Kalendarz ogrodnika wrzesień

We wrześniu ogrodnicy mogą zacząć podsumowywać efekty swojej wielomiesięcznej pracy, ponieważ w tym miesiącu zbiera się najwięcej plonów.(Kiedy zbierać warzywa, aby były najlepsze i najsmaczniejsze)

Ogród warzywny

Wykopujemy ziemniaki, na początku miesiąca będą to odmiany wczesne a w połowie września odmiany późne. Tydzień wcześniej warto skosić łęciny (o ile same nie uschły) i wyrwać chwasty, dzięki czemu praca będzie łatwiejsza. Łęciny, o ile mamy taką możliwość najlepiej wysuszyć i spalić, mogą zawierać wiele zarodników chorób grzybowych.(Kiedy kopać ziemniaki?)

Jeśli nie zrobiliśmy tego w sierpniu, należy przygotować piwnice i przechowalnie do zmagazynowania naszych zbiorów. (W jakich warunkach powinny być przechowywane warzywa)

W szklarniach kontynuujemy zbiory pomidorów, ogórków i papryk. Jeśli już mamy puste tunele, warto wysiać szybko dojrzewające warzywa jak rzodkiewka i sałata.

Na początku miesiąca zbieramy wczesną kapustę do kiszenia i na przetwory. Późniejsze odmiany mogą jeszcze rosnąć.

Ze zbieraniem warzyw korzeniowych: marchwi, pietruszki, selera, pora czy buraków nie należy się spieszyć. Można zaczekać do końca września, lub do początku października. Gdyby wcześnie pojawiły się pierwsze przymrozki, nie powinny tym warzywom wyrządzić żadnych szkód.

Zaczynamy zbierać dynię. Dobrze jest ją zostawić na kilkanaście dni na słońcu, aby jej skóra dobrze stwardniała. Dzięki czemu będzie się lepiej przechowywać.(Jak zbierać i przechowywać dynie) Podobnie postępujemy z cukinią.(Jak przechowywać cukinię)

Przygotowujemy miejsce pod sadzenie czosnku zimowego. Glebę nawozimy i spulchniamy.  Jeśli ktoś jest zwolennikiem wczesnego sadzenia czosnku, może wykonać tą czynność pod koniec miesiąca. Czosnek sadzimy wtedy jednak głęboko – do 12 cm, aby w przypadku ciepłej jesieni nie zdążył wzejść. Lepiej jednak z sadzeniem wstrzymać się do października lub nawet początku listopada, bo zimy są coraz krótsze i cieplejsze.(Sadzenie czosnku)

Jeśli siejemy marchew, cebulę na zimę, należy we wrześniu przygotować dla nich odpowiednie stanowisko. Zasilić najlepiej kompostem i przekopać.

Na pustych grządkach wysiewamy rośliny na nawozy zielone, użyźnimy i poprawimy strukturę naszej gleby.(Rośliny na nawóz zielony

Dlaczego pomidory pękają?

Oprysk z drożdży na zarazę ziemniaczaną

Zbieramy nasiona ogórków

Co można zasiać po ogórkach?

Co można wysiać po ziemniakach?

Pozyskiwanie nasion dyni

Pozyskiwanie nasion pomidorów przy pomocy fermentacji

Rozmnażanie rabarbaru

Sposoby na dojrzewanie zielonych pomidorów

Jaki poplon wybrać?

Kopcowanie ziemniaków

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, papryki i dyni?

Jak zachować smak ziół?


Sad

Od początku miesiąca zbieramy jabłka, najpierw odmiany letnie i jesienne, w drugiej połowie września odmiany zimowe.(Zbiór i przechowywanie owoców)

Śliwki zbieramy na początku września. Wszystkie opadłe owoce czy to śliwek czy jabłek, zwłaszcza te zgniłe, zakopujemy z dala od sadu.

Wzruszamy glebę wokół krzewów jagodowych, usuwamy chwasty, dokarmiamy rośliny nawozami potasowymi i ściółkujemy kompostem lub dobrze przerobionym obornikiem.

Przycinamy pędy malin. W przypadku malin owocujących na pędach dwuletnich wycinamy pędy, które owocowały oraz te chore. Maliny, które owocują na pędach jednorocznych przycinamy wszystkie.(Przycinanie malin)

Na początku września można jeszcze sadzić truskawki.(Sadzenie truskawek)

Wykonujemy cięcie drzew i krzewów owocowych. Przycinamy suche i połamane gałęzie, gałęzie rosnące wewnątrz korony i pionowo do góry. Wycinamy młode pędy poniżej linii szczepienia i te odrosłe od korzeni.

Wrzesień to dobry czas na sadzenie drzew owocowych, krzewów porzeczki, agrestu czy malin. Takie nasadzenia lepiej i szybciej się przyjmują, niż te sadzone wiosną.(Do kiedy można sadzić drzewa?)

Jesienne sadzenie drzew

Ogród kwiatowy

Do połowy września przycinamy łodygi a następnie wykopujemy cebulki mieczyków.

Po pierwszych przymrozkach odcinamy pędy dalii i wykopujemy ich bulwy. Przed przechowywaniem starannie je rozdzielamy, aby zachować nienaruszone pąki wzrostu.

Przycinamy młode pędy róż, które już nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Do połowy września kontynuujemy sadzenie kwiatów cebulowych: tulipanów, krokusów, hiacyntów.

Przycinamy kilka cm nad ziemią pędy piwonii. Możemy ją również podzielić i przesadzić.

Wykopujemy begonie.

Pod koniec września przycinamy nadziemną (zostawiamy 2-4 cm) część floksa i tawułki.

Dalej dbamy o trawniki, kosimy trawę, nawozimy a w szczególności wygrabiamy liście, aby trawa pod nimi nie gniła.

Jakie liście można kompostować. Ziemia liściowa

Rozmnażanie pelargonii

Zimowanie pelargonii

Czy można ponownie wykorzystać ziemię z doniczek?

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy jesienią?

Jak przycinać byliny przed zimą?

Jakie kwiaty wykopać przed zimą?

Zimowanie roślin pojemnikowych

Wrzesień w przysłowiach ludowych

Pierwszy września pogodny, w zimie czas wygodny

Gdy wrzesień bez deszczów będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie

Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają

Czym dłużej jaskółki we wrześniu zostają, tym dłużej piękne i jasne dni bywają

Jeśli w Maryi Narodzenie (08.09) nie pada, to sucha jesień się zapowiada

Jeśli na Jacka (11.09) nie panuje plucha, to pewnie zima będzie sucha

Kiedy Irena (18.09) z mrozem przybywa, babie lato krótkie bywa

Gdy Kleofas (25.09) we mgle chodzi, mokrą zimę zwykle zrodzi

Gdy w Michała (29.09) wiatr od wschodu lub północy, w zimie mrozy wielkiej mocy

kliknij tutaj, aby otworzyć w nowej karcie i powiększyć 

Kolorem zielonym oznaczono najbardziej korzystne dni do siania, sadzenia i przesadzania
Kolorem czerwonym oznaczono niekorzystne dni do sadzenia, siania i przesadzania, ze względu na wpływ księżyca. (Wpływ księżyca na rośliny)
Pełnia księżyca wypada 2.09, trzecia kwadra 10.09, nów 17.09. pierwsza kwadra 24.09.
Symbolem owocu oznaczono sprzyjające dni dla roślin owocowych, ale również warzyw, które botanicznie są owocami np. pomidory, papryki, dynie, bakłażany oraz zboża i przyprawy nasienne.
Symbolem korzenia oznaczono sprzyjające dni dla roślin korzeniowych: marchwi, buraków, pietruszki, rzodkiewki, czosnku, cebuli, ziemniaków, chrzanu, selera.
Symbolem kwiatu oznaczono sprzyjające dni dla roślin kwiatowych: kwiatów jednorocznych i dwuletnich, bylin, drzew i krzewów ozdobnych.
Symbolem liścia oznaczono sprzyjające dni dla roślin liściowych: sałaty, kapusty, szpinaku, rukoli, kalafiora, brukselki, pora, pietruszki naciowej i ziół.


Komentarze

Prześlij komentarz