami
Mchy i porosty na drzewach owocowych. O czym świadczą i czy należy z nimi walczyć?
W okresie bezlistnym świetnie stają się widoczne wiszące na drzewach zaschnięte owoce, tzw. mumie. To siedlisko chorób grzybowych. Zbieramy je i niszczymy. Warto również przyjrzeć się drzewom czy nie zimują tam szkodniki np. w kokonach.
Kiedy drzewa owocowe przejdą już w stan zimowego spoczynku, możemy rozpocząć pobieranie zrazów do wiosennych szczepień. Zrazy pobieramy w dzień bez mrozu. Najlepiej wycinać jednoroczne gałązki z dobrze rozwiniętymi pąkami. Najkorzystniej jest je pobierać z najbardziej nasłonecznionej strony drzewa. Gałązki tniemy na kilkunastocentymetrowe odcinki grubości ołówka. Tak przygotowane zrazy zawijamy w wilgotny papierowy ręcznik, wkładamy do foliowego woreczka i umieszczamy w lodówce.
Pobieranie zrazów do szczepienia
Co dwa tygodnie sprawdzamy stan przechowywanych warzyw, owoców i cebul kwiatów. Przy bezmroźnej pogodzie piwnice i przechowalnie wietrzymy.
W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa
Jak przechowywać kapustę przez zimę
Grudzień to czas zbioru jarmużu. Najsmaczniejszy jest, kiedy dostanie mrozu. Można zbierać go praktycznie przez całą zimę. Lecz jeśli zbieramy go podczas mrozu, należy robić to delikatnie, gdyż zmrożone liście są kruche. Liście umieszczamy w misce lub koszyku i pozwalamy im odtajać.
Jarmuż, czyli trochę zieleniny w środku zimy
Okrywamy warzywa ozime wysiane jesienią. Zwracamy uwagę na czosnek, czy czasami nie zaczął kiełkować.
Jeśli mamy taką możliwość, to zdejmujemy na zimę folię z tuneli. Jeśli jednak folia zostaje, to sprawdzamy konstrukcje tunelu, czy nie potrzebuje dodatkowych podpór, aby ciężki śnie nie uszkodził folii. Raczej nie jest wskazane ściąganie śniegu z takich tuneli, gdyż może łatwo dojść do przedziurawienia folii.
Po zakończeniu sezonu warto tunele i szklarnie odkazić, bo wiosną może już na to nie być czasu. Dobrze sprawdza się spalanie siarki, Siarkowy dym niszczy zarówno szkodniki, jak i choroby. Uwaga jest również niebezpieczny dla ludzi!
Odkażanie szklarni, tunelu foliowego siarką
Jeśli mamy kopce warzywne, to uważnie śledzimy prognozy pogody i w razie zapowiadanych większych mrozów okrywamy je dodatków warstwą słomy i ziemi. Jednak, kiedy mocno się ociepli, dodatkowe okrycie zdejmujemy, aby nie przegrzewać warzyw.
Kopiec zagłębiony, dobry sposób na przechowywanie warzyw korzeniowych
Na kuchennym parapecie pędzimy szczypiorek, cebulę, pietruszkę itd. Warto zrobić to na początku grudnia i na Święta cieszyć się świeżą zieleniną.
Najlepsze zioła do uprawy na parapecie
Jeszcze szybciej można uzyskać kiełki np. rzeżuchy. Będą gotowe do jedzenia po kilku dniach od wysiania.
Zabezpieczamy rośliny kolumnowe przed ciężkim i mokrym śniegiem, który może wyłamywać gałęzie. Rośliny można okręcić sznurkiem albo owinąć siatką.
Nadmiar śniegu można wrzucić do szklarni, aby uzupełnić tam brak wody z opadów. Można śnieg również usypywać wokół pni drzew owocowych, co będzie stanowiło osłonę ich korzeni.
Co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie
Co robić podczas odwilży w ogrodzie
Uważajmy, aby zimą nie spacerować za często po trawniku. Przy mroźnej pogodzie źdźbła się łatwo łamią, a później mogą gnić. Natomiast pod udeptanym śniegiem trawa szybko pleśnieje.
W bezmroźne dni, zwłaszcza kiedy opadów brakuje, podlewamy rośliny zimozielone, aby uzupełnić ich zapasy wody i nie groziła im susza fizjologiczna. Natomiast młode nasadzenia roślin zimozielonych warto również osłonić przed mroźnym wiatrem.
Dlaczego warto podlewać rośliny zimozielone zimą
Dekorujemy ogród przed Bożym Narodzeniem. Jeśli mamy trawy ozdobne, warto je związać ozdobnym sznurkiem lub wstążką. Nie dość, że będą ładnie wyglądały, to związane lepiej przetrwają zimę, a np. mis kanty nie będą śmiecić swoimi suchymi źdźbłami. Młode trawy posadzone tego roku, warto również osłonić, usypując wokół nich kopczyk np. z kory.
Baczniejszą uwagę zwracamy na rośliny pokojowe. Zima w ogrzewanym pomieszczeniu to zawsze trudny dla nich okres. Dbamy o odpowiednią wilgotność powietrza, rośliny często zraszamy. Można je również umyć, aby usunąć kurz z liści. Wystarczy do tego letnia woda i gąbka albo można umyć roślinę pod lekkim prysznicem.
Jak zadbać o kwiaty doniczkowe zimą
W grudniu raczej nie należy przesadzać roślin pokojowych.
Nawozimy kwiaty pokojowe kwitnące zimą np. zygokaktusy.
Typowe problemy z Kaktusem Bożonarodzeniowym
Kompostownik warto okryć przed mrozem warstwą słomy, aby nadal zachodziły w nim procesy rozkładu.
Konserwujemy i czyścimy sprzęt ogrodniczy: sekatory, grace, szpadle. Z drugiej strony warto wyciągnąć i mieć pod ręką szufle do śniegu.
Jak zadbać o narzędzia ogrodnicze po sezonie
Czyścimy i sprawdzamy stan doniczek i skrzynek balkonowych. Być może trzeba będzie kupić nowe.
Jak przechowywać doniczki przez zimę
Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek?
Nie zapominamy o dokarmianiu ptaków, zwłaszcza w mroźne i śnieżne dni, kiedy o pokarm trudno. Wieszamy karmniki, kule tłuszczowe, ustawiamy poidełka.
Jak dbać o żywą choinkę w domu
Co zrobić z choinką po Świętach?
Najlepsze rośliny na gwiazdkowy prezent
Nie tylko poinsecja - Bożonarodzeniowe kwiaty
Zastosowanie łupin orzechów w ogrodzie
Przysłowia na grudzień
Kto w Adwent ziemię pruje, temu trza lata ziemia choruje
Gdy zamarznie pierwszego grudnia wyschnie niejedna studnia, gdy pierwszego pogoda służy to wczesną wiosnę i pogodną wróży
Barbara (04.12) po wodzie święta po lodzie. Barbara po lodzie święta po wodzie.
Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha
Kiedy na świętą Łucję (13.12) mróz, to smaruj wóz
Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity
Gdy na Tomasza (21.12) deszcz pada, zmienną zimę zapowiada
Jak w Wigilię z dachu ciecze, zima długo się przewlecze
Gdy choinka tonie w wodzie, jajko toczy się po lodzie
Jak przymrozi na Szczepana (26.12), będzie wiosna od Damiana (27.02)
W noc Sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie
kliknij tutaj, aby otworzyć kalendarz w nowym oknie i go powiększyć |
Symbolem liścia oznaczono kwadrę liścia, najlepsze dni do siewu sadzenia i zbioru roślin liściowych: np. sałaty, kapusty, szpinaku
Symbolem owocu oznaczono kwadrę owocu, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin owocujących nad ziemią: np. roślin strączkowych, pomidorów, ogórków, zbóż, ziół, drzew i krzewów owocowych, a także kwiatów
Symbolem korzenia oznaczono kwadrę korzenia, najlepsze dni do siewu, sadzenia i zbioru roślin plonujących pod ziemią; np. warzyw korzeniowych, ale również kwiatów cebulowych i bylin wieloletnich
Symbolem łopatki oznaczono kwadrę uprawy, najlepsze dni pracy z glebą: przekopywania, uprawiania, spulchniania, nawożenia, a także do niszczenia chwastów i zwalczania szkodników
Symbolem konewki oznaczono najlepsze dni do podlewania
W grudniu pełnia księżyca przypada 8, trzecia kwadra 16, nów 23, natomiast pierwsza kwadra 30.
Choinki i gałązki świerkowe na świąteczne ozdoby najkorzystniej ścinać 01.12-08.12 oraz po 25.12. Igły będą wtedy wolniej opadać.
Korzystne dni na siewy warzyw korzeniowych, w grudniu na pędzenie szczypiorku, cebuli, pietruszki 09.12-15.12
Korzystne dni na siewy roślin na kiełki 01.12-07.12 oraz 25.12-29.12, a także 31.12
Zbierać owoce m.in. leśne po przemrożeniu najkorzystniej 01.12-07.12
Zrazy do szczepień najkorzystniej pobierać 01.12-07.12 oraz 09.12-15.12
W grudniu w okresie Adwentu nie zaleca się pracy z glebą (np. przekopywania)
Kalendarz można sobie pobrać i wydrukować (plik pdf). Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
Komentarze
Prześlij komentarz